TVN24 | Świat

WHO wzywa wszystkie kraje do zbadania pochodzenia koronawirusa

TVN24 | Świat

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywa wszystkie kraje do wspólnego zbadania genezy pandemii COVID-19 – powiedział w piątek rzecznik WHO Tarik Jasarevic. Dzień wcześniej chińskie władze odrzuciły propozycję przeprowadzenia drugiego etapu takich badań.

W czwartek wiceminister zdrowia Chin Zeng Yixin oznajmił, że Pekin odrzuca przedstawiony przez WHO plan dalszych badań nad genezą pandemii COVID-19, który nie wyklucza teorii, że koronawirus wyciekł z chińskiego laboratorium. WHO zaproponowała w lipcu krajom członkowskim plan dotyczący drugiego etapu badań nad genezą pandemii COVID-19. Zakłada on między innymi kontrolę laboratoriów i targów w chińskim mieście Wuhan, gdzie pod koniec 2019 roku wykryto pierwsze zakażenia koronawirusem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Po pierwszej wizycie międzynarodowych naukowców pod egidą WHO w Wuhanie pojawiły się zarzuty, że nie mieli oni dostępu do wszystkich potrzebnych informacji na temat pierwszych podejrzewanych przypadków zakażeń. Misja ta nie zdołała jednoznacznie ustalić, skąd się wziął koronawirus i w jaki sposób po raz pierwszy zaatakował człowieka.

Za najbardziej prawdopodobną hipotezę eksperci uznali, że wirus pochodzący z dzikich zwierząt, być może nietoperzy, przeszedł na człowieka poprzez inny gatunek.

Po zakończeniu prac pierwszej misji badawczej szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zapowiedział, że hipoteza o ucieczce z laboratorium będzie dalej analizowana.

Autor:js/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: