TVN24 | Świat

"W tym tempie Rosja może szybko przegonić Wielką Brytanię i zbliżyć się do Włoch"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
Kommiersant, Interfax, Echo Moskwy

W ciągu ostatniej doby w Rosji odnotowano ponad 11 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Łączna liczba przekroczyła 209 tysięcy. Ile w kraju, zmagającym się z pandemią, jest leków i środków ochronnych? "Jedna maseczka przypada na siedem osób. Wcześniej przypadała na 140" - podał w sobotniej publikacji dziennik "Kommiersant".

"Kommiersant" powołał się na dane federalnej służby monitorującej sytuację w sferze ochrony zdrowia Roszdrawnadzor. Mówią o dostępności leków przeciwwirusowych i środków ochrony osobistej w rosyjskich szpitalach i aptekach. Sytuacja jest lepsza niż przed miesiącem, ale - jak zauważył dziennik - nie wszędzie jest podobnie. W niektórych regionach kraju leków i środków ochrony osobistej wciąż brakuje.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

"Kommiersant" napisał, że zapasów rybawiryny, stosowanej jako lek przeciwwirusowy w przypadkach ciężkich zakażeń, jest wystarczająco dużo w kilku obwodach, między innymi w moskiewskim i tomskim. "W wielu innych regionów substancji wystarczy na miesiąc" - napisała gazeta, odnotowując, że w sieci hurtowej tego medykamentu nie ma. Dotyczy to także interferonu, którego rezerwy w wielu regionach nie przekraczają miesięcznej normy.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

We wszystkich zakładach opieki zdrowotnej w 144-milionowej Rosji, 5 maja było dostępnych blisko 73 miliony maseczek ochronnych i 1,6 miliona kombinezonów. W sieciach hurtowych rezerwy maseczek sięgały 8,5 miliona, w aptekach - ponad 11 milionów. Sytuacja - podobnie jak z lekami przeciwwirusowymi - nie wszędzie jest podobna. Maseczek brakuje między innymi w hurtowniach w położonych na Syberii republikach Tuwa i Hakasja.

"31 marca jedna maseczka przypadała na 140 Rosjan. Obecnie, biorąc pod uwagę majowe zapasy w hurtowniach i aptekach, ten wskaźnik wynosi jeden na siedem" - podał "Kommiersant", przypominając, że obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych w niektórych regionach Rosji został wprowadzony w kwietniu.

W Moskwie, gdzie liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawurusem jest najwyższa (ponad 109 tysięcy), od 12 maja noszenie maseczek ochronnych i rękawiczek w sklepach, a także w transporcie publicznym będzie obowiązkowe.

Piąte miejsce na świecie

W ciągu ostatniej doby w Rosji odnotowano 11 012 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażeń w kraju wzrosła do 209 688 - podała w niedzielę agencja Interfax. Zmarło 1915 osób. Wyzdrowiało 34 tysiące. Liderem pod względem odnotowanych przypadków pozostaje Moskwa. W ciągu ostatniej doby w 13-milionowej metropolii przybyło 5551 zainfekowanych. Łączna liczba chorych w rosyjskiej stolicy wynosi 109 740.

Według najnowszych i oficjalnych danych, od początku pandemii w Rosji przeprowadzono ponad 5 milionów testów. Pod względem liczby potwierdzonych przypadków zakażeń Rosja zajmuje piąte miejsce na świecie - za USA (ponad 1,3 miliona), Hiszpanią (262 tysiące), Włochami (218 tysięcy) i Wielką Brytanią (215 tysięcy). "W tym tempie Rosja może wkrótce przegonić Wielką Brytanię na liście krajów najbardziej dotkniętych infekcją i zbliżyć się do Włoch" - komentuje statystykę radio Echo Moskwy.

W Rosji do 12 maja obowiązują dni wolne od pracy. W większości regionów kraju został przedłużony obowiązek samoizolacji mieszkańców. W Moskwie od 15 kwietnia wymagana jest przepustka uprawniająca do podróży samochodem lub transportem miejskim.

Autor:tas/kab

Źródło: Kommiersant, Interfax, Echo Moskwy