W Szwecji liczba zakażeń rośnie, ale "drugiej fali nie ma"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

W Szwecji wciąż rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem, ale według głównego epidemiologa Andersa Tegnella w kraju "nie ma drugiej fali". Tegnell ocenił, że w wielu innych państwach "sytuacja jest krytyczna".

Szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego podał w czwartek, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 1075 kolejnych przypadków koronawirusa. To najwyższy dobowy przyrost od końca czerwca. Łączna liczba zakażeń w Szwecji sięgnęła 102 407. W Szwecji liczba zgonów na COVID-19 wzrosła w ciągu ostatniej doby o trzy, do 5910. Rośnie liczba osób leczonych w związku z koronawirusem na oddziałach intensywnej terapii. W ciągu miesiąca zwiększyła się ona z 16 do 32 pacjentów. Wiosną było ich nawet 550. Łączna liczba zakażonych przekroczyła 102 tysiące.

W ubiegłym tygodniu w Szwecji przeprowadzono ok. 140 tysięcy testów na obecność koronawirusa.

Główny epidemiolog Szwecji Anders TegnellPAP/EPA/Henrik Montgomery

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

- Nie, nie znajdujemy się w okresie drugiej fali. W odróżnieniu od Francji, Hiszpanii, prawdopodobnie Holandii - ocenił Anders Tegnell, podkreślając, że w Szwecji nie występuje masowe rozprzestrzenianie się koronawirusa. Według głównego epidemiologa "w wielu krajach sytuacja jest krytyczna", a "ten tydzień będzie w Europie rekordowy pod względem liczby nowych zakażeń".

Tegnell wykluczył wprowadzanie dalszych obostrzeń - stale obowiązuje zakaz organizacji imprez publicznych na więcej niż 50 osób, nie ma zaleceń o zasłanianiu nosa i ust. O dodatkowych lokalnych restrykcjach mają decydować władze regionów. Niektóre z nich podjęły jedynie decyzję o wprowadzeniu domowej kwarantanny dla współlokatorów (poza dziećmi). Wcześniej nie było takiego przymusu.

Media donosiły wcześniej, że źródłem wielu zakażeń w Uppsali są zajęcia sportowe i kulturalne dla dzieci oraz dorosłych, a wielu Szwedów zarezerwowało już wyjazdy na narty w szwedzkie góry. - Muszą oni liczyć się z tym, że z krótkim wyprzedzeniem tego typu wycieczki mogą zostać odwołane - ostrzegł Tegnell.

Walka z pandemią w Szwecji Shutterstock

Zasady dostępności szczepionki

Władze regionu Sztokholm na zwołanej również w czwartek konferencji prasowej przedstawiły zasady dostępności szczepionki przeciwko COVID-19, gdy się ona pojawi. Pierwszeństwo mają mieć osoby starsze, z grup ryzyka, pracownicy służby zdrowia oraz pracownicy socjalni, a dopiero później zdrowi dorośli.

Szwedzki rząd wiosną jako jeden z nielicznych w Europie nie zdecydował się na zamknięcie społeczeństwa, ale wówczas epidemia dotknęła ten kraj silniej niż w innych krajach. Ofiarami śmiertelnymi stały się zwłaszcza starsze osoby, mieszkańcy domów opieki.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock