Ponad 100 tysięcy zakażeń. Trump zatwierdza największą pomoc dla gospodarki w historii USA

TVN24 | Świat

Autor:
mjz//now
Źródło:
TVN24

W Stanach Zjednoczonych potwierdzono ponad 100 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 1475 osób, z czego 345 tylko w ciągu ostatniej doby. Prezydent Donald Trump podpisał pakiet stymulacyjny dla amerykańskiej gospodarki o wartości dwóch bilionów dolarów na czas walki z pandemią. Dodatkowo nakazał koncernowi General Motors produkcję respiratorów.

TAK RELACJONOWALIŚMY WYDARZENIA Z PIĄTKU 27 MARCA >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

O tym, że liczba zakażonych koronawirusem w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 100 tysięcy, poinformował w piątek wieczorem Reuters.

Również w piątek amerykański prezydent Donald Trump podpisał pakiet stymulacyjny dla amerykańskiej gospodarki o wartości dwóch bilionów dolarów na czas walki z pandemią koronawirusa. Wcześniej pakiet ten został uchwalony przez Kongres.

Największa pomoc finansowa dla gospodarki w historii Stanów Zjednoczonych

- Zostaliśmy uderzeni przez niewidzialnego wroga i zostaliśmy mocno uderzeni - powiedział Trump podczas ceremonii podpisania w Białym Domu. Zaznaczył jednak, że amerykańska gospodarka przeżyje "spektakularne" odbicie po zakończeniu walki z koronawirusem.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Pakiet stymulacyjny to największa pomoc finansowa dla gospodarki w historii Stanów Zjednoczonych. Dwa biliony dolarów to - zgodnie z danymi Banku Światowego - kwota przewyższająca PKB takich państw jak Kanada, Rosja czy Brazylia. Media w USA piszą, że pakiet jest bezprecedensowy i historyczny. Licząca ponad 800 stron ustawa przewiduje między innymi fundusz o wartości 500 miliardów dolarów na pomoc dla branż znajdujących się w trudnej sytuacji. Ponadto pakiet przeznacza 350 miliardów dolarów na pożyczki dla małych firm, 250 miliardów na zwiększoną pomoc dla bezrobotnych i 100 miliardów dolarów dla szpitali.

"Ford, weź się za respiratory, szybko!!!!!"

Donald Trump dodatkowo zastosował wobec koncernu motoryzacyjnego General Motors ustawę o produkcji obronnej, której obowiązywanie wznowił 18 marca. Firma GM jest teraz zobligowana do jak najszybszej produkcji i dostarczenia respiratorów W memorandum wydanym przez Biały Dom amerykański prezydent oświadczył, że sekretarz zdrowia i opieki społecznej USA Alex Azar określi liczbę respiratorów, które GM musi wyprodukować. Trump już w piątek rano wezwał koncerny General Motors oraz Ford do jak najszybszej produkcji i dostarczenia respiratorów. To w związku z ostrzeżeniami lokalnych władz w USA, według których z powodu epidemii koronawirusa wielu stanom grożą braki tych urządzeń medycznych.

- Te koncerny samochodowe powiedziały, że dostarczą 40 tysięcy pilnie potrzebnych respiratorów bardzo szybko. Teraz mówią, że będzie to tylko 6 tysięcy pod koniec kwietnia i chcą za to dużych pieniędzy - mówił prezydent. Skrytykował także GM za zamknięcie w zeszłym roku jednej ze swoich fabryk w Lordstown w Ohio. "General Motors musi natychmiast otworzyć swoją głupio opuszczoną fabrykę Lordstown w Ohio i rozpocząć produkcję respiratorów, teraz!!!!! Ford, weź się za respiratory, szybko!!!!!!" - napisał Trump na Twitterze.

Ustawa o produkcji obronnej zezwala prezydentowi, jako zwierzchnikowi sił zbrojnych, nakazywać biznesowi produkcję wskazanych dóbr. Została uchwalona w USA w latach 50. XX wieku w czasach wojny koreańskiej. W tym przypadku pozwala między innymi zwiększyć produkcję środków medycznych, potrzebnych do walki z epidemią koronawirusa.

Autor:mjz//now

Źródło: TVN24

Raporty: