"Pozostańcie w domach, to nie jest czas na wychodzenie na drinka"

TVN24 | Świat

Autor:
kz//now
Źródło:
PAP

Włoskie telewizje ostrzegają mieszkańców kraju. "Pozostańcie w domach, to nie jest czas na wychodzenie na drinka" - między innymi takie apele kierowane były w niedzielnych programach w związku z koronawirusem. Tego dnia wszedł w życie dekret zaostrzający działania w walce z szerzeniem się patogenu.

W stacjach telewizji RAI cały czas powtarzane są apele o poczucie obywatelskiej odpowiedzialności w związku z kryzysem epidemiologicznym, trwającym od ponad dwóch tygodni. Dotychczas zmarły 233 osoby i potwierdzono ponad 5800 przypadków zarażenia.

"To jest kryzys bez precedensów"

- Potrzebne jest niewielkie poświęcenie ze strony każdego, by przezwyciężyć kryzys. Każdy musi uświadomić sobie to, że na jakiś czas trzeba radykalnie zmienić tryb życia, ograniczyć wychodzenie z domu - podkreślają eksperci w RAI News 24.

Profesor Massimo Galli z oddziału chorób zakaźnych szpitala Sacco w Mediolanie powiedział w wywiadzie dla tej stacji: - Kto zachowuje się nieodpowiedzialnie, nie ma pojęcia, co dzieje się w szpitalach, jak pełne chorych są oddziały reanimacji.

Minister zdrowia Włoch Roberto Speranza podkreślił zaś w wywiadzie telewizyjnym, że "coś podobnego nie wydarzyło się dotąd w skali globalnej". - To jest kryzys bez precedensów - ocenił. Speranza zapowiedział twarde postępowanie wobec osób łamiących nakazy, przede wszystkim tych, którzy są zarażeni i nie poddają się kwarantannie.

Zamknięte kina i teatry, ograniczenia w podróżach

Nowy dekret rządowy, podpisany przez premiera Giuseppe Contego nad ranem w niedzielę, przewiduje znaczne ograniczenie możliwości poruszania się po całym regionie Lombardia i w 14 miastach - prowincjach. Na liście tej są: Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro i Urbino, Alessandria, Asti, Novara, Verbano-Cusio-Ossola, Vercelli, Padwa, Treviso i Wenecja. Podróżować po tym obszarze można wyłącznie w uzasadnionych, pilnych sytuacjach.

W całym kraju zamknięte są muzea, kina i teatry, zawieszono imprezy masowe.

Lombardia i miasta - prowincje objęte dekretemTVN24
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:kz//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: