TVN24 | Świat

Boris Johnson: zniesienie restrykcji może zostać opóźnione

TVN24 | Świat

Autor:
dg/kab
Źródło:
PAP

Planowane na 21 czerwca zniesienie restrykcji koronawirusowych może zostać przesunięte - zasugerował w sobotę premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona w poniedziałek.

Brytyjskie media podały w sobotę, że rząd rozważa opóźnienie zniesienia restrykcji o cztery tygodnie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Chcemy pewności, że mapa drogowa jest nieodwracalna"

Johnson powiedział, że jest jasne, iż wariant Delta, odkryty po raz pierwszy w Indiach, jest bardziej zakaźny, a liczba infekcji i osób hospitalizowanych w Wielkiej Brytanii rośnie. - Nie wiemy, w jakim dokładnie stopniu przełoży się to na dodatkową liczbę zgonów, ale wyraźnie jest to kwestia budząca bardzo poważny niepokój - mówił w rozmowie ze stacją Sky News.

Przyznał, że "z pewnością uczciwie należy powiedzieć", że ocenia sytuację z mniejszym optymizmem niż pod koniec maja. Sygnalizując, że może w poniedziałek ogłosić opóźnienie w przejściu do czwartego, ostatniego etapu znoszenia restrykcji, dodał: - Chcemy pewności, że mapa drogowa (stopniowego luzowania obostrzeń - red.) jest nieodwracalna, ale nie można mieć nieodwracalnej mapy drogowej, jeśli nie jest się przygotowanym na bycie ostrożnym.

Johnson zastrzegł, że mimo rozprzestrzeniania się wariantu Delta nie jest rozważane przywrócenie już zniesionych ograniczeń. - Mogę powiedzieć, że naukowcy są zgodni co do jednej rzeczy - nie uważają, że istnieje jakikolwiek argument, aby zawrócić - zapewnił.

Wielka Brytania zmaga się z wariantem Delta.Shutterstock

Więcej zakażeń niż w ubiegłym tygodniu

W sobotę podano, że w ciągu ostatniej doby wykryto 7738 nowych zakażeń koronawirusem. To wprawdzie nieco mniej niż w piątek, gdy dobowy bilans po raz pierwszy od końca lutego przekroczył 8000, ale to druga najwyższa liczba od tego czasu. Łączna liczba zakażeń z ostatnich siedmiu dni - prawie 47,9 tys. - jest o 52,5 proc. wyższa od bilansu z poprzednich siedmiu. W trakcie minionej doby stwierdzono też 12 zgonów z powodu COVID-19. Ich łączny bilans z ostatnich siedmiu dni wynosi 60 - to o 1 mniej niż w poprzednich siedmiu dniach.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto prawie 4,56 mln zakażeń, przez które zmarło 127 896 osób. Pod względem liczby zakażeń Wielka Brytania zajmuje siódme miejsce na świecie, a jeśli chodzi o zgony - szóste.

Autor:dg/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: