TVN24 | Świat

Koronawirus w Portugalii. Rząd znosi obowiązek noszenia maseczek. Są wyjątki

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Antonio Costa ogłosił, że Portugalia znosi nakaz noszenia masek w przestrzeni publicznej, także w pomieszczeniach zamkniętych. Premier zastrzegł jednak, że ryzyko wystąpienia kolejnej fali pandemii nie minęło. Ponad 86 procent Portugalczyków zostało zaszczepionych przynajmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa.

Premier Portugalii Antonio Costa ogłosił w czwartek wieczorem, że jego kraj znosi pod pewnymi warunkami nakaz noszenia masek w przestrzeni publicznej, także w pomieszczeniach zamkniętych. Zastrzegł jednak, że w kilku miejscach wciąż utrzymany zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Szef socjalistycznego rządu sprecyzował, że maski wciąż pozostaną konieczne w środkach transportu publicznego, w domach seniorów i szpitalach, a także w centrach handlowych oraz podczas dużych imprez.

- Maska ochronna będzie wciąż wymagana wszędzie tam, gdzie nie występuje dwumetrowy odstęp pomiędzy osobami - dodał Antonio Costa, przypominając, że od prawie dwóch tygodni maski nie są obowiązkowe na świeżym powietrzu.

Portugalia rozważa luzowanie restrykcji

Premier, odnotowując, że już ponad 86 procent Portugalczyków zostało zaszczepionych przynajmniej jedną dawką preparatu przeciwko COVID-19, zastrzegł, że ryzyko wystąpienia kolejnej fali pandemii nie minęło.

Dodał, że w październiku należy spodziewać się kolejnego luzowania restrykcji przeciwepidemicznych. Zaznaczył jednak, że eliminowanie restrykcji będzie uzależnione od sytuacji sanitarnej w kraju.

Według czwartkowego bilansu ministerstwa zdrowia w ciągu ostatnich 24 godzin w związku z COVID-19 zmarło w Portugalii 5 osób, potwierdzono także 885 przypadków zakażenia koronawirusem.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock