TVN24 | Świat

Indyjski wariant koronawirusa dominuje w kilku miejscach w Wielkiej Brytanii. "Rozważamy, co musimy zrobić"

TVN24 | Świat

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP

Coraz poważniejsze zaniepokojenie w Wielkiej Brytanii budzą ogniska indyjskiego wariantu koronawirusa. Dominuje on już w czterech jednostkach samorządu terytorialnego w Anglii. Brytyjczycy są w trakcie luzowania obostrzeń, ale premier Boris Johnson zapowiedział, że w razie potrzeby rząd "nie zawaha się" podjąć działań, jakie zalecą eksperci.

Wariant B.1.617 został po raz pierwszy wykryty w Indiach w październiku 2020 roku. Szerzenie się go może być skutkiem rekordowej fali zakażeń w Indiach, która spowodowała w tym kraju zapaść służby zdrowia i kryzys humanitarny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pod koniec kwietnia, jak poinformowano w ostatnich dniach, w czterech jednostkach samorządu terytorialnego w Anglii indyjski wariant odpowiadał za ponad połowę wszystkich nowych zakażeń. Najpoważniejsza sytuacja jest w Bolton oraz w Blackburn i Darwen w północno-zachodniej Anglii. W skali całego kraju indyjski wariant odpowiadał pod koniec kwietnia za 6 procent wszystkich zakażeń.

Johnson: nie wykluczamy niczego w związku z indyjskim wariantem koronawirusa

Do sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się indyjskiego wariantu koronawirusa odniósł się w czwartek premier Boris Johnson.

- W tej chwili jest bardzo szeroki zakres opinii naukowych na temat tego, co może się wydarzyć. Chcemy się upewnić, że podejmujemy wszystkie roztropne, ostrożne kroki, które możemy podjąć. Dziś odbywają się spotkania, aby dokładnie rozważyć, co musimy zrobić – powiedział Johnson podczas wizyty w hrabstwie Durham w północno-wschodniej Anglii.

Zapytany, czy możliwe są lokalne restrykcje, brytyjski premier odparł, że istnieje szereg rzeczy, które rząd może zrobić, w tym masowe testowanie na tych obszarach, i że niczego nie wyklucza.

- W tej chwili nie widzę niczego, co by odwodziło mnie od myśli, że będziemy w stanie wszędzie pójść naprzód (z luzowaniem obostrzeń – red.) w poniedziałek, a później 21 czerwca. Ale mogą być rzeczy, które będziemy musieli zrobić lokalnie i nie zawahamy się tego zrobić, jeśli takie będą rady, które otrzymamy – podkreślił Johnson.

Boris JohnsonShutterstock

Wielka Brytania wychodzi z lockdownu

Na poniedziałek zaplanowany jest trzeci z czterech etapów wychodzenia z lockdownu w Anglii, a 21 czerwca mają być całkowicie zniesione restrykcje wprowadzone z powodu epidemii.

W czwartek odbywa się nadzwyczajne posiedzenie SAGE, naukowej grupy doradczej do spraw sytuacji kryzysowych poświęcone indyjskiemu wariantowi koronawirusa. Kilkoro jej członków, wypowiadając się w środę i w czwartek w mediach, wskazało, że nie wiadomo, czy jeśli liczba zakażeń indyjskim wariantem będzie rosła, to plany znoszenia restrykcji będą mogły być zrealizowane.

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: