"Naprawdę zerowe przychody", nie działa 95 procent hoteli. Ale będzie można znowu zwiedzić Koloseum

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP

W niedzielę minie rok od wprowadzenia z powodu koronawirusa stanu wyjątkowego we Włoszech. W przeddzień prezes federacji hotelarzy Giuseppe Roscioli przekazał, że w Rzymie zamkniętych jest 95 procent hoteli i ocenił, że ponad jedna czwarta z nich nie wznowi już nigdy działalności. Natomiast od poniedziałku po trzech miesiącach przerwy w stolicy Włoch znowu zostanie otwarte Koloseum i inne zabytki.

Prezes włoskich federacji hotelarzy Giuseppe Roscioli poinformował w sobotę o kłopotach branży spowodowanych pandemią COVID-19 i wprowadzonymi z tego powodu ograniczeniami. "Wielu właścicieli hoteli wolało nie otwierać ich już od marca zeszłego roku. Jesteśmy jedynym sektorem, w którym wiele podmiotów ma naprawdę zerowe przychody" - przekazał, cytowany przez włoską agencję Ansa.

Poinformował, że spośród 1200 hoteli w Rzymie otwartych jest obecnie około 80, co powoduje, że zamkniętych jest około 95 procent z nich. "25-30 procent z nich już nigdy nie zostanie otwartych, bo jest w bardzo trudnej sytuacji" - ocenił prezes federacji hotelarskiej.

"Rzym, tak jak Mediolan, Turyn, Bolonia i Neapol, jest najbardziej poszkodowany pod tym względem" - podkreślił Roscioli. Przypomniał, że to w jednym z rzymskich hoteli wykryto przed rokiem zakażenie koronawirusem u pary chińskich turystów, przybyłych z miasta Wuhan, wtedy epicentrum pandemii. Oboje trafili w ciężkim stanie do szpitala zakaźnego Spallanzani. Wraz z wykryciem tych dwóch przypadków rząd Włoch wprowadził stan wyjątkowy. W niedzielę minie rok od jego ogłoszenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Od poniedziałku otwarte Koloseum i inne muzea oraz zabytki w Rzymie

W poniedziałek w stolicy Włoch po trzech miesiącach zostanie natomiast otwarte Koloseum, a także miejskie muzea i inne zabytki. Jest to możliwe dzięki temu, że w całym stołecznym regionie Lacjum przestaną obowiązywać restrykcje czerwonej strefy i wprowadzona zostanie żółta.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu w żółtej strefie muzea mogą być otwarte.

Oprócz Koloseum zwiedzać będzie można także Palatyn i Forum Romanum oraz Muzea Kapitolińskie. Wszędzie obowiązywać będą reguły reżimu sanitarnego: pomiar temperatury przy wejściu, maseczki i dystans.

Również 1 lutego, po 88 dniach przerwy, zostaną ponownie otwarte Muzea Watykańskie. Ich personel został zaszczepiony w Watykanie przeciw koronawirusowi.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: