TVN24 | Świat

Zakażony kongresmen. Obowiązek noszenia maski w Izbie Reprezentantów albo "usunięcie z sali"

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP

Od czwartku w Izbie Reprezentantów USA obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych. Taką decyzję ogłosiła dzień wcześniej przewodnicząca Izby Nancy Pelosi po tym, gdy zakażenie koronawirusem stwierdzono u republikańskiego kongresmena Louisa Gohmerta.

W świetle nowych reguł, które wchodzą w życie w czwartek, każdy kongresmen będzie zobowiązany do zakrycia twarzy podczas obrad i głosowania na sali plenarnej i korytarzach Izby Reprezentantów, a także w budynkach biurowych Kongresu. Maski będą rozdawane tym, którzy ich nie przyniosą, a niepodporządkowanie się zasadom "będzie stanowiło podstawę do usunięcia z sali."

Maskę można zdjąć tylko w czasie jedzenia i picia lub podczas udzielania wywiadów w bezpiecznej odległości. Podobnych regulacji nie wprowadził Senat, gdzie kontrolę mają republikanie.

Kongresmen z koronawirusem, kilku polityków na kwarantannie

Nowe zasady wprowadzono po tym, jak w środę koronawirusa zdiagnozowano u teksańskiego kongresmena Partii Republikańskiej Louisa Gohmerta. Był on często widywany w Kongresie bez maski, a we wtorek brał udział w wysłuchaniu prokuratora generalnego Williama Barra i rozmawiał z nim w bliskiej odległości. W środę miał polecieć razem z prezydentem USA Donaldem Trumpem prezydenckim samolotem, ale pozytywny wynik testu na wirusa go powstrzymał.

W wideo opublikowanym na Twitterze Gohmert zasugerował, że mógł zakazić się koronawirusem w wyniku noszenia maski. - Kiedy mam na twarzy maskę, dotykam jej, żeby wygodnie ją ułożyć, i zastanawiam się, czy to nie wpuściło do maski zarazków - powiedział polityk.

Jak informuje CNN, już po diagnozie Gohmerta w środę wielu republikańskich kongresmenów obradowało w Izbie Reprezentantów bez masek. Clay Higgins z Luizjany powiedział wcześniej w wywiadzie z tą telewizją, że nakazy zakrywania twarzy są "częścią dehumanizacji dzieci Bożych".

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa kwarantannie poddało się co najmniej trzech innych deputowanych Kongresu, którzy w ostatnich dniach mieli kontakt z Gohmertem. Wielu innych nie podjęło jednak takiej decyzji. Gohmert jest co najmniej 10. kongresmenem, u którego stwierdzono SARS-CoV-2.

Autor:momo/kab

Źródło: PAP