Premier Francji ostrzega przed nadejściem "ekstremalnie wysokiej fali epidemii"

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP

Francja musi przygotować się na "ekstremalnie wysoką falę epidemiologiczną", która w najbliższych dniach dotknie cały kraj - ostrzegł w piątek francuski premier Édouard Philippe. - Będziemy musieli sobie poradzić - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Fala epidemii, która ogarnęła wschód Francji, dociera teraz do [paryskiego regionu - przyp. red.] Ile-de-France - oświadczył Eduard Philippe po telekonferencyjnym posiedzeniu międzyresortowej komórki kryzysowej w ministerstwie spraw wewnętrznych. Podkreślił, że fala ta "jest niezwykle wysoka". 

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

"Jesteśmy w sytuacji kryzysowej"

Szef francuskiego rządu ostrzegł, że choć zespoły medyczne "radzą sobie z wielką odwagą", to "sytuacja będzie trudna w nadchodzących dniach". 

- Jesteśmy w sytuacji kryzysowej, która nie poprawi się szybko - kontynuował Philippe, który zapowiedział, że przedstawi strategię walki z epidemią w sobotę na konferencji prasowej z ministrem zdrowia Olivierem Veranem. - Będziemy musieli sobie poradzić - dodał. 

Pałac Elizejski poinformował, że Rada Ministrów zbierze się w piątek po południu w celu przyjęcia kolejnych pięciu rozporządzeń o stanie zagrożenia zdrowia.

Dramatyczna sytuacja na wschodzie 

Najnowszy bilans z czwartku wieczór to 29 155 zakażonych koronawirusem we Francji. W sumie na COVID-19 zmarło w kraju 1696 osób. 3375 chorych przebywa na intensywnej terapii

Śmiertelność wzrosła głównie na wschodzie kraju, na Korsyce oraz w regionach Hauts-de-France, Ile-de-France i Bourgogne-Franche-Comte.

W dwóch najbardziej dotkniętych epidemią regionach Francji: Grand Est, z którego chorzy ewakuowani są pociągami TGV oraz samolotami wojskowymi, jest hospitalizowanych ponad 2,4 tysiąca osób, w Ile-de-France - 3,6 tysiąca (dane Agencji Zdrowia Publicznego).

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: