TVN24 | Świat

"Nie ma sensu dalej wierzyć, że jest skuteczna". USA rezygnują ze stosowania hydroksychlorochiny

TVN24 | Świat

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) cofnęła w poniedziałek zezwolenie na stosowanie hydroksychlorochiny w leczeniu ciężkich przypadków COVID-19. "Nie ma dalej sensu wierzyć, że doustne podawanie hydroksychlorochiny i chlorochiny jest skuteczne w leczeniu COVID-19" - zaznaczyła w komunikacie szefowa pionu naukowego FDA Denise Hinton.

W oparciu o nowe dowody Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) stwierdziła w poniedziałek, że nie można dłużej utrzymywać, iż doustne preparaty hydroksychlorochiny i pokrewnego leku chlorochiny mogą być skuteczne w leczeniu chorób układu oddechowego, wywołanych przez wirus SARS-CoV-2.

"Nie ma sensu dalej wierzyć, że doustne podawanie hydroksychlorochiny i chlorochiny jest skuteczne w leczeniu COVID-19" - zaznaczyła w komunikacie szefowa pionu naukowego FDA Denise Hinton. "Nie ma również sensu sądzić, że znane i potencjalne korzyści z leczenia tą metodą przewyższają znane i potencjalne ryzyko wystąpienia groźnych skutków ubocznych" - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"To nie jest leczenie COVID-19. To nie działa"

28 marca agencja FDA wydała zezwolenie na stosowanie w leczeniu chorych na COVID-19 hydroksychlorochiny, leku przeznaczonego dla chorych na malarię. W maju do stosowania tego lekarstwa przyznał się Trump, który oświadczył, iż "ewentualna korzyść z leczenia przewyższa względne ryzyko".

Kilka dni temu brytyjscy naukowcy ogłosili wstrzymanie prac nad stosowaniem hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19. Według wyników ich badań stosowanie tego leku nie przyczynia się do mniejszej liczby zgonów po 28 dniach ani też nie skraca pobytu chorego w szpitalu.

- To nie jest leczenie COVID-19. To nie działa - mówił profesor Martin Landray z Uniwersytetu Oxfordzkiego. - W przypadku tej choroby nasze wyniki powinny zmienić praktykę medyczną na całym świecie. Możemy teraz przestać używać niepotrzebnego leku - dodał.

Na początku czerwca możliwość wznowienia prac nad ewentualnym regularnym stosowaniem tego lekarstwa zapowiedziała Światowa Organizacja Zdrowia. Wcześniej WHO zawiesiła prowadzone badania kliniczne nad lekiem stosowanym na malarię z uwagi na dowody, wskazujące na niebezpieczne skutki uboczne u pacjentów.

W poniedziałek jeden z czołowych ekspertów WHO Mike Ryan powiedział, że jeszcze w tym tygodniu przeprowadzona zostanie dyskusja na temat przydatności hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19. W poniedziałek pod koniec dnia poinformowano, że na całym świecie już ponad 8 milionów ludzi zakaziło się koronawirusem SARS-CoV-2.

Autor:asty/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: