TVN24 | Świat

"Będzie można wyjść z domu bez zgłoszenia". Francja znosi część obostrzeń

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Premier Francji Edouard Philippe poinformował, że w czterech regionach sytuacja epidemiczna wciąż jest bardzo poważna. Mimo to, jak potwierdził minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner, od 11 maja przywrócona zostanie w kraju swoboda przemieszczania się. Granice pozostaną zamknięte.

Cztery regiony: Ile-de-France, Grand Est, Burgundia-Franche Comte oraz Hauts de France - obejmujące 32 departamenty, zostały zakwalifikowane jako obszary, gdzie wzrost zachorowań na COVID-19 wciąż jest intensywny. - W regionie Ile-de-France jest więcej zarażonych, niż oczekiwaliśmy – przyznał premier Eduard Philippe. Poinformował jednak, że 11 maja Francja wychodzi z kwarantanny. W regionach, gdzie epidemia się nie rozwija, za trzy tygodnie zostaną otwarte licea, bary i restauracje.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Od poniedziałku od 80 do 85 procent szkół zostanie otwartych. W czterech zagrożonych wciąż regionach zamknięte pozostaną gimnazja – poinformował minister edukacji Jean-Michel Blanquer. Minister zdrowia Olivier Veran zalecił w zagrożonych regionach kontynuowanie pracy zdalnej oraz ograniczenie przemieszczania się do absolutnego minimum.

Zwrócono się do osób z symptomami COVID-19 z apelem o kontakt z lekarzem. Testy na obecność koronawirusa będą mogły wykonać w laboratorium, szpitalu lub w domu, jeśli dostępny będzie mobilny patrol medyczny w danym regionie. Chorzy są zobowiązani do poddania się kwarantannie domowej. Regionalna Agencja Zdrowia będzie kontaktować się z osobami, które miały styczność z zakażonym i zalecać będzie przeprowadzenie testów oraz pozostanie w izolacji do czasu uzyskania ich wyników.

Noszenie masek ochronnych przez osoby zdrowe nie jest obowiązkowe we Francji, ale minister zdrowia zalecił ich zakładanie w przestrzeni publicznej.

Francja przywraca swobodę przemieszczania się

Od 11 maja przywrócona zostanie we Francji swoboda przemieszczania się – poinformował w czwartek minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner. Zastrzegł jednak, że granice pozostaną zamknięte do wydania nowego zarządzenia w tej sprawie. - Będzie można swobodnie wyjść z domu bez obowiązkowego zgłoszenia, niezależnie od regionu, z wyjątkiem Majotty – poinformował Castaner na konferencji prasowej w czwartek. - Musimy jednak kontynuować walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa – podkreślił.

Szef MSW Francji przypomniał też, że nadal zabronione jest poruszanie się na odległość większą niż 100 kilometrów od miejsca zamieszkania. Naruszenie tych wytycznych jest karane grzywną do 135 euro - przypomniał.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

MSW zezwala prefektom na otwieranie od 11 maja plaż i umożliwianie dostępu do jezior. Jeśli chodzi o uprawianie sportu, to dozwolone będą tylko indywidualne ćwiczenia. Spotkania będą ograniczone do 10 osób. Nowy próg może zostać ustalony od 2 czerwca, jeśli pozwoli na to sytuacja zdrowotna. Wydarzenia z udziałem ponad pięciu tysięcy osób są zabronione do września.

W sprawie ceremonii i uroczystości religijnych nadal trwają analizy, które być może pozwolą na wznowienie ich pod koniec miesiąca. W godzinach szczytu dostęp do transportu publicznego będzie zarezerwowany dla tych, którzy mają certyfikat pracodawcy - wyjaśniła minister ds. transportu i transformacji ekologicznej Elisabeth Borne.

Konieczne będzie dystansowanie w transporcie publicznym. Obowiązkowe będzie też noszenie masek ochronnych dla osób powyżej 11. roku życia. Niektóre stacje metra mogą być zamykane, jeśli władze uznają, że są przepełnione. - Chcemy jednak również ograniczyć ruch samochodowy - powiedziała Borne, zachęcając do wspólnego korzystania z samochodów i transportu alternatywnego.

Transport publiczny międzyregionalny pozostanie ograniczony. Pod koniec maja wznowione zostanie około 40 procent połączeń – poinformowała Borne. Minister pracy Muriel Penicaud wezwała firmy do kontunuowania pracy zdalnej w jak największym stopniu, aby ograniczyć wyjazdy i przemieszczanie się pracowników. Zalecenie dotyczy w szczególności firm z regionu stołecznego Ile-de-France.

Autor:asty

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości