TVN24 | Świat

Doktor Fauci: możemy spodziewać się większej liczby hospitalizacji z powodu COVID-19

TVN24 | Świat

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP

Doktor Anthony Fauci, główny doradca Białego Domu do spraw medycznych, powiedział w wywiadzie dla CNN, że pomimo danych sugerujących, iż wariant koronawirusa omikron jest łagodniejszy niż poprzednie, to może być jednak więcej hospitalizacji wskutek COVID-19, ponieważ rośnie liczba infekcji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) szacują, że omikron stanowi około 73 procent obecnych przypadków zakażeń.

- Z pewnością będzie znacznie więcej przypadków, ponieważ ten wariant jest bardziej zaraźliwy niż delta - zaznaczył dr Fauci. Przyznał jednak, że omikron "może być łagodniejszy, przynajmniej tak wynika z danych zebranych w RPA, Wielkiej Brytanii, a nawet wstępnie z USA".

- Problemem jest to, że jeżeli jest tak wiele infekcji, to nawet jeśli odsetek hospitalizacji z powodu omikronu jest niższy niż w przypadku delty, to i tak jest ryzyko, że nastąpi wzrost hospitalizacji, który może obciążyć system opieki zdrowotnej - podkreślił ekspert.

Co z pięciodniową kwarantanną?

W innym niedzielnym wywiadzie, dla ABC News, dr Fauci poinformował, że CDC w najbliższym czasie wyjaśnią, czy osoby, które były zakażone koronawirusem, ale nie miały żadnych objawów COVID-19, powinny robić test, żeby zakończyć pięciodniową kwarantannę. CDC skróciły 27 grudnia dla takich przypadków okres kwarantanny z 10 do pięciu dni. - Niektórzy wyrazili niepokój, czemu nie każemy robić testów po upływie pięciu dni izolacji. Rozważamy teraz tę opcję - powiedział doradca Białego Domu.

Według agencji Reutera, w pierwszy dzień 2022 roku odnotowano w USA prawie 347 tysięcy nowych infekcji koronawirusem, 377 osób zmarło w związku z COVID-19.

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: