Po kilku miesiącach wracają do stanu wyjątkowego z powodu pandemii. Godzina policyjna od 21 do 6

Aktualizacja:
Autor:
mtom
Źródło:
PAP
Nagły wzrost liczby zakażonych brytyjskim wariantem koronawirusa w regionie paryskim
Nagły wzrost liczby zakażonych brytyjskim wariantem koronawirusa w regionie paryskimTVN24
wideo 2/20
Koronawirus w Europie

Władze Słowenii wprowadziły ponownie 30-dniowy stan wyjątkowy. W jego ramach od wtorku obowiązywać będzie od godziny 21 do 6 rano godzina policyjna. Poprzednio stan wyjątkowy z powodu koronawirusa obowiązywał w Słowenii od 12 marca do końca maja.

O rządowych ustaleniach poinformował minister spraw wewnętrznych Alesz Hojs. Dodał, że ograniczone zostają też zgromadzenia do sześciu osób i obowiązywał będzie ogólny zakaz przemieszczania się między regionami, z wyłączeniem przypadków szczególnych, takich jak dojazdy do pracy.

Minister spraw wewnętrznych Alesz Hojs wyjaśnił, że godzina policyjna wprowadzona zostaje na przykładzie Francji, a obostrzenie to ma zapobiegać transmisji koronawirusa podczas wieczornych spotkań towarzyskich, które są jednym z największych źródeł zakażeń. Szef słoweńskiego MSW podkreślił też, że zakazane są wszystkie większe zgromadzenia oraz imprezy, w tym nabożeństwa religijne i uroczystości okolicznościowe, takie jak wesela. Z tego zakazu zwolnieni są tylko członkowie tego samego gospodarstwa domowego.

Władze Słowenii wprowadziły ponownie 30-dniowy stan wyjątkowy. W jego ramach od wtorku obowiązywać będzie od godziny 21 do 6 rano godzina policyjna.Shutterstock

Słoweński rząd zarekomendował także swoim obywatelom wstrzymanie się od zagranicznych wyjazdów. - Jeśli masz za granicą nieruchomość lub ziemię wymagającą pilnych zabiegów, można przekroczyć granicę - podkreślił Hojs i dodał, że nie oznacza to jednak przyzwolenia na wyjazdy wakacyjne. - Leżenie na słońcu nie jest pilnym obowiązkiem - powiedział minister.

Szef resortu poinformował też, że transport publiczny nie zostanie zawieszony, podobnie jak działalność bibliotek, muzeów i galerii. - Trzeba jednak podkreślić, że dekrety są już gotowe na wypadek, gdyby muzea i galerie musiały zostać zamknięte - sprecyzował. Dodał, że grzywny za łamanie obostrzeń wynoszą od 400 do 4000 euro.

Wcześniej w poniedziałek władze Słowenii ogłosiły ponowne wprowadzenie 30-dniowego stanu wyjątkowego. Poprzedni obowiązywał w tym kraju od 12 marca do końca maja. W liczącej nieco ponad 2 mln mieszkańców Słowenii zarejestrowano w sobotę 897 nowych przypadków nosicielstwa koronawirusa, a w niedzielę kolejnych 726. W porównaniu z początkiem tygodnia oznacza to ich podwojenie. W okresie 14 dni do niedzieli odnotowano 317 nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców.

Według oficjalnych danych, od początku pandemii zaraziło się w Słowenii koronawirusem 13 151 ludzi, z których 187 zmarło.

Stan wyjątkowy

Wprowadzenie stanu wyjątkowego nie pociągnie za sobą na razie żadnych bezpośrednich konsekwencji, da jednak władzom podstawę prawną do wprowadzania lokalnie zróżnicowanych przedsięwzięć prewencyjnych.

W ramach wcześniejszych restrykcji mieszkańcom 9 spośród 12 regionów Słowenii zakazano w piątek ich opuszczania, co jednak nie dotyczy na przykład dojazdów do pracy. Ponadto od poniedziałku dla uczniów od szóstej klasy wzwyż nauka odbywać się będzie w trybie zdalnym.

Autor:mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości