TVN24 | Świat

"Szczepienia są dobrowolne, ale czasami, w interesie państwa, takie decyzje mogą mieć wiążący charakter"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
TASS, Kommiersant

Szczepienia przeciw COVID-19 w Rosji nie są obowiązkowe, ale - jak stwierdził były premier Dmitrij Miedwiediew - "czasami, w interesie publicznym, decyzje w tej sprawie mogą mieć ogólnie wiążący charakter".

- Wychodzimy z założenia, że szczepienia są dobrowolne, ale czasami, w interesie państwa, w interesie ochrony przytłaczającej większości populacji, takie decyzje mogą mieć ogólnie wiążący charakter – powiedział Dmitrij Miedwiediew, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji, cytowany przez agencję TASS.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Stwierdzenie byłego prezydenta i byłego szefa rządu rosyjskiego padło w czasie petersburskiego forum (on-line), poświęconego walce z pandemią i szczepieniu przeciw koronawirusowi.

Kwestia "proporcjonalności wartości"

Miedwiediew mówił, że szczepienia dobrowolne lub przymusowe to kwestia "proporcjonalności wartości". - Z jednej strony są wartości odrębnego życia. Z drugiej – ochrona całej populacji. Odpowiedzi na te pytania będą musieli udzielić prawnicy i osoby praktycznie zajmujące się szczepieniami – dodał.

Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa zwrócił również uwagę, że negatywna opinia o szczepieniach "odgrywa absolutnie destrukcyjną rolę". Mówił, że "rozprzestrzenia się bardzo szybko w dobie globalnej komunikacji, cyfrowego środowiska informacyjnego i powoduje kolosalne szkody, kształtując negatywny stosunek do szczepień".

- W tym zakresie naszym wspólnym zadaniem jest zapewnienie, aby takie procesy nie przekraczały granicy tego, co jest dozwolone, a w niektórych przypadkach po prostu interweniowały w te procesy – oznajmił Miedwiediew.

CZYTAJ: Putin cytuje "europejskiego eksperta" i porównuje rosyjską szczepionkę do kałasznikowa

"Dobrowolny wybór"

"Prezydent Władimir Putin powiedział wcześniej, że szczepienia to 'dobrowolny wybór każdego człowieka', taki sam punkt widzenia ma również ministerstwo zdrowia" – przypomniał dziennik "Kommiersant", odnosząc się do środowej wypowiedzi Dmitrija Miedwiediewa.

Masowe szczepienia przeciwko koronawirusowi trwają w Rosji od stycznia. W maju Władimir Putin powiedział, że zostało zaszczepionych 21,5 mln Rosjan. Nie sprecyzował, czy przeszli pełny cykl szczepień, czy otrzymali tylko jedną dawkę preparatu.

Rosyjskie i chińskie szczepionki przeciw COVID-19PAP

Autor:tas/kab

Źródło: TASS, Kommiersant

Tagi:
Raporty: