"Włoska Lombardia była bajką". Lekarze z Kurganu proszą Putina o wsparcie, zanim "ludzie zaczną umierać na ulicach"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Radio Swoboda, ura.ru

Ogromna niekontrolowana epidemia – tak lekarze z Kurganu w azjatyckiej części Rosji oceniają sytuację z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W liście do prezydenta Władimira Putina proszą o przysłanie wsparcia, medyków wojskowych.

"Nawet włoska Lombardia w najgorszym czasie w porównaniu z obwodem kurgańskim to była po prostu bajka" – napisali do Władimira Putina lekarze z obwodu kurgańskiego. Medycy proszą o przysłanie wsparcia, zanim "ludzie zaczną umierać na ulicach" – podała rosyjska redakcja BBC, powołując się na treść apelu. Wcześniej informację o liście oraz jego treść opublikował portal ura.ru.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Według medyków regionalny system ochrony zdrowia przeżywa "całkowity krach" – w szpitalach nie starcza miejsc, brakuje personelu i sprzętu, pogotowie ratunkowe jest przeładowane. "Na 60-osobowym oddziale pracują dwie pielęgniarki i jeden lekarz w szpitalu specjalizowanym, w przekwalifikowanym sytuacja jest jeszcze gorsza. Chorzy całymi dniami czekają na przyjazd pogotowia, a na przyjazd lekarza z przychodni – tydzień lub więcej" – napisali lekarze.

Informują również o tym, że "niekontrolowane ogniska epidemii wybuchają praktycznie we wszystkich przedsiębiorstwach", a także o wysokim wskaźniku zachorowań wśród lekarzy szpitali i przychodni, a także we władzach lokalnych.

Apel podpisali lekarze czterech szpitali, które walczą z koronawirusem. Jego kopie skierowano również do premiera Rosji Michaiła Miszustina i głównej epidemiolog kraju Anny Popowej. Według autorów pisma władze regionalne nie podjęły stosownych działań, milczą o problemach i zaniżają statystykę. "Proszę nie oceniać sytuacji na podstawie słów naszych urzędników, a skierować do regionu komisję, by jej członkowie mogli osobiście się przekonać, jak straszna jest sytuacja" – podali.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Na końcu listy

Rosyjska redakcja BBC podkreśliła, że według statystyk resortu ochrony zdrowia obwód kurgański jest na końcu listy rosyjskich regionów pod względem liczby lekarzy. W 2018 roku na 10 tysięcy mieszkańców przypadało 24,2 lekarza, w 2019 – 23,8. Średnio w Rosji w 2018 roku wskaźnik ten wynosił – 37,4.

Lokalny departament ochrony zdrowia informował na początku października, że w obwodzie brakuje ponad tysiąc lekarzy i pracowników medycznych.

Sygnatariusze listu skarżą się również, że zamiast doświadczonych lekarzy do pracy są kierowani studenci. Według kurgańskich medyków poprawić sytuację może tylko wsparcie w postaci medyków wojskowych, a także budowa nowego szpitala zakaźnego, jak te, które powstały już w związku z epidemią w 16 innych regionach Rosji. 

Na początku października portal ura.ru relacjonował, że władze Kurganu zaprosiły lekarzy z innych miast, by wsparli miejscowych fachowców walce z koronawirusem. 

Rosyjska sekcja Radia Swoboda przypomniała, że liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w 827-tysięcznym obwodzie kurgańskim sięgnęła 5539, z powodu COVID-19 zmarło 81 osób.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Radio Swoboda, ura.ru

Źródło zdjęcia głównego: MAXIM SHIPENKOV/PAP/EPA