Naczelni lekarze Wielkiej Brytanii zgodni: czas wejść na poziom 4

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP

Naczelni lekarze Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej zarekomendowali w poniedziałek ponowne podniesienie poziomu zagrożenia koronawirusem w Wielkiej Brytanii z poziomu trzeciego do czwartego. Ta rekomendacja w praktyce przesądza, że we wtorek decyzję taką oficjalnie ogłosi premier Boris Johnson. 

Poziom czwarty w pięciostopniowej skali oznacza, że rozprzestrzenianie się wirusa jest wysokie lub rośnie w postępie geometrycznym, w związku z czym powinny być utrzymane zasady dystansu społecznego.

"Naczelni lekarze Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej przeanalizowali dowody i zalecili wszystkim czterem krajom Zjednoczonego Królestwa przejście do poziomu 4. Po okresie mniejszej liczby zachorowań i zgonów na COVID-19 liczba przypadków gwałtownie, prawdopodobnie w postępie geometrycznym, rośnie na znaczących obszarach wszystkich czterech krajów" - napisali we wspólnym oświadczeniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Naczelni lekarze Wielkiej Brytanii ostrzegają przed wzrostem zakażeńPAP/EPA/ANDY RAIN

Podkreślili, że aby uniknąć w okresie jesienno-zimowym znacznej liczby zgonów i nadmiernej presji na publiczną służbę zdrowia, każdy musi stosować się do wytycznych dotyczących społecznego dystansu, zasłaniania twarzy i mycia rąk.

Ta rekomendacja w praktyce przesądza, że we wtorek decyzję taką oficjalnie ogłosi premier Boris Johnson.

5 stopni alarmu. Zagrożenie koronawirusem w Wielkiej BrytaniiUK Government

Pięciostopniowa skala zagrożenia koronawirusem

Pięciostopniową skalę zagrożenia koronawirusem brytyjski rząd wprowadził w pierwszej połowie maja, wraz z przedstawionym wówczas planem stopniowego znoszenia restrykcji wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii. W momencie wprowadzania tej skali Wielka Brytania znajdowała się na poziomie czwartym. Obniżenie zagrożenia na poziom trzeci nastąpiło 19 czerwca.

- Podniesienie poziomu alarmowego ogłoszone przez brytyjskich naczelnych lekarzy odzwierciedla znaczącą zmianę w zagrożeniu, jakie obecnie stanowi koronawirus. Kraj stoi teraz w kluczowym momencie, jeśli chodzi o reakcję, i każdy musi teraz odegrać swoją rolę, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa i chronić życie - skomentował minister zdrowia Matt Hancock.

Wcześniej w poniedziałek naczelny lekarz Anglii Chris Whitty oraz główny doradca naukowy rządu Patrick Vallance ostrzegli, że jeśli nie zostaną podjęte działania, liczba nowych zakażeń zwiększy się do połowy października z obecnych 4000-4500 do 50 tysięcy dziennie.

We wtorek Johnson ma ogłosić plan dalszych działań w walce z epidemią i jest niemal pewne, że wprowadzone zostaną ograniczenia w kontaktach między osobami z różnych gospodarstw domowych, a także skrócone zostaną godziny otwarcia pubów i restauracji.

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ANDY RAIN

Tagi:
Raporty: