61,4 procent dorosłych Brytyjczyków zaszczepionych przynajmniej jedną dawką

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Brytyjski rząd poinformował, że liczba podanych w kraju szczepionek przeciw COVID-19 przekroczyła 40 milionów, zaś liczba osób, które dostały już obie dawki, przekroczyła 8 milionów. Szybko prowadzony program szczepień wyraźnie przekłada się na spadającą w Wielkiej Brytanii liczbę nowych zakażeń, hospitalizacji i zgonów.

Do wtorku w Wielkiej Brytanii podano prawie 40,5 miliona dawek szczepionki, z czego prawie 32,33 miliona to pierwsze dawki, a 8,17 miliona - drugie. Oznacza to, że przynajmniej pierwszą dawkę dostało 61,4 procenta dorosłych mieszkańców kraju, a obie - 15,5 procenta.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Jak potwierdził w poniedziałek wieczorem brytyjski rząd, wszystkim osobom z dziewięciu grup priorytetowych zaoferowana została możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19, co planowane było do 15 kwietnia. W tych dziewięciu grupach jest około 32 miliony osób.

Wpływ szczepień na liczbę zakażeń i zgonów

Szybko prowadzony program szczepień wyraźnie przekłada się na spadającą w Wielkiej Brytanii liczbę nowych zakażeń, hospitalizacji i zgonów. W ciągu ostatniej doby wykryto 2491 nowych infekcji, co jest zbliżoną liczbą do tej z poprzedniego dnia, ale łączna liczba z ostatnich 7 dni - nieco ponad 19 tysięcy - jest o 11,5 proc. niższa niż w poprzednich siedmiu. W szczycie drugiej fali, na początku stycznia, dobowa liczba zakażeń przekraczała 60 tysięcy.

Stwierdzono też 38 nowych zgonów, a łączna liczba zgonów z ostatnich siedmiu dni to 234. Tymczasem przez prawie cały styczeń dobowe bilanse zgonów przekraczały tysiąc. Z kolei liczba osób, które z powodu COVID-19 przebywają w szpitalach, spadła poniżej 2400, podczas gdy w połowie stycznia była powyżej 39 tysięcy.

Wielka Brytania rozpoczęła szczepienia 8 grudnia 2020 roku, gdy jako pierwszy kraj na świecie zaczęła podawać preparat firm Pfizer/BioNTech, na początku stycznia również jako pierwsza rozpoczęła stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca. Od zeszłego tygodnia używa też produktu firmy Moderna. W środę Unia Europejska, która ma 6,6-krotnie więcej mieszkańców niż Wielka Brytania, poinformowała, że przekroczony został poziom 100 milionów podanych szczepionek.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: