TVN24 | Świat

Watykan zaostrza przepisy antypandemiczne. Kary za brak maseczki, niezaszczepieni mają czas do końca stycznia

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Watykan zaostrzył przepisy antypandemiczne i kary za ich naruszanie. Wprowadzono obowiązek noszenia maseczek FFP2 w miejscach zamkniętych i rozszerzono wymóg posiadania wzmocnionej przepustki sanitarnej, wystawianej tylko na podstawie szczepienia przeciwko COVID-19 lub wyleczenia.

Tylko ze wzmocnionym tak zwanym Green Pass dla zaszczepionych i wyleczonych można wejść do Muzeów Watykańskich i rezydencji w Castel Gandolfo. Ten sam obowiązek dotyczy uczestników sympozjów i konferencji w watykańskich urzędach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Tuż po tym, gdy we Włoszech weszły w życie nowe rozporządzenia w związku z kolejną falą zakażeń i szerzeniem się wariantu omikron, również Gubernatorat Państwa Watykańskiego podniósł poziom restrykcji i opublikował tabelę wysokości kar.

Grzywna od 25 do 160 euro przewidziana jest za naruszenie przepisów o zakazie zgromadzeń w miejscach publicznych. Kara za brak maseczki, lub noszenie jej w niewłaściwy sposób i brak przestrzegania dystansu społecznego, wynosi od 25 do 50 euro. Wzrasta do 160 euro, jeśli dochodzi do tego w miejscach publicznych. Grzywna za naruszenie przepisów o obowiązku izolacji bądź kwarantanny sięga 1500 euro.

Wszystkie kary ulegają podwojeniu w przypadku ponownego naruszenia przepisów.

Niezaszczepieni pracownicy Watykanu mają czas do końca stycznia

Niezaszczepieni pracownicy Watykanu, których – jak się zauważa - jest niewielu, mają do końca stycznia czas na przyjęcie pierwszej dawki. Po tym terminie nie będą mogli przyjść do pracy, ich obecność zostanie uznana za nieusprawiedliwioną i nie otrzymają wynagrodzenia. Zawieszone też zostały wyjazdy służbowe.

Jak podkreślono, z woli papieża Franciszka przepisy rozporządzenia dotyczą całego personelu Stolicy Apostolskiej i wszystkich watykańskich urzędów.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: