Nim znaleźli pierwszego zakażonego, trwał już "mroczny miesiąc" we Włoszech

TVN24 | Świat

Autor:
mart/adso
Źródło:
PAP

Jak podał w środę dziennik "Corriere della Sera" powołujący się na opinie ekspertów, koronawirus krążył w Mediolanie miesiąc przed potwierdzeniem pierwszego przypadku zakażenia w Lombardii. Z cytowanego dokumentu wynika, że SARS-CoV-2 pojawił się już 26 stycznia, a pod koniec miesiąca było w nim zakażonych 160 osób. Gdy potwierdzano pierwszy przypadek zakażenia u Włocha, w rzeczywistości mogło ono dotyczyć ponad tysiąca osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Dziennik "Corriere della Sera" powołuje się na ustalenia grupy ekspertów powołanej przez władze regionu Lombardia. Orzekli oni, analizując stwierdzane wtedy objawy, że przed wykryciem włoskiego pacjenta nr 1 w Codogno, koronawirusa miało w Lombardii na północy kraju około 1 200 osób.

Okres tego niewykrytego szerzenia się wirusa nazwano w gazecie "mrocznym miesiącem". Wtedy, jak wyjaśniono, mnożące się przypadki COVID-19 traktowano jako powikłania po grypie. Choroba szerzyła się zaś od 26 stycznia bez żadnej kontroli - twierdzi grupa ekspertów z Lombardii. Pod koniec miesiąca w Lombardii miało być już 160 zakażonych.

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje >>>

Pod koniec stycznia uwaga we Włoszech skupiona była wyłącznie na przypadkach zakażenia koronawirusem, stwierdzonych w Rzymie u pary chińskich turystów przybyłych z miasta Wuhan, czyli epicentrum epidemii. Małżeństwo w ciężkim stanie trafiło do szpitala zakaźnego Spallanzani w Wiecznym Mieście. W związku z tą sprawą włoski rząd wstrzymał natychmiast ruch lotniczy z Chinami.

Koronawirus we Włoszech

Do wtorku we Włoszech zmarło 27 359 osób zakażonych koronawirusem i wykryto 201,5 tys. przypadków zakażeń.

W codziennym biuletynie na temat przebiegu epidemii we wtorek podano, że obecnie zakażonych jest we Włoszech 105 tys. osób. Liczba chorych pod opieką lekarzy spadła o 608 od poniedziałku. Do zdrowia powróciło już prawie 69 tys. osób.

Lombardia pozostaje regionem z największą liczbą zakażonych. Jest ich tam ponad 35 tysięcy. Po kilkanaście tysięcy przypadków notuje się w Piemoncie i Emilii-Romanii. Najmniej, po około 200 zakażonych, jest w Basilicacie i w Molise.

Autor:mart/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: