TVN24 | Świat

Mieli maseczki, ale nie mieszkają razem. 400 euro kary za objęcie narzeczonej

TVN24 | Świat

Autor:
mart/dap
Źródło:
PAP

We Włoszech nadal stosowana jest część restrykcji związanych z pandemią COVID-19 - zwłaszcza w mocno dotkniętej epidemią Lombardii. Mężczyzna otrzymał tam mandat w wysokości 400 euro za to, że objął na ulicy swoją narzeczoną, z którą nie mieszka.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Gazeta "La Provincia Pavese" poinformowała w poniedziałek, że w centrum miasta Pawia w Lombardii na północy Włoch para w maseczkach została zatrzymana przez funkcjonariuszy, którzy stwierdzili, że objęcie narzeczonej przez mężczyznę jest niedozwolone na mocy przepisów o walce z epidemią. Nakazują one zachowanie dystansu społecznego przez osoby, które nie mieszkają razem. To zaś znaczy, że mogą iść obok siebie, ale w bezpiecznej odległości.

Za nieprzestrzeganie tej normy 20-latek otrzymał karę w wysokości 400 euro. Jeśli zapłaci ją w ciągu miesiąca, grzywna zostanie obniżona do 280 euro.

Zaznacza się, że obejmowana kobieta nie została ukarana, gdyż według policjantów została zaskoczona gestem swego partnera i nie ponosi odpowiedzialności za naruszenie przepisów.

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje.

Kolejne fazy znoszenia restrykcji we Włoszech

Włochy weszły w poniedziałek w kolejną fazę znoszenia restrykcji, wprowadzonych w marcu z powodu pandemii COVID-19. Otwarte zostaną siłownie, ośrodki sportowe i baseny. Wstrzymuje się z tym do czerwca Lombardia, gdzie sytuacja, choć poprawia się, jest nadal poważna.

W miejscach sportu i rekreacji ze względu na ryzyko zakażeń zmieni się sposób treningów w przypadku dyscyplin wymagających bliskiego kontaktu z drugą osobą. Podstawową zasadą będzie wszędzie zachowanie dystansu społecznego, zarówno podczas ćwiczeń, jak i w przebieralniach.

Wymagana jest rezerwacja miejsc, by uniknąć skupisk. Wchodząc na basen bądź do siłowni, trzeba mieć maseczkę. Kolejny wymóg to dezynfekcja rąk. Możliwe, choć nieobowiązkowe, będzie mierzenie temperatury po to, by wstępu nie miały osoby mające powyżej 37,5 stopnia.

Każdy będzie musiał ponadto podpisać autocertyfikat dotyczący stanu swojego zdrowia i odpowiedzieć na pytanie, czy został zakażony koronawirusem oraz czy przechodził kwarantannę.

Ograniczenia dotyczą też basenów, dlatego niektóre z nich zostaną otwarte z opóźnieniem, gdyż potrzeba tam więcej czasu na dostosowanie do wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Na każdą osobę musi przypadać 7 metrów kwadratowych powierzchni basenu. Instruktorzy pływania muszą mieć maseczki. Ten wymóg budzi kontrowersje. Jego przeciwnicy wskazują na przykład na to, że osoby uczące się pływać mogą nie słyszeć dobrze głosu instruktora i wydawanych przez niego poleceń.

Wszystkie placówki sportowe pozostaną zamknięte w Lombardii do końca maja, o czym zdecydowały władze tego regionu, wybierając, jak wyjaśniły, zasadę ostrożności. Drugim wyjątkiem jest region Basilicata, gdzie zamknięcie placówek sportowych przedłużono do 3 czerwca.

Autor:mart/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: