Stan zagrożenia epidemicznego we Francji przedłużony

TVN24 | Świat

Autor:
pqv/kab
Źródło:
PAP

Do 10 lipca potrwa stan zagrożenia epidemicznego we Francji - zdecydował w sobotę parlament tego kraju, przegłosowując odpowiednią ustawę. Umożliwia ona między innymi utworzenie systemu do identyfikacji osób zakażonych koronawirusem oraz zbierania danych o osobach, z którymi się kontaktowały.

Senat przyjął rządowy projekt ustawy już 5 maja, po wypracowaniu kompromisów w komisjach parlamentarnych. Zmodyfikował jednak datę przedłużenia - rząd pierwotnie zaproponował, aby stan zagrożenia epidemicznego utrzymany został do 24 lipca, Senat skrócił ten czas do 10 lipca.

Przez cztery dni projekt był następnie omawiany na Zgromadzeniu Narodowym (izbie niższej parlamentu). Skrócona procedura legislacyjna wynika z zaplanowanego na 11 maja zakończenia kwarantanny we Francji.

W ustawie określona jest odpowiedzialność karna burmistrzów i pracodawców w przypadku łamania jej zapisów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

Zidentyfikują zakażonych

Możliwe jest również utworzenie systemu "mającego na celu identyfikację osób zakażonych" i "w celu gromadzenia informacji" o osobach, które miały kontakt z nimi, aby ograniczać zakażenia koronawirusem.

System ten, niezwiązany z kontrowersyjną aplikacją StopCovid, która nie jest jeszcze gotowa, umożliwia przetwarzanie i udostępnianie danych osobowych dotyczących zdrowia, także bez zgody zainteresowanej strony. Ustawa zezwala na tworzenie tzw. brygad sanitarnych, które będą odpowiedzialne za tworzenie bazy danych osób zakażonych.

Parlamentarzyści utworzyli organ nadzorczy nad tym systemem oraz postanowili, że lekarze zostaną czasowo zwolnieni z tajemnicy lekarskiej podczas trwania stanu zagrożenia epidemicznego w zakresie przekazywania informacji dotyczących zakażenia koronawirusem. Opozycja obawia się ograniczenia swobód obywatelskich.

W ciągu ostatniej doby 80 osób zmarło na Covid-19. To najniższy bilans dobowy zmarłych od początku kwietnia. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 we Francji wzrosła do 26 310.

Autor:pqv/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: