TVN24 | Świat

Bez maseczek, bez dystansu. Pilotażowe imprezy klubowe

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

W Liverpoolu w piątek odbyły się pierwsze od wybuchu epidemii COVID-19 legalnie organizowane imprezy klubowe w Wielkiej Brytanii. Były one częścią pilotażu, którego celem jest sprawdzenie, jak można bezpiecznie przeprowadzać imprezy masowe. Następne testy prowadzone będą w sobotę i niedzielę.

Na każdą z imprez The First Dance w klubie Circus będzie mogło przyjść po 3 tysiące osób. Imprezujący nie będą musieli mieć zasłoniętych twarzy ani zachowywać dystansu społecznego, ale muszą mieć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, który wykonany będzie w lokalnym punkcie testów w ciągu 24 godzin przed rozpoczęciem wydarzenia.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Uczestnicy będą też zachęcani, aby wykonać test typu PCR w pięć dni po imprezie. Dodatkowym warunkiem uczestnictwa w pilotażu było to, że o bilety mogły się ubiegać tylko osoby mieszkające w Liverpoolu i okolicach oraz niewykazujące żadnych objawów zakażenia.

Imprezy w ramach rządowego pilotażu

W piątkowy wieczór wystąpili Sven Vaeth, The Blessed Madonna i Jayda G, zaś główną gwiazdą w sobotę będzie Fatboy Slim. Naukowcy wykorzystują te weekendowe imprezy do sprawdzenia, czy mieszanie się tłumów i tańczenie w zamkniętych pomieszczeniach zwiększa przenoszenie wirusa.

Są one częścią już trwającej serii dziewięciu wydarzeń rozrywkowych i sportowych, podczas których badane jest, w jaki sposób bezpiecznie można wrócić do ich przeprowadzania z pełnym udziałem publiczności. W części z nich sprawdzone będzie wykorzystanie do tego celu certyfikatów szczepionkowych.

Kluby nocne są jednym z sektorów, które najmocniej ucierpiały wskutek epidemii, bo od czasu ich zamknięcia w marcu zeszłego roku nie zostały otwarte nawet na krótki czas, a najwcześniejszym terminem wznowienia przez nie działalności jest czerwiec, kiedy zacznie się ostatni etap znoszenia restrykcji. Z powodu wstrzymania działalności musiały one od początku epidemii zwolnić 51 procent pracowników, podczas gdy bary 32 procent, a puby - 25 procent.

W niedzielę, również w Liverpoolu, odbędzie się jeszcze jedna impreza w ramach pilotażu - koncert na otwartym powietrzu, w którym będzie mogło wziąć udział 5000 osób. Podobnie jak w przypadku tych w klubach, nie będzie konieczne zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie twarzy, ale wymagane będą testy na obecność wirusa. Na koncercie wystąpi kilka zespołów, w tym jako główna gwiazda Blossoms.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: