"Po raz pierwszy od wielu tygodni obserwujemy znaczny wzrost liczby hospitalizowanych"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Premier Francji Jean Castex poinformował w piątek na konferencji prasowej w Paryżu, że sytuacja epidemiczna w kraju się pogarsza. 42 departamenty zostały zakwalifikowane do tak zwanej czerwonej strefy z dużą cyrkulacją koronawirusa. W ciągu ostatniej doby we Francji na COVID-19 zmarło 40 osób, a zakażenie zdiagnozowano u 9406 osób - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.

- Wirus we Francji krąży coraz bardziej – powiedział premier Jean Castex. - Jeden element budzi nasz niepokój - po raz pierwszy od wielu tygodni obserwujemy znaczny wzrost liczby hospitalizowanych i osób wymagających intensywnej opieki medycznej - dodał. Współczynnik zakażeń wzrósł z 57 do 72 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu jednego tygodnia; wzrasta również odsetek pozytywnych wyników testów na koronawirusza- przekazał szef rządu.

Jean Castex nie ogłosił jednak kolejnych znaczących obostrzeń. Poinformował, że strategia rządu w walce z epidemią to przeprowadzanie masowych testów na koronawirusa i zachowywanie dystansu społecznego, jak również ochrona osób najbardziej narażonych na zakażenie i osób starszych. - Przeprowadzamy ponad milion testów tygodniowo, jesteśmy trzecim krajem na świecie pod względem liczby przeprowadzanych testów – oznajmił premier.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Rekrutacja dodatkowych medyków

Premier poinformował również, że lokalni prefekci zostali upoważnieni do wprowadzania lokalnie dodatkowych obostrzeń od poniedziałku. Marsylia, Bordeaux i Gwadelupa, terytorium zamorskie Francji, znajdują się pod szczególnym nadzorem z uwagi na rosnąca liczbę zakażonych – podał szef rządu.

Jean Castex poinformował o skróceniu czasu kwarantanny przewidzianej dla zakażonych koronawirusem z 14 do 7 dni, co zaproponowała we wrześniu Rada Naukowa. Ogłosił również rekrutację dodatkowych dwóch tysięcy pracowników służb medycznych, którzy będą odpowiedzialni za testowanie i nadzorowanie respektowania kwarantanny przez osoby zakażone.

Konferencja Castexa odbyła się z opóźnieniem, po posiedzeniu Rady ds. Bezpieczeństwa, która debatowała nad sytuacją sanitarną w kraju. Początkowo spodziewano się wystąpienia prezydenta Emmanuela Macrona i ministra zdrowia Oliviera Verana. Oba wystąpienia zostały jednak odwołane.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Wzrost liczy zakażeń

W ciągu ostatniej doby we Francji na COVID-19 zmarło 40 osób, a zakażenie koronawirusem zdiagnozowano u 9406 osób - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie z powodu COVID-19 we Francji zmarły 30 893 osoby. Pod względem liczby ofiar śmiertelnych pandemii kraj znajduje się na siódmym miejscu na świecie. Łączna liczba potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 wzrosła w piątek do 363 350. W czwartek ministerstwo zdrowia Francji informowało o 9843 nowych zakażeniach i był to najwyższy dobowy przyrost liczby infekcji od początku pandemii w tym kraju.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: