WHO: drugi rok pandemii może być trudniejszy

Źródło:
PAP, Reuters

Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła w środę uwagę na przyspieszające tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa. WHO wskazała zwłaszcza kraje półkoli północnej, gdzie warunki atmosferyczne i nowy, bardziej zakaźny wariant patogenu, wpływają na rozwój transmisji choroby. Przedstawiciele organizacji ostrzegli, że drugi rok pandemii może okazać się trudniejszy od pierwszego. 

- Wejście w drugi rok pandemii może być jeszcze trudniejsze, biorąc pod uwagę dynamikę transmisji i niektóre problemy, jakie obserwujemy - powiedział dyrektor WHO do spraw sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan. Dodał, że według najnowszych danych w zeszłym tygodniu na całym świecie zgłoszono około pięciu milionów zakażeń koronawirusem, co oznacza wzrost w porównaniu z dwoma wcześniejszymi tygodniami.

OGLĄDAJ TVN 24 W INTERNECIE >>>

Zdaniem WHO ten wzrost oznaczać może, że ludzie na całym świecie niedostatecznie ograniczyli spotkania w okresie świątecznym. - Po feriach zimowych w niektórych krajach sytuacja znacznie się pogorszy, a dopiero potem zacznie się poprawiać - powiedziała Maria Van Kerkhove, kierownik techniczny WHO ds. COVID-19.

Ryan zaznaczył, że na półkuli północnej, z zwłaszcza w Ameryce Północnej i Europie, pojawiły się warunki znacznie ułatwiające transmisję wirusa. - Chłód, ludzie zbierający się wewnątrz pomieszczeń, wzrost przemieszania społecznego - cała kombinacja czynników, które przyczyniły się do zwiększania transmisji wirusa w wielu, wielu krajach - powiedział. Zwrócił także uwagę na pojawiające się w tym regionie globu nowe warianty koronawirusa.

Koronawirus z Chin

W grudniu 2019 roku lekarze w chińskim Wuhanie zaczęli diagnozować nietypowe zapalenie płuc u coraz większej liczby pacjentów. Wiele z tych pierwszych przypadków wiązano z Hurtowym Targiem Owoców Morza Huanan, gdzie pracowała część zakażonych, dlatego targowisko zostało wkrótce zamknięte.

Nie sprzedawano na nim wyłącznie ryb i owoców morza, ale również dzikie zwierzęta. Naukowcy podejrzewają, że wirus mógł przenieść się na ludzi z jednego z takich zwierząt - na przykład z nietoperza, z którym wiązano również epidemię wirusa SARS z 2002 roku.

W nieco ponad rok od pojawienia się pierwszych przypadków koronawirusa w Chinach, na całym świecie odnotowano już blisko 92,8 miliona zakażeń. W wyniku zachorowania na COVID-19 zmarły już prawie 2 miliony osób. 66 milionów uważa się za wyleczone.

Autorka/Autor:ft/kg

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: