Negocjacje trwały od wakacji, jest porozumienie. Większość Amerykanów może dostać po kilkaset dolarów

Autor:
ft
Źródło:
PAP

Przedstawiciele Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej w amerykańskim Kongresie porozumieli się w sobotę w kwestii pakietu finansowego na czas pandemii COVID-19. Wart około 900 miliardów fundusz przewiduje między innymi bezpośrednie transfery dla Amerykanów, jak również pomoc dla przedsiębiorstw. Negocjacje trwały od wakacji.

Zgodnie z porozumieniem między republikanami i demokratami w pakiecie znajdą się wyczekiwane bezpośrednie transfery finansowe dla większości Amerykanów. Opiewać będą na kwoty od 600 do 700 dolarów. W dwa tygodnie po przegłosowaniu ustawy pierwsi obywatele USA powinni otrzymać środki na swoje konta.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Zgodnie z założeniami pakietu, pomoc w dobie rozszerzającej się pandemii COVID-19 ma obejmować także wsparcie dla mających kłopoty małych firm oraz szkół. Na powiększone czasowo kwoty zasiłków będą mogli liczyć ponownie, tak jak na wiosnę i w lecie, bezrobotni. Dodatkowe środki zostaną także przeznaczone na dystrybucję szczepionek.

Głosowanie nad pakietem planowane jest na niedzielę.

Miliony Amerykanów w ubóstwie

Wsparcie federalne zostanie przyznane obywatelom USA po wyjątkowo trudnej dla nich gospodarczo jesieni. Jak wynika z badań Uniwersytetu Chicagowskiego i Uniwersytetu Notre Dame, od czerwca do listopada prawie osiem milionów Amerykanów popadło w ubóstwo. Ponad 27 milionom brakuje jedzenia, a ponad 13 milionów nie spłaca na czas czynszu czy kredytu hipotecznego.

Te niepokojące statystyki pod koniec roku ekonomiści wiążą z wyczerpaniem się środków z pomocy federalnej na czas epidemii, przyjętej przez Kongres w marcu. Przewidywała ona m.in. jednorazowe wypłaty 1200 dolarów dla większości obywateli. Z badań wynika, że bezpośrednia pomoc finansowa ze strony państwa skuteczniej zapobiegała wzrostowi ubóstwa niż odmrażanie gospodarki, co z kolei wiązało się ze spadkiem bezrobocia.

Demokraci i republikanie osiągnęli porozumienie

W czterech przegłosowanych w marcu pakietach Kongres rozdysponował prawie 3 biliony dolarów, co łącznie stanowiło największy w historii bodziec finansowy dla amerykańskiej gospodarki i około 14 procent PKB USA. Od wakacji trwały negocjacje nad kolejnym pakietem. Demokraci chcieli początkowo, by opiewał on na kwotę ponad 2 bilionów dolarów, republikanie opowiadali się za znacznie niższą kwotą.

Epidemiczna ustawa pomocowa ma zostać połączona z ustawą finansującą działanie rządu na rok finansowy 2021. Dzięki przyjęciu pakietu uda się uniknąć "shutdownu", czyli zamknięcia części federalnej administracji. Kongres już dwukrotnie w grudniu "kupował czas" na negocjacje przez przegłosowywanie kilkudniowych prowizorycznych ustaw budżetowych zapewniających funkcjonowanie rządowych instytucji.

Autor:ft

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości