TVN24 | Świat

Szef WHO: zamiast szczepić dzieci i młodzież, przekażcie szczepionki biednym krajom

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Szef Światowej Organizacji Zdrowia wezwał bogate kraje do ponownego przemyślenia planów dotyczących szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci i nastolatków. Tedros Adhanom Ghebreyesus apeluje o przekazanie tych dawek na rzecz programu COVAX, dzięki któremu szczepionki mogłyby trafić do uboższych państw. 

- Rozumiem, czemu niektóre państwa chcą szczepić dzieci i młodzież, ale w tej chwili apeluję, by zrewidowały [swoje plany – red.] i zamiast tego przekazały szczepionki na rzecz COVAX – powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas konferencji prasowej. COVAX to globalny program dostaw szczepionek przeciw COVID-19 dla krajów rozwijających się, któremu patronuje WHO.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

WHO poinformowała, że jest w kontakcie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie przekazywania szczepionek przeciwko koronawirusowi na rzecz COVAX. - (USA) wiedzą, że podzielenie się tymi dawkami może mieć bardzo dobry skutek w skali globalnej – powiedział starszy doradca organizacji Bruce Aylward.

WHO: drugi rok pandemii może przynieść więcej ofiar

Szef WHO wskazał również, że drugi rok pandemii najprawdopodobniej przyniesie więcej ofiar śmiertelnych niż pierwszy. Wyraził szczególne zaniepokojenie sytuacją w Indiach. Premier tego kraju Narendra Modi przekazał w piątek, że wirus rozprzestrzenia się na wsiach. Od początku pandemii w kraju koronawirusem zakaziło się już około 24 mln osób, a przez trzy dni z rzędu liczba zgonów w związku z COVID-19 przekraczała 4 tysiące.

Główna ekspertka WHO odpowiedzialna za COVID-19 Maria van Kerkhove zwróciła uwagę, że będą wykrywane kolejne warianty koronawirusa, zapewniła jednak, że "wiemy już, co wtedy należy robić".

WHO zwróciła uwagę, że jeśli dany kraj zamierza znosić obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej przez osoby zaszczepione przeciw COVID-19, powinien to czynić z ostrożnością, mając na względzie "intensywność transmisji wirusa w danym regionie oraz liczbę zaszczepionych". Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ogłosiły w czwartek, że osoby w pełni zaszczepione nie muszą nosić maseczek na zewnątrz ani w większości zamkniętych pomieszczeń.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: