TVN24 | Świat

Wietnam przedłuża lockdown na południu kraju. Powstają szpitale tymczasowe dla zakażonych koronawirusem

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP

Wietnam przedłuży o dwa kolejne tygodnie lockown w południowej części kraju – poinformowały władze w sobotę. Dotyczy to między innymi notującego rekordowe liczby zakażeń miasta Ho Chi Minh, gdzie blokada życia gospodarczego i społecznego trwa już od dwóch miesięcy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Zastosowanie obostrzeń w regionie ma na celu utworzenie pasa bezpieczeństwa wokół miasta Ho Chi Minh i niedopuszczenie do dalszego rozprzestrzeniania się pandemii. Na opanowanie sytuacji mogą być potrzebne miesiące – przekazał wicepremier Vu Duc Dam, stojący na czele zespołu odpowiedzialnego za walkę z pandemią.

Koronawirus w Wietnamie

Do soboty w całym kraju wykryto w sumie ponad 141 tysięcy zakażeń i poinformowano o zgonach 1161 pacjentów. Jeszcze pod koniec maja łączną liczbę chorych szacowano na zaledwie 7,2 tysiąca. Ponad 60 procent infekcji notuje się obecnie w Ho Chi Minh, największym mieście i centrum biznesowym blisko 100-milionowego kraju.

Zarówno tam, jak i w stołecznym Hanoi obowiązują restrykcyjne przepisy, w tym godzina policyjna, a ludzie mogą wychodzić z domów tylko w pilnej potrzebie. Wietnamczycy, z którymi rozmawiała Polska Agencja Prasowa, opisywali zakaz przemieszczania się poza miasta i ścisłe kontrole mieszkańców w jego granicach i na drogach dojazdowych. Opowiadali również o konieczności posiadania pozwoleń z pieczątką przy każdym wyjściu na bazar po zakupy.

Wariant Delta koronawirusa

Do później wiosny Wietnam dzięki restrykcyjnym przepisom, powszechnej kampanii testów i śledzenia kontaktów zakażonych mógł się pochwalić dobową liczbą zakażeń na dwucyfrowym poziomie, był to jeden z najlepszych rezultatów na świecie. Sytuację diametralnie zmieniło jednak upowszechnienie się wariantu Delta koronawirusa.

W mijającym tygodniu do pomocy chorym w Ho Chi Minh zmobilizowano ponad 2100 osób z wykształceniem medycznym, w tym studentów i studentek oraz emerytowanych lekarzy i pielęgniarzy. Powstają także cztery nowe szpitale tymczasowe, które będą dysponowały niemal 10,5 tys. łóżek. W czwartek władze zapowiedziały, że przyspieszą szczepienia przeciw koronawirusowi w Ho Chi Minh. Dotąd jednak wietnamska kampania szczepień przebiegała najwolniej w całej Azji Południowo-Wschodniej. Do końca lipca służby medyczne zaszczepiły zaledwie 0,6 proc. populacji kraju.

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: