TVN24 | Świat

Salvini za zakupem rosyjskiej szczepionki. "Jeśli działa i jest stosowana w wielu krajach, dlaczego nie?"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Matteo Salvini opowiada się za zakupem rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi Sputnik V. W piątek lider współrządzącej Włochami prawicowej Ligi zwrócił uwagę, że preparat ten stosowany jest w innych krajach, w tym na Węgrzech.

Lider współrządzącej Włochami prawicowej Ligi Matteo Salvini opowiedział się w piątek za zakupem rosyjskiej szczepionki Sputnik V. W wywiadzie radiowym przypomniał, że stosowana jest w innych krajach, w tym na Węgrzech, i pozytywnie oceniana przez ekspertów. W wywiadzie dla radia RAI 1 Salvini przypomniał, że niezależna republika San Marino kupiła rosyjską szczepionkę, a także zwróciła się do Izraela o pomoc.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Jeśli działa i jest stosowana, dlaczego nie?"

- Biorąc pod uwagę to, że Europa nie przysyła tyle, ile obiecała, słuszne byłoby, aby włoski rząd w oczekiwaniu na rozpoczęcie pożądanej produkcji krajowej zaczął szukać za granicą tego, co jest potrzebne, by zwalczyć COVID-19. Zdrowie obywateli nie pozwala na dalsze opóźnienia, marnotrawstwo czy błędy - stwierdził przywódca Ligi. Odnosząc się do Sputnika V, pytał: "Jeśli działa i jest stosowany w wielu krajach, na przykład na Węgrzech, to dlaczego nie?".

Matteo Salvini przypomniał, że szczepionkę tę przyjęło wielu Włochów w Rosji, wśród nich ambasador w Moskwie. Zwrócił uwagę na pozytywne oceny wydane przez znanego wirusologa profesora Roberto Burioniego i lekarzy z rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani. Zdaniem polityka włoskiej prawicy, współtworzącej rząd szerokiej koalicji premiera Mario Draghiego, w sprawie szczepionek trzeba się spieszyć, co jego zdaniem nie miało miejsca w ostatnich miesiącach.

We Włoszech zaszczepiono dotąd 4 miliony osób, ponad 1,3 miliona otrzymało dwie dawki.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości