TVN24 | Świat

Ognisko wariantu Delta wykryte we francuskim mieście

TVN24 | Świat

Autor:
dg/kab
Źródło:
PAP
Ekspert: w walce z indyjskim wariantem najprawdopodobniej będą skuteczne szczepionki mRNATVN24
wideo 2/2
TVN24Ekspert: w walce z indyjskim wariantem najprawdopodobniej będą skuteczne szczepionki mRNA

Ognisko zakażeń wariantem Delta wykryto w Strasburgu na wschodzie Francji. Regionalna Agencja Zdrowia ogłosiła w sobotę, że wdrożono plan działania, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się patogenu.

Zakażenie wykryto u czterech osób, a 43 zarejestrowano jako osoby, które miały z nimi kontakt.

W piątek przetestowano 143 osoby. Prefektura departamentu Dolny Ren ogłosiła zamknięcie szkoły w dzielnicy studenckiej Strasburga, Krutenau.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Na weekend zaplanowano ukierunkowane szczepienia. 200 dawek jest zarezerwowanych dla studentów oraz pracowników barów i restauracji w wybranych dzielnicach miasta. Osoby te skorzystają z priorytetowego dostępu do szczepień" - wskazuje ARS. Na przyszły weekend (19-20 czerwca) zarezerwowano 2600 dawek szczepionki.

"ARS przewiduje również silną mobilizację mediatorów do walki z koronawirusem w sobotę, głównie w Krutenau. Podczas spotkań mediatorzy będą edukować studentów i innych ludzi poniżej 30. roku życia" - podała ARS.

"Epidemia w departamencie Dolny Ren pozostaje jednak na umiarkowanym poziomie" - ocenia ARS, precyzując, że wskaźnik zapadalności wynosi obecnie 65 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Wariant Delta bardziej zaraźliwy

Wariant Delta uważa się za szczególnie zaraźliwy. Rząd Wielkiej Brytanii w obliczu przyspieszenia epidemii oszacował, że szczep ten odpowiada już za 91 proc. nowych zakażeń w tym kraju.

Jak informowała kilka dni temu brytyjska agencja Public Health England, patogen jest odporniejszy na szczepionki, szczególnie po tylko jednej dawce. O ile w przypadku wariantu Alfa jedna dawka daje 50,2 proc. skuteczności, to przed wariantem Delta zabezpiecza ona tylko w 33,2 proc. Po obu dawkach skuteczność wynosi odpowiednio 88,4 proc. i 80,8 proc.

Autor:dg/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: