TVN24 | Świat

Koronawirus w brytyjskim rządzie. Boris Johnson na kwarantannie w przeddzień "dnia wolności"

TVN24 | Świat

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP

Po tym, jak brytyjski minister zdrowia Sajid Javid poinformował, że jest zakażony koronawirusem, na kwarantannę udali się premier Boris Johnson i minister finansów Rishi Sunak, którzy mieli z nim kontakt. Decyzja w tej sprawie nie zapadła z automatu. Jeszcze w niedzielę rano biuro szefa rządu informowało, że kwarantanny nie będzie, bo obaj politycy biorą udział w pilotażowym programie zastąpienia jej codziennymi testami na obecność koronawirusa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Sajid Javid w sobotę poinformował, że test wykazał u niego obecność koronawirusa. Premier Boris Johnson i minister finansów Rishi Sunak - którzy spotkali się z Javidem w piątek - zostali w związku z tym przez zespół do wykrywania kontaktów osób zakażonych, NHS Test and Trace, skierowani na kwarantannę. Jednak w niedzielę przed południem biuro premiera poinformowało, że nie odbywają jej, gdyż biorą udział w pilotażowym programie zastąpienia kwarantanny codziennymi testami na obecność koronawirusa. Służby prasowe dodały, że w tym okresie obaj politycy wykonywać będą jedynie niezbędne obowiązki, izolując się w pozostałym czasie.

Ten komunikat został bardzo źle przyjęty przez opinię publiczną, zwłaszcza że od kilku dni wiele firm skarży się na braki kadrowe spowodowane rosnącą liczbą pracowników wysyłanych na kwarantannę.

Premier i minister finansów jednak na kwarantannie

Po fali oburzenia biuro premiera poinformowało, że zarówno Johnson, jak i Sunak jednak odbywają kwarantannę. "Z premierem skontaktował się zespół NHS Test and Trace, aby powiedzieć, że jest kontaktem osoby mającej COVID-19. Był w Chequers (wiejska rezydencja brytyjskich premierów - red.), gdy skontaktował się z nim NHS Test and Trace, i pozostanie tam, aby się izolować. Nie będzie brał udziału w pilotażu testów. Będzie nadal prowadził zdalnie spotkania z ministrami. Skontaktowano się również z ministrem finansów, który będzie się izolował zgodnie z wymaganiami i nie będzie brał udziału w pilotażu" - przekazał rzecznik Johnsona.

Johnson: wszyscy musimy przestrzegać tych samych zasad

- Przyjrzeliśmy się krótko pomysłowi, żeby wziąć udział w programie pilotażowym, ale myślę, że o wiele ważniejsze jest, aby wszyscy przestrzegali tych samych zasad – powiedział Johnson w wiadomości wideo ze swojej letniej rezydencji, gdzie będzie odbywał kwarantannę do 26 lipca.

Politycy opozycji ocenili, że wcześniejsze działania Johnsona i Sunaka, dążące do tego, aby zwolnić się z niektórych zasad, to hipokryzja.

Zniesione restrykcje od poniedziałku

Kwarantanna Johnsona oznacza, że brytyjski premier będzie przebywał na kwarantannie w poniedziałek, gdy w Anglii zostaną zniesione niemal wszystkie prawnie obowiązujące restrykcje covidowe i który z tego powodu został nazwany "dniem wolności".

Jak zauważyła stacja BBC News, drugi komunikat w sprawie kwarantanny został wydany dokładnie 157 minut po poprzednim, co jest najprawdopodobniej najszybszą zmianą zdania dokonaną przez ten rząd.

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP