Wielka Brytania poza unijnym programem zakupu szczepionki. "W ten sposób pójdzie nam to szybciej"

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Brytyjski ambasador przy Unii Europejskiej Sir Tim Barrow poinformował w piątek, że Wielka Brytania nie przystąpi do unijnego programu wspólnych zakupów szczepionki przeciwko koronawirusowi. Jak wyjaśnia, Londyn między innymi "nie miałby wpływu na podejmowane decyzje, w tym dotyczące producentów, z którymi prowadzone będą negocjacje, ceny, ilości oraz terminów dostaw szczepionek".

W liście do Komisji Europejskiej brytyjski ambasador przy Unii Europejskiej Sir Tim Barrow wyjaśnia, że Wielka Brytania zrezygnowała z możliwości udziału w unijnym programie wspólnych zakupów szczepionki przeciwko koronawirusowi, bo - jak precyzuje sama Komisja Europejska - "Londyn nie miałby wpływu na podejmowane decyzje, w tym dotyczące producentów, z którymi prowadzone będą negocjacje, ceny, ilości oraz terminów dostaw szczepionek". Nie mógłby również "prowadzić równoległych negocjacji z potencjalnymi dostawcami szczepionek", co oznaczałoby, że musiałby przerwać własne rozmowy z tymi dostawcami, z którymi Unia Europejska też negocjuje.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Unijny program ma na celu zabezpieczenie dostaw potencjalnych szczepionek przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 w ramach wspólnych negocjacji prowadzonych przez Komisję Europejską w imieniu wszystkich państw członkowskich. W zamian za prawo do zakupu określonej liczby szczepionek w uzgodnionych ramach czasowych i po ustalonej cenie Komisja Europejska sfinansuje część kosztów wstępnych, poniesionych przez producenta szczepionek. Sir Tim Barrow zastrzegł, że nadal może istnieć współpraca między Wielką Brytania a Unią Europejską w takich dziedzinach, jak wymiana informacji na temat potencjalnych szczepionek oraz prowadzonych testów szczepionek, a także w zakresie inwestycji w ich produkcję oraz tworzenia zapasów.

Odnosząc się do tej sprawy brytyjski minister zdrowia Matt Hancock powiedział w piątek, że przystąpienie do unijnego programu oznaczałoby rezygnację z własnych, bardziej zaawansowanych negocjacji. Podkreślił, że jednym z warunków unijnego programu było to, że Wielka Brytania musiałaby przerwać "własne negocjacje i prowadzić je tylko za pośrednictwem Komisji Europejskiej, a my nie jesteśmy na to przygotowani". - Myślimy, że w ten sposób pójdzie nam to szybciej - oświadczył.

Wielka Brytania zawarła już umowę na dostawę 100 milionów dawek testowanej obecnie szczepionki, która została opracowana przez Uniwersytet w Oksfordzie i będzie wytwarzana przez brytyjskiego producenta leków AstraZeneca. Według mediów, prowadzi również rozmowy z innymi firmami farmaceutycznymi - GSK i Sanofi.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Blisko 45 tysięcy zmarłych

O 48 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów na COVID-19 w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łącznie od początku epidemii w tym kraju zmarło już 44 650 osób - poinformowało w piątek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia. Bilans obejmuje wszystkie nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w środę a godz. 17 w czwartek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

48 nowych zgonów to wyraźnie mniej niż w bilansie podanym w czwartek, gdy informowano o 85 zmarłych. To także pierwszy przypadek od 20 marca, by dobowy bilans zgonów, niedotyczący dni weekendowych, był mniejszy niż 50. Pod względem liczby ofiar Wielka Brytania zajmuje trzecie miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi i Brazylią.

Ministerstwo zdrowia podało również, że w ciągu ostatniej doby wykryto 512 nowych zakażeń, co jest zauważalnym spadkiem w stosunku do dwóch poprzednich dni, gdy ta liczba ponownie przekraczała 600. Łącznie od początku epidemii w Wielkiej Brytanii potwierdzono już 288 133 przypadki koronawirusa.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości