TVN24 | Świat

Portugalia przyspiesza szczepienia na koronawirusa. W kraju pojawił się wariant omikron

TVN24 | Świat

Autor:
pqv/kab
Źródło:
PAP
Portugalia wprowadzi stan klęski żywiołowej
ReutersPortugalia wprowadzi stan klęski żywiołowej

W Portugalii przywrócono do działania część zamkniętych punktów szczepień na koronawirusa - poinformowały władze medyczne. W poniedziałek poinformowano, że w kraju wykryto 13 przypadku nowego wariantu SARS-CoV-2 omikron. Resort zdrowia przekazał, że przyspieszenie szczepień "jest konieczne".

Jak poinformował resort zdrowia, "wraz z nasileniem się fali pandemii konieczne jest przyspieszenie szczepień". Potwierdzono, że pełną dawkę otrzymało już prawie 87 proc. obywateli w wieku powyżej 12 lat.

Dwukrotny wzrost liczby szczepień

Ministerstwo wskazało, że już w sobotę liczba szczepionych osób wzrosła do poziomu 100 tys., czyli dwukrotnie wobec średniej dobowej podawanych dawek preparatu przeciwko COVID-19 podczas minionego tygodnia.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Resort potwierdził, że w ostatnich godzinach stwierdzono poważne błędy w informowaniu o możliwości poddania się szczepieniu w podlizbońskim mieście Odivelas. Kilkaset osób zgłosiło się tam do zamkniętego w niedzielę punktu szczepień po otrzymaniu nieprawdziwej informacji sms z zaproszeniem do przyjęcia dawki preparatu przeciwko COVID-19. Służby badają okoliczności zdarzenia.

Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że w Portugalii minionej doby z powodu infekcji COVID-19 trafiło do szpitali prawie 60 osób. W sumie jest w nich już blisko 800 pacjentów zakażonych koronawirusem.

Liczba dziennych zakażeń SARS-CoV-2 utrzymuje się w Portugalii na poziomie około trzech infekcji. Od soboty potwierdzono tam z kolei 12 nowych zgonów z powodu zakażenia koronawirusem.

Stan klęski żywiołowej

W związku ze wzbierającą falą zakażeń SARS-CoV-2 premier rządu w Lizbonie Antonio Costa zapowiedział w czwartek wprowadzenie od 1 grudnia stanu klęski żywiołowej, który potrwa co najmniej do pierwszej połowy stycznia 2022 roku.

W ramach stanu wyjątkowego wjazd do kraju - zarówno przez granice lądowe, jak i drogą morską i lotniczą - będzie możliwy tylko po przedstawieniu negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego na koronawirusa, wykonanego w ciągu 48 godzin przed wjazdem

Wariant omikron

W poniedziałek 13 przypadków omikronu wykryto w Portugalii.

Wszyscy zakażeni są członkami lizbońskiego klubu sportowego Belenenses - podała w poniedziałek Generalna Dyrekcja Zdrowia.

Autor:pqv/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ringo Chiu / Shutterstock

Tagi:
Raporty: