Fala zakażeń RSV u dzieci w USA. Liczba hospitalizowanych na poziomie zimowym

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

"New York Times" donosi, że obok szybko rosnącej liczby infekcji wariantem Delta koronawirusa, w USA pojawiła się również fala zakażeń RSV, wirusem wywołującym choroby dróg oddechowych głównie u dzieci. Eksperci są zaniepokojeni, bo zwykle wirus ten przybiera na sile zimą.

RSV (Respiratory Syncytial Virus) to wirus syncytialny układu oddechowego, jeden z najbardziej rozpowszechnionych patogenów i główna przyczyną hospitalizacji małych dzieci. Jak informuje dziennik "New York Times", w niektórych regionach kraju liczby infekcji wirusem RSV sięgają poziomów z zimy. Wiele z tych regionów to jednocześnie miejsca zmagające się z największymi falami zakażeń koronawirusem, co sprawia trudności miejscowym szpitalom.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Po wielu miesiącach z zerem lub kilkoma pediatrycznymi przypadkami covidowymi teraz widzimy niemowlęta, dzieci i nastolatków powracających do szpitali, coraz więcej każdego dnia. Stoimy u progu ogromnej fali COVID-u, a mamy do tego liczbę pacjentów z RSV na poziomie zimowym" - napisała na Twitterze pediatra ze szpitala dziecięcego w Houston w Teksasie dr Heather Haq.

Jak wskazują dane Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), liczba zakażeń RSV w wielu miejscach kraju rosła od czerwca, a w lipcu osiągnęła swój dotychczasowy szczyt. - Mierzysz się z pandemią przez ostatnie 18 miesięcy, a potem przez kolejne kilka miesięcy z RSV. Jedna rzecz za drugą sprawia, że nasze zespoły są bardzo zapracowane - powiedział szef szpitala w Baton Rouge w Luizjanie dr Trey Dunbar, cytowany przez "NYT". Stan ten jest obecnie jednym z największych ognisk COVID-19, a w szpitalach zaczynają kończyć się wolne łóżka. Podobna sytuacja jest też w Oklahomie.

Wariant Delta bardziej zagraża dzieciom

Jak powiedziała w poniedziałek telewizji CNN dr Uzma Hasan ze szpitala dziecięcego Newark Beth w New Jersey, podczas obecnej fali COVID-19, związanej z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, dzieci są bardziej narażone na poważne objawy choroby niż w przypadku wcześniejszych fal i stanowią obecnie 14 proc. pacjentów z COVID-19.

- Wariant Delta powoduje 2-3 razy więcej hospitalizacji wśród dzieci niż sezonowa grypa, więc to powinno dać nam obraz tego, jak groźny może być COVID - powiedziała lekarka. Dodała jednak, że zagrożenie to nie powinno być powodem odkładania powrotu do szkół w normalnym trybie nauczania, bo szkody dla rozwoju i edukacji dzieci z tym związane są zbyt duże. Część szkół w USA już od początku sierpnia wznowiła nauczanie. W większości rok szkolny zacznie się w drugiej połowie miesiąca.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości