Ważne badania nad enzymem, pozew lekarzy i Merkel w kwarantannie. Co wydarzyło się w niedzielę?

TVN24 | Świat

Autor:
tmw//now
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters
"Pracujemy 24 na dobę"TVN24
wideo 2/72
TVN24"Pracujemy 24 na dobę"

Włosi mają nowych bohaterów: 95-latkę wyleczoną z koronawirusa i sportowca, który wkroczył na front walki z chorobą. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przebywa w kwarantannie, ale nie rezygnuje z pracy w rządzie. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej przebadali enzym, którego działanie może okazać się kluczowe w walce z koronawirusem. Co jeszcze wydarzyło się w niedzielę w cieniu pandemii?

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W sobotę Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w ciągu 24 godzin stwierdzono koronawirusa u 98 osób. Łącznie od 4 marca obecność wirusa potwierdzono u 634 osób. Siedmioro pacjentów zmarło. Jedna osoba wyzdrowiała.

W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?

 

1. Warszawskie laboratorium dołącza do placówek badawczych w walce z koronawirusem

Warszawskie laboratorium specjalizujące się w badaniach genetycznych dołączyło do listy placówek wykonujących testy na obecność koronawirusa. - Jesteśmy gotowi na przeprowadzenie darmowych testów w liczbie tysiąca dziennie. Póki co, takiej liczby wymazówek do badania nie otrzymujemy. Wciąż mamy moce przerobowe - zapewnił prof. dr hab. nauk med. Krystian Jażdżewski z Warsaw Genomics.

CZYTAJ TAKŻE KONKRET24: Ile testów na milion mieszkańców przeprowadza się w Polsce?

2. "Superbabcia z Fanano" wyzdrowiała, rugbysta bohaterem

Z objawów początkowo pojawił się u niej tylko kaszel, dopiero później doszła wysoka gorączka. 95-letnią Almę Clarę Corsini zakażoną koronawirusem przewieziono do szpitala 5 marca. Po 12 dniach nadeszła wiadomość: badania próbek dały wynik negatywny. "Superbabcia z Fanano" - określił kobietę włoski dziennik.

Mianem bohatera włoskie media określiły również rugbystę Maxime Mbandę, który ochraniacz na zęby zamienił na kombinezon ochronny i z boiska przeniósł się prosto na pierwszą linię walki z pandemią choroby COVID-19. - Gdyby ludzie widzieli to, co ja widzę teraz w szpitalach, przed supermarketami nigdy nie byłoby już kolejek - mówi Włoch Maxime Mbanda, który od ponad tygodnia jako wolontariusz niesie pomoc pacjentom i lekarzom.

3. Angela Merkel w domowej kwarantannie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podjęła decyzję o poddaniu się dwutygodniowej domowej kwarantannie po tym, jak się okazało, że lekarz, z którym miała kontakt, jest zakażony koronawirusem.

O sytuacji, w której znalazła się kanclerz, poinformował w niedzielę rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Angela Merkel podda się testom na obecność SARS-CoV-2, a mimo kwarantanny zamierza dalej wypełniać obowiązki szefowej rządu.

Jeszcze w niedzielę na konferencji prasowej przedstawiła spis nowych restrykcji, mających obowiązywać na terenie kraju.

4. Francuscy lekarze pozywają rząd

Ponad 600 francuskich lekarzy pozywa premiera Édouarda Philippe'a i byłą minister zdrowia Agnes Buzyn za - jak twierdzą - bezczynność i ukrywanie informacji o rozprzestrzenianiu się koronawirusa w tym kraju. Skarga została wysłana do Trybunału Sprawiedliwości Republiki.

Francuscy lekarze pozywają rząd. Zarzucają ministrom kłamstwo w sprawie koronawirusaTVN24

5. "To, że jesteśmy w stanie zatrzymać ten enzym, jest świetną informacją"

Zespół badaczy z Politechniki Wrocławskiej przebadał enzym, którego działanie może okazać się przełomowe w walce z koronawirusem. Co więcej - nie opatentował wyników, które uzyskał, dzięki czemu mają do nich dostęp naukowcy z całego świata. O tym, jak wielkie nadzieje pokłada się w działaniu enzymu, mówił w niedzielę we "Wstajesz i weekend" w TVN24 profesor Marcin Drąg.

6. Pierwszy zmarły po zakażeniu koronawirusem w Izraelu to ocalały z Holokaustu 

Ministerstwo zdrowia Izraela poinformowało o pierwszej osobie w kraju, która zmarła z powodu COVID-19. Krajowe media ujawniły, że chodzi o Aryeha Evena, 88-latka ocalałego z Holokaustu.

7. Hala targów przekształcona w szpital

Drastyczny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 w stolicy Hiszpanii spowodował, że w wielu szpitalach brakuje łóżek dla chorych. Pacjenci trafiają już do szpitala polowego otwartego przez wojsko na terenie targów IFEMA w Madrycie. Placówka jest wyposażona w oddział intensywnej terapii.

8. "Przełożenie igrzysk jest możliwe"

Wydaje się, że w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim szykuje się zmiana podejścia do organizacji igrzysk w Tokio. - Dajemy sobie cztery tygodnie na podjęcie decyzji o ewentualnej zmianie terminu rozpoczęcia imprezy. Nie ma mowy o jej całkowitym odwołaniu - poinformował w niedzielny wieczór przewodniczący Thomas Bach. Pojawiły się trzy nowe daty. 

Przypominamy również: "Jak poprawnie zdjąć rękawiczki jednorazowe" >>>

Polski Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:tmw//now

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: