"Fantastyczny wynik". Brytyjczycy ogłaszają liczbę zaszczepionych

TVN24 | Świat

Autor:
kz//now
Źródło:
PAP

Jestem absolutnie zachwycony, że ponad 20 milionów ludzi zostało zaszczepionych w całej Wielkiej Brytanii. To absolutnie fantastyczny wynik - ogłosił minister zdrowia Matt Hancock. Wielka Brytania jest zdecydowanym liderem w Europie, jeśli chodzi o szczepienia.

Liczba osób w Wielkiej Brytanii, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przekroczyła 20 milionów - przekazały brytyjskie władze.

- Chcę podziękować każdej osobie, która zgłosiła się po szczepionkę, ponieważ wiemy z coraz większą pewnością, że szczepionka chroni was, chroni wasze społeczności, a także jest drogą wyjścia z tej sytuacji dla nas wszystkich - powiedział w niedzielę minister zdrowia Matt Hancock na zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Co za osiągnięcie"

"BINGO! Wynik - ponad 20 000 000 osób dostało szczepionkę (pierwszą dawkę). Co za osiągnięcie w lutym 2021 roku. Co za zespół! Dumni, że możemy być z wami w tej drodze" - napisał w mediach społecznościowych Nadhim Zahawi, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za program szczepień przeciw COVID-19.

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użycia szczepionkę firm Pfizer i BioNTech i od 8 grudnia zaczęła jej stosowanie, a na początku stycznia - również jako pierwsza - zaczęła podawać preparat opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca. Plany szczDo połowy lutego szczepionkę zaoferowano czterem pierwszym spośród dziewięciu grup priorytetowych, a zgodnie z obecnie obowiązującym planem do połowy kwietnia ma ona być dostępna dla pozostałych pięciu grup. To oznaczać będzie, że szczepionka będzie zaoferowana wszystkim osobom powyżej 50. roku życia, a także osobom poniżej tego wieku, które mają schorzenia zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19. Łącznie w tych dziewięciu grupach priorytetowych jest około 32 miliony osób.

W drugiej fazie do końca lipca brytyjski rząd planuje zaoferować szczepionki wszystkim pozostałym dorosłym mieszkańcom kraju.

Autor:kz//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: