TVN24 | Świat

Koronawirus we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Rośnie liczba zgonów

TVN24 | Świat

Autor:
asty,
karol
Źródło:
PAP
Wielka Brytania znosi restrykcje
Wielka Brytania znosi restrykcjeTVN24
wideo 2/2
TVN24Wielka Brytania znosi restrykcje

Wzrasta liczba zgonów w europejskich krajach w związku z zakażeniami COVID-19. W Wielkiej Brytanii zmarło 170 osób – to najwyższa liczba zgonów od marca. We Włoszech ostatniej doby zmarły 54 osoby. Profesor Massimo Galli zauważył, że teraz zakażają się przede wszystkim młode osoby, które nie mają objawów. - Jest zatem wielce prawdopodobne, że liczba zakażonych jest znacznie wyższa od tej oficjalnej – powiedział.

W ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii zarejestrowano 170 zgonów z powodu COVID-19, co jest najwyższą liczbą od 12 marca, oraz wykryto 26,8 tys. zakażeń koronawirusem - poinformowano we wtorek. Natomiast bilans nowych zakażeń jest o prawie 1600 niższy od poniedziałkowego, ale o ponad 3300 większy od tego, którzy był w poprzedni wtorek.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W ciągu ostatnich siedmiu dni wykryto prawie 207 tys. zakażeń - o 5,6 proc. więcej niż w poprzednich siedmiu. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 6,32 mln zakażeń, z powodu których zmarło 131 149 osób. Pod względem łącznej liczby zakażeń zajmuje ona szóste miejsce na świecie. Jeśli chodzi o zgony - siódme.

Szczepienia w Wielkiej Brytanii

Do poniedziałku włącznie przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało prawie 47,37 mln osób, a obie - ponad 40,84 mln. Stanowi to odpowiednio 89,6 proc. oraz 77,2 proc. dorosłych mieszkańców kraju.

We wtorek brytyjski urząd ds. leków MHRA dopuścił szczepionkę firmy Moderna do podawania młodym ludziom w wieku 12-17 lat. To druga szczepionka, która uzyskała autoryzację MHRA do stosowania w tej grupie wiekowej - wcześniej zatwierdzona została ta opracowana przez Pfizer/BioNTech.

W Wielkiej Brytanii szczepieniami objęta jest na razie tylko młodzież w wieku 16-17 lat oraz dzieci w wieku 12-15 lat, które albo same są z powodu innych schorzeń szczególnie podatne na zachorowanie na COVID-19, albo mieszkają z takimi osobami.

Koronawirus we Włoszech: 54 osoby nie żyją

Również we Włoszech rośnie liczba zgonów na COVID-19. Ostatniej doby zmarły 54 osoby - podało we wtorek ministerstwo zdrowia. Jest ponad 5200 następnych zakażeń koronawirusem.

W szpitalach przebywa prawie 3900 chorych, u których zdiagnozowano koronawirusa, w tym ponad 420 na intensywnej terapii.

Koronawirus we Włoszech: zakażają się młodzi

Profesor chorób zakaźnych Massimo Galli twierdzi, że dane te nie są wiarygodne. W wywiadzie dla agencji Ansa naukowiec ze szpitala Sacco w Mediolanie podkreślił, że "aby odczytać poprawnie krzywą zakażeń, należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, na ile wiarygodne są dane, jakimi dysponujemy w tym szczególnym okresie roku, gdy ludzie są na wakacjach, poza domem".

Profesor Galli zauważył, że teraz zakażają się przede wszystkim młode osoby, które nie mają objawów. - Jest zatem wielce prawdopodobne, że liczba zakażonych jest znacznie wyższa od tej oficjalnej - powiedział. Jak zaznaczył, dane napływające ze szpitali potwierdzają, że obecnie zakażają się osoby niezaszczepione.

Według oficjalnych danych resortu zdrowia Włoch obecnie zakażonych jest w kraju około 129 tysięcy osób. Minionej doby wykonano 238 tysięcy testów, a pozytywny wynik dało 2,2 procent z nich. Łączna liczba zmarłych na COVID-19 wzrosła we Włoszech do 128 510.

Autor:asty, karol

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: