Prezydent Biden: program szczepień na COVID-19 w USA był jak dotąd smutną porażką

TVN24 | Świat

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w kraju prawdopodobnie przekroczy w lutym pół miliona – powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden. Ocenił, że kampania szczepień przeciw COVID-19 była dotąd w Stanach Zjednoczonych "smutną porażką". Walka z epidemią jest jednym z priorytetów nowej amerykańskiej administracji.

Pierwszy dzień urzędowania po środowej inauguracji prezydentury Joe Biden poświęcił sprawom dotyczącym walki z epidemią COVID-19 i kampanii szczepień w Stanach Zjednoczonych, gdzie liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekroczyła już 400 tysięcy – podaje AFP. W czwartek amerykański przywódca na konferencji w Białym Domu ocenił, że program szczepień był "jak dotąd smutną porażką".

- Sytuacja będzie się nadal pogarszać, zanim się poprawi – dodał, mówiąc o rozwoju epidemii. Powiedział, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w kraju prawdopodobnie przekroczy w lutym pół miliona.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Biały Dom: Biden podpisał kilka aktów wykonawczych, aby powstrzymać epidemię

Biały Dom podał w czwartek na Twitterze, że Biden "podpisał kilka aktów wykonawczych, aby powstrzymać COVID-19 poprzez rozszerzenie testowania, podawanie szczepionek, wspieranie słusznej reakcji (na pandemię – przyp. red.) i bezpieczne ponowne otwieranie szkół i firm".

Jeszcze w dniu swojego zaprzysiężenia Biden podpisał akty wykonawcze, które zakładają między innymi:

- Zatrzymanie rozpoczętego przez Donalda Trumpa procesu wychodzenia ze Światowej Organizacji Zdrowia. Doktor Anthony Fauci został mianowany szefem delegacji USA przy WHO.

- Stworzenie w Białym Domu biura koordynującego walkę z pandemią COVID-19. W obowiązkach urzędu, który kontrolował będzie bezpośrednio prezydent, znajdzie się zarządzanie produkcją i dystrybucją szczepionek i sprzętu medycznego.

- Obowiązkowe zakrywanie ust i nosa w budynkach i na terenach należących do administracji federalnej. Prezydent wzywa władze stanowe i samorządowe, by wprowadziły podobne przepisy na obszarach im podległych. Joe Biden poprzez "wyzwanie 100 dni w masce" zachęca Amerykanów, by przez 100 dni nosili maski ochronne.

Kampania szczepień przeciw COVID-19 w Stanach Zjednoczonych

Szczepienia w USA przeciwko COVID-19 ruszyły 14 grudnia 2020 roku. Nowa dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield, pytana w czwartek rano podczas wywiadu dla CNN o plany kampanii szczepień, jakie pozostawiła administracja byłego prezydenta Donalda Trumpa, odpowiedziała, że nie są one "bardzo szczegółowe".

Biden, który kampanię wyborczą prowadził pod hasłem skutecznej walki z koronawirusem, zobowiązał się do dystrybucji stu milionów dawek szczepionki w trakcie pierwszych stu dni swej prezydentury.

Do czwartku w Stanach Zjednoczonych potwierdzono ponad 25,1 mln zakażeń koronawirusem. Walkę z chorobą COVID-19 przegrało ponad 418 tysięcy pacjentów. Za wyzdrowiałych uznaje się ponad 15 milionów osób.

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: