"Zbyt wiele badań i terapii zostało przełożonych z powodu pandemii"

TVN24 | Świat

Autor:
now
Źródło:
PAP

Nie zapominajmy, że wrogiem wszystkich jest wirus - powiedział w poniedziałek prezydent Włoch Sergio Mattarella. Podkreślił, że badania naukowe pozwolą wygrać z pandemią, ale zaznaczył, że "zbyt wiele badań i terapii zostało przełożonych z powodu pandemii". Ostatniej doby na COVID-19 we Włoszech zmarło 141 osób. Wykryto ponad 17 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem.

W przemówieniu z okazji Dni Badań Naukowych prezydent Mattarella podkreślił, że taka praca to "gra w zespole, a w światowym kryzysie potrzebna jest nie rywalizacja, ale dialog i wymiana informacji".

Jak dodał, "to czas współpracy i globalnych sojuszy, a nie egoizmu". - Trzeba dzielić się rezultatami, tak jak dzielimy cierpienie - stwierdził Mattarella.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Prezydent Włoch Sergio MattarellaShutterstock

Prezydent Włoch zwrócił uwagę na to, że inne choroby "nie są w lockdownie". - Zbyt wiele badań i terapii zostało przełożonych. Leczenie nowotworów nie pozwala na przerwy i odkładanie - dodał. - Rak pojawia się tak samo często, jak wcześniej. Zbyt wiele badań i terapii zostało przełożonych z powodu pandemii. Istnieje ryzyko nieodwracalnych opóźnień w diagnozach i niebezpiecznego przerwania terapii - ostrzegł Mattarella.

17 tysięcy nowych zakażeń. 141 osób zmarło w ciągu doby

141 osób zmarło we Włoszech ostatniej doby na COVID-19, wykryto ponad 17 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, czyli o około 4 tysiące mniej niż dzień wcześniej. Liczba testów wykonanych jednego dnia wyniosła 124 tysiące - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Koronawirus we WłoszechPAP/EPA

Przyrost nowych, potwierdzonych przypadków spadł wraz z liczbą wykonanych jednego dnia badań - było ich o 37 tysięcy mniej niż w niedzielę. Ponad 13 procent testów daje wynik pozytywny.

Bilans zmarłych od początku epidemii wzrósł do 37 479.

Koronawirusa wykryto dotychczas u 542 tysięcy osób we Włoszech, z których wyzdrowiało już 268 tysięcy. Według danych Ministerstwa Zdrowia w tej chwili zakażonych jest 236 tysięcy mieszkańców Włoch, a liczba chorych na COVID-19 w szpitalach zwiększyła się o prawie tysiąc, do około 13 tysięcy.

Na intensywnej terapii przebywa ponad 1200 pacjentów, o 76 więcej niż dzień wcześniej. Liczby te zbliżone są do tych rejestrowanych w maju, w pierwszej fazie epidemii.

Tłumy na ulicach RzymuPAP/EPA

Poniedziałek jest pierwszym dniem obowiązywania nowego rządowego dekretu, zaostrzającego walkę z szerzeniem się wirusa. Lokale gastronomiczne otwarte są do godziny 18, potem mogą prowadzić sprzedaż na wynos i dostawy. Zamknięte są baseny, siłownie, kluby fitness, kina, teatry i sale koncertowe. Zabroniono organizacji wesel.

Autor:now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA