"Wzywam do zachowania ostrożności". Francja próbuje wyjść z ośmiotygodniowej kwarantanny

TVN24 | Świat

Autor:
mart//rzw
Źródło:
PAP

We Francji rozpoczęło się znoszenie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Od poniedziałku można wychodzić z domu bez zaświadczeń, zwiększono ruch transportu publicznego i otwarto część szkół.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Narodowa kwarantanna we Francji trwała osiem tygodni. - Wzywam wszystkich do zachowania ostrożności i ścisłego przestrzegania dystansowania społecznego, aby ograniczyć cyrkulację wirusa i liczbę nowych źródeł zakażenia - zaapelował do rodaków minister zdrowia Olivier Veran w stacji BFM TV w pierwszym dniu znoszenia ograniczeń. Francuzi od poniedziałku mogą między innymi wychodzić z domów bez zaświadczeń.

Minister poinformował, że średni wskaźnik reprodukcji koronawirusa wynosi "nieco ponad 0,6", a "Francja znajduje się w fazie spadkowej epidemii". Ostrzegł jednocześnie, że w przypadku pogorszenia sytuacji epidemicznej, władze ponownie będą musiały zaostrzyć zasady izolacji społecznej.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>>

Paryżanie dostosowali się do nowych przepisów

W pierwszym dniu wychodzenia z kwarantanny w godzinach porannych w regionie paryskim odnotowano 33 km korków, ruch na drogach dojazdowych do stolicy był niewielki. Transport publiczny został zwiększony przez państwowych przewoźników od 60 do 70 proc. w zależności od linii.

W paryskim metrze niemal wszyscy pasażerowie podróżowali w maskach, których noszenie jest obowiązkowe od poniedziałku w transporcie publicznym na terenie całego kraju. Paryżanie w przeważającej większości dostosowali się do nowych przepisów. Rano jedynie na dworcu Gare du Nord służby wyprosiły grupę osób bez masek. Transportowcy utworzyli punkty przy wejściach na dworce i do części stacji metra, gdzie rozdają maski za darmo. Zachowanie dystansowania społecznego nie wszędzie jest jednak możliwe z uwagi na zatłoczone składy na części tras.

Większość szkół i przedszkoli we Francji nie rozpoczęła w poniedziałek nauczania. Otwarte zostały placówki prywatne, państwowe szkoły podstawowe i przedszkola mają się otwierać w ciągu kilku dni, a nauka w nich ma odbywać się rotacyjnie, tzn. dwa dni w tygodniu z uwagi na wymóg przebywania w klasach 10 uczniów. Pozostali uczniowie nadal mają uczyć się zdalnie.

Licea pozostają zamknięte. Gimnazja będą otwierane po 18 maja w departamentach oznaczonych przez służby sanitarne jako zielone, czyli z małą cyrkulacją wirusa. Część merów zapowiedziała jednak, że w ogóle na razie nie będzie otwierać szkół na swoich terenach.

Otwarcie gospodarki

Znaczna część firm nadal prosi swych pracowników o wykonywanie pracy zdalnej, podobnie jak mające w Paryżu swoje siedziby organizacje międzynarodowe, m.in. OECD i UNESCO.

W poniedziałek otwieranych ponownie jest wiele sklepów. Zamknięte pozostają jednak restauracje i bary, które mogą jedynie sprzedawać potrawy na wynos. Większość paryskich restauracji, poza pizzeriami, nie decyduje się jednak na otwieranie kuchni w ogóle, tłumacząc to skomplikowaną logistyką.

Minister pracy Muriel Penicaud poinformowała w poniedziałek w stacji LCI, że 6 na 10 prywatnych miejsc pracy jest opłacanych przez państwo. A pracodawcy złożyli wnioski o tzw. mechanizm częściowego bezrobocia dla 12,2 mln osób.

Kiedy wybory samorządowe?

Szef opozycyjnej centroprawicowej partii Republikanie Christian Jacob wezwał w poniedziałek do zorganizowania w czerwcu drugiej tury wyborów samorządowych, odwołanej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona 16 marca, dzień po pierwszej turze głosowania.

W niedzielę Rada Konstytucyjna nie wydała opinii na temat przegłosowanej przez parlament w sobotę ustawy wydłużającej we Francji stan zagrożenia epidemicznego do 10 lipca, o co zwrócił się prezydent Macron.

Bez rekomendacji Rady Konstytucyjnej przepisy dotyczące m.in. wychodzenia z kwarantanny i karania pasażerów za brak zaświadczenia od pracodawcy pozwalającego na korzystanie z transportu w godzinach szczytu czy też dotyczące ograniczenia w poruszaniu się tylko do 100 km od miejsca zamieszkania, nie mogą wejść w życie.

Minister Veran stwierdził, że brak rekomendacji "nie jest porażką" współpracy francuskich organów władzy, a Rada Konstytucyjna zbierze się prawdopodobnie jeszcze w poniedziałek. Pierwszy dzień znoszenia restrykcji sanitarnych jest dniem, w którym służby nie będą karać nikogo za łamanie przepisów – zapewnił Veran.

Koronawirus we Francji

70 osób zmarło na COVID-19 w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia. To najniższy bilans dobowy zmarłych od 17 marca. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 w tym kraju wzrosła do 26 380.

W sobotę informowano o śmierci 80 osób.

Z 2812 do 2776 zmalała liczba pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii. W okresie szczytowym, 8 kwietnia, było to 7148 osób. W szpitalach pozostaje 22 569 osób. Liczba ta maleje nieprzerwanie od trzech tygodni.

Autor:mart//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: