TVN24 | Świat

Włoski instytut: pełne zaszczepienie przeciw COVID-19 daje 97 procent skuteczności w zapobieganiu zgonom

TVN24 | Świat

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

Włoski Instytut Służby Zdrowia, prezentując najnowsze rezultaty monitoringu epidemii w tym kraju, ogłosił, że skuteczność pełnego zaszczepienia przeciwko COVID-19 w zapobieganiu zgonom wynosi 97 procent. W przypadku podania jednej dawki szczepionki dwudawkowej skuteczność ta wynosi 84 procent.

W raporcie z ostatniego miesiąca zaznaczono, że w grupie wiekowej 60-79 lat odnotowano 80 zgonów osób niezaszczepionych i 6 zaszczepionych. Żadnego zgonu nie zarejestrowano wśród zaszczepionych w wieku 12-39 lat. Zmarły zaś 4 osoby, które nie przyjęły ani jednej dawki preparatu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Ogłoszone w piątek dane wskazują według ocen ekspertów na stabilizację sytuacji epidemicznej we Włoszech. Ostatniej doby zanotowano we Włoszech łącznie 49 zgonów na COVID-19 i ponad 7200 następnych przypadków zakażeń. Na intensywnej terapii przebywa 455 najciężej chorych, a na pozostałych oddziałach prawie 3700 osób.

Szczepienia we Włoszech

Dotychczas szczepienia zakończyło we Włoszech 67 procent ludności powyżej 12. roku życia. To 36 milionów osób. Niezaszczepionych jest prawie 13 procent nauczycieli i pozostałych pracowników szkół.

Od nowego roku szkolnego mają oni obowiązek posiadać przepustkę COVID-19, wystawioną na podstawie szczepienia, wyleczenia z koronawirusa lub negatywnego testu na jego obecność z ostatnich 48 godzin.

Odsetek niezaszczepionych medyków wynosi 1,82 proc.

Autor:asty/dap

Źródło: PAP