"Wspaniała wiadomość" od Borisa Johnsona

Autor:
pqv\mtom
Źródło:
PAP

Jak poinformował w niedzielę Londyn, już ponad 30 milionów Brytyjczyków otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Tego dnia liczba nowo wykrytych zakażeń była najniższa od połowy września zeszłego roku

Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 30 151 287 osób, co stanowi 57,2 proc. dorosłej populacji kraju, zaś obie - 3 527 481, czyli 6,7 proc. dorosłych mieszkańców. Obecne tempo szczepień wskazuje, że cel, jakim jest zaszczepienie do 15 kwietnia 32 milionów osób ze wszystkich dziewięciu grup priorytetowych, niemal na pewno osiągnięty zostanie przed terminem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO>>>

"Wspaniała wiadomość, że ponad 30 milionów osób otrzymało swoją pierwszą dawkę. Musimy utrzymać to tempo. Proszę, dopilnujcie, żebyście przyjęli drugą dawkę, kiedy zostaniecie do tego wezwani" - napisał na Twitterze premier Boris Johnson. "Jestem absolutnie zachwycony, że ponad 30 milionów ludzi w całej Wielkiej Brytanii otrzymało już zastrzyk - w tym 650 000 szczepionek podanych wczoraj. Szczepionka ratuje życie i jest naszym sposobem na wyjście z tej pandemii" - oświadczył z kolei minister zdrowia Matt Hancock.

Dostawa szczepionek od Moderny

Brytyjski rząd spodziewa się ponadto, że dostawa szczepionek firmy Moderna dotrze do Wielkiej Brytanii w kwietniu. Jestem także przekonany, że wszyscy dostaną drugą dawkę w ciągu 12 tygodni od pierwszej - powiedział w niedzielę minister kultury Oliver Dowden.

Brytyjski urząd regulacji leków MHRA dopuścił do użycia szczepionkę amerykańskiej firmy Moderna już na początku stycznia - jako trzecią po produktach Pfizera/BioNTechu oraz AstraZeneki - ale w przeciwieństwie do tamtych dwóch nie zaczęto jej jeszcze stosować. Ze wszystkich ośmiu kontraktów podpisanych przez brytyjski rząd z producentami szczepionek, ten z Moderną jest najmniejszy, jeśli chodzi o zamówioną liczbę - ma ona dostarczyć 17 mln dawek, podczas gdy AstraZeneca - 100 mln, a Pfizer/BioNTech - 40 mln.

Najlepsze dane od września

Szybko prowadzony program szczepień coraz wyraźniej przekłada się na spadające liczby zakażeń i zgonów. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 3862 zakażenia - najmniej od 17 września zeszłego roku i o prawie 1,5 tys. mniej niż wynosił bilans podany w poprzednią niedzielę. W trakcie minionej doby zarejestrowano także 19 zgonów z powodu COVID-19 - to drugi przypadek w tym tygodniu, gdy dobowy bilans był poniżej 20. Poprzednio tak niska liczba zgonów była notowana pod koniec września. Wprawdzie trzeba pamiętać, że bilanse dotyczące dni weekendowych, czyli podawane w niedziele i w poniedziałki, są najniższe w tygodniu, ale obecny jest prawie o połowę niższy od tego z poprzedniej niedzieli.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 4,33 mln zakażeń, z powodu których zmarły 126 592 osoby.

Autor:pqv\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości