TVN24 | Świat

Zakaz przyjmowania gości, zakaz odwiedzin. "Wiem, jak niemile widziana będzie dzisiejsza wiadomość"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem szkocki rząd wprowadził we wtorek wieczorem dodatkowe restrykcje dla mieszkańców Glasgow i okolic. Przywrócono również obowiązek kwarantanny dla wszystkich przyjeżdżających z Grecji.

Od północy w nocy z wtorku na środę mieszkańcy Glasgow oraz West Dunbartonshire i East Renfrewshire nie będą mogli przyjmować gości w domach ani odwiedzać innych osób. Zakaz wprowadzono na dwa tygodnie, ale po tygodniu ma nastąpić przegląd sytuacji.

Jak wyjaśniła szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon, w Glasgow i okolicach wykryto 135 spośród 314 przypadków koronawirusa potwierdzonych w Szkocji w ciągu ostatnich dwóch dni. - Wiem, jak niemile widziana będzie dzisiejsza wiadomość dla ludzi, którzy mieszkają na tych terenach. Wiem, ponieważ jestem jedną z was, mieszkam w Glasgow. Więc te zasady odnoszą się do mnie, tak jak do wszystkich innych na tych obszarach - oświadczyła Sturgeon.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Ograniczenia będą dotyczyć ponad 817 tysięcy osób, co stanowi 15 procent populacji Szkocji. W West Dunbartonshire współczynnik nowych zakażeń koronawirusem wynosi 33 na 100 tysięcy mieszkańców, w Glasgow - 22, a w East Renfrewshire - 19. Dla porównania w całej Szkocji ten współczynnik obecnie nieznacznie przekracza 10, zaś w Aberdeen w momencie, gdy w sierpniu wprowadzano tam dodatkowe restrykcje, wynosił 14.

Szkocki rząd wprowadził dodatkowe restrykcje dla mieszkańców Glasgow i okolicEighthofjanuary/Wikimedia CC BY 2.0

Przybywający z Grecji z obowiązkiem kwarantanny

Równocześnie szkocki rząd ogłosił przywrócenie od godziny 4 w czwartek obowiązku 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich przyjeżdżających z Grecji, gdzie rośnie liczba zakażeń. Liczba nowych przypadków koronawirusa w Grecji nadal pozostaje poniżej poziomu 20 na 100 tysięcy mieszkańców, co jest dla brytyjskiego rządu granicą, której przekroczenie oznacza automatyczne przywrócenie kwarantanny.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Jednak na decyzję szkockiego rządu wpłynął zapewne incydent podczas zeszłotygodniowego lotu z greckiej wyspy Zakynthos do Walii, o którym szeroko rozpisywały się w poniedziałek brytyjskie media. Po wykryciu kilku przypadków wśród pasażerów, 14-dniową kwarantannę muszą przejść wszystkie 193 osoby znajdujące się na pokładzie. Szczególne oburzenie wzbudził fakt, że - jak wynika z relacji pasażerów - część osób nie miała zasłoniętych twarzy podczas lotu bądź zdejmowała maseczki.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Eighthofjanuary/Wikimedia CC BY 2.0

Tagi:
Raporty: