TVN24 | Świat

Pracownik Białego Domu zakażony. Donald Trump i Mike Pence poddani testom na koronawirusa

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
akr,
pp,ft/pm
Źródło:
PAP, Reuters

W związku z potwierdzeniem koronawirusa u żołnierza pracującego w Białym Domu, testom poddani zostali prezydent Donald Trump oraz wiceprezydent Mike Pence. U obydwu wynik był negatywny. "Są w doskonałym zdrowiu" - napisał w oświadczeniu Hogan Gidley, rzecznik Białego Domu. Chorym pracownikiem okazał się jeden z kamerdynerów prezydenta USA - podała agencja AP. Jak Polska, Europa i świat walczą z pandemią?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:32

  Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę.

 • 22:31

  Turcja: liczba zgonów z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby wzrosła o 57 i łącznie wynosi obecnie 3641 - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Potwierdzono też 1977 nowych przypadków infekcji i ich liczba doszła do 133 721, najwięcej poza USA, Europą Zachodnią i Rosją.

  Od początku epidemii w Turcji 82 984 osoby wyzdrowiały. W ciągu ostatnich 24 godzin przeprowadzono 30 395 testów, a łącznie wykonano ich 1,27 mln.

 • 21:51

  Irlandia: w ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 29 osób, wskutek czego łączna liczba zgonów wzrosła do 1403. Liczba nowych przypadków jest najniższa od półtora miesiąca i wynosi 137 - podało ministerstwo zdrowia tego kraju.

 • 20:55

  Wielka Brytania: jakiekolwiek łagodzenie restrykcji wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii COVID-19 będzie bardzo ograniczone i uważnie monitorowane pod kątem tego, czy nie spowoduje drugiej fali - zapowiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

  - Ponieważ utrzymaliśmy (ograniczenia) trzy tygodnie temu, jesteśmy teraz w stanie zacząć myśleć o kolejnej fazie tej pandemii. Tak więc w ten weekend premier przedstawi następne kroki, które możemy odpowiedzialnie podjąć w kolejnych tygodniach - powiedział Raab.

 • 20:45

  Stany Zjednoczone: gubernator Nowego Jorku Adrew Cuomo przedłużył do 20 sierpnia obowiązujące do 15 maja moratorium na eksmisje z powodu niewywiązywania się z opłat za czynsz zarówno w mieszkaniach jak też pomieszczeniach komercyjnych. Zakazał pobierania opłat za spóźnione uregulowanie należności.

  - Nikt nie może być wyeksmitowany za niepłacenie czynszu za mieszkanie, czy pomieszczenie komercyjne do 20 sierpnia. (…) Mam nadzieję, że pozwoli to rodzinom na głęboki oddech - powiedział Cuomo.

  Przyznał, że sytuacja jest skomplikowana, ponieważ właściciele domów też mają wydatki. W celu udzielenia im pomocy stan współpracuje z bankami. - Pomagamy również właścicielom, ale tak po ludzku nie chcę, aby rodzice i ich dzieci byli eksmitowani w tym czasie (epidemii) nie z własnej winy - zapewnił.

 • 20:20

  Stany Zjednoczone: prezydent Donald Trump i wiceprezydent Mike Pence poddali się testom na koronawirusa. U obu wyniki były negatywne. Obydwaj politycy mieli kontakt z wojskowym, który pracował w Białym Domu i był zakażony - poinformował rzecznik Białego Domu.

  Chorym pracownikiem okazał się jeden z kamerdynerów prezydenta USA - podała agencja AP.

 • 20:13

  Peru: minister rolnictwa Jorge Montenegro zakażony koronawirusem - podał jego resort, cytowany przez CNN. Minister został poddany izolacji.

 • 20:04

  Rosja - USA: prezydenci Władimir Putin i Donald Trump odbyli rozmowę telefoniczną, której jednym z tematów była walka z koronawirusem. Jak przekazał Kreml, amerykański przywódca zaoferował wysłanie pomocy medycznej do Moskwy.

 • 19:05

  Białoruś: w ciągu doby odnotowano 913 nowych przypadków infekcji koronawirusem, zmarły kolejne cztery osoby - wynika z danych opublikowanych przez resort zdrowia. Łączna liczba zainfekowanych przekroczyła 20 tysięcy, a ofiar śmiertelnych - 116.

 • 19:02

  Francja: od 11 maja przywrócona zostanie swoboda przemieszczania się - poinformował minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner. Zastrzegł jednak, że granice pozostaną zamknięte do czasu wydania nowego zarządzenia w tej sprawie.

  Szef MSW przypomniał też, że nadal zabronione jest poruszanie się na odległość większą niż 100 km od miejsca zamieszkania. Naruszenie tych zasad będzie nadal karane grzywną do 135 euro - podkreślił minister. MSW mobilizuje około 20 tys. policjantów i żandarmów do egzekwowana kar.

 • 18:32

  Włochy: zespoły rosyjskich lekarzy wojskowych zakończyły misję pomocy w walce z epidemią COVID-19 w Italii. Około stu wirusologów i epidemiologów pracowało w szpitalach na północy kraju od końca marca.

  Misji tej towarzyszyły polemiki na temat intencji Moskwy. - Najlepszą odpowiedzią na te polemiki są konkretne działania, liczba osób, które zostały wyleczone i wielkość powierzchni, jakie zdezynfekowaliśmy - powiedział ambasador Rosji we Włoszech Siergiej Razow w Bergamo w Lombardii podczas ceremonii z okazji zakończenia rosyjskiej misji pomocowej. Rosjanie pracowali w tym mieście, a także między innymi w Cremonie i Brescii.

  W czwartek poinformowano o kolejnych 274 osobach, które zmarły na COVID-19 we Włoszech. Tym samym łączny bilans trwającej od lutego epidemii wzrósł do 29 958. Znacznie, bo o ponad 1900, spadła liczba obecnie zakażonych. Jest ich ok. 89 tysięcy. Liczba potwierdzonych dotąd łącznie przypadków wynosi 215 tysięcy i wzrosła o około 1400 w ciągu ostatnich 24 godzin.

 • 18:08

  Wielka Brytania: w ciągu doby zmarło 539 osób zakażonych koronawirusem, co zwiększyło łączną liczbę ofiar COVID-19 w tym kraju do 30615 - podał na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

 • 18:03

  Francja: premier Edouard Philippe poinformował podczas konferencji prasowej na temat wychodzenia z izolacji, że w czterech regionach kraju, w tym w Ile-de-France, sytuacja epidemiczna wciąż jest bardzo poważna.

  Cztery regiony, czyli Ile-de-France, Grand Est, Burgundia - Franche Comte oraz Hauts de France, obejmujące 32 departamenty, zostały zakwalifikowane jako obszary, gdzie cyrkulacja koronawirusa wciąż jest intensywna.

  W regionach, gdzie epidemia nie rozwija się, za trzy tygodnie zostaną otwarte licea, bary i restauracje.

 • 17:56

  Stany Zjednoczone: amerykańscy naukowcy potwierdzili, że do rozprzestrzenienia się koronowirusa w całych USA doprowadziły pierwsze niezidentyfikowane przypadki zakażenia w Nowym Jorku, które na początku marca były bardzo liczne - podał "New York Times".

  Według najnowszych badań epidemia COVID-19 była w Nowym Jorku na początku marca tak duża, że miasto stało się głównym źródłem infekcji w całym kraju. Rozsiewały ją tysiące podróżnych, zanim weszły w życie przepisy o dystansowaniu społecznym, noszeniu masek, czy zakazie zgromadzeń.

  Jak podkreślił "New York Times", przyczyniło się to do wybuchu epidemii w Luizjanie, Teksasie, Arizonie i na Zachodnim Wybrzeżu. Udało się to ustalić w oparciu o obserwację mutacji wirusa, historię podróży zakażonych osób i modele opracowane przez ekspertów od chorób zakaźnych.

  - Mamy teraz wystarczającą ilość danych, aby mieć pewność, że Nowy Jork był główną bramą (zakażeń) dla reszty kraju - stwierdził cytowany przez "NYT" epidemiolog z Uniwersytetu Yale Nathan Grubaugh.

 • 17:30

  Rosja: Mer Moskwy Siergiej Sobianin nakazał utrzymanie do końca maja obowiązujących obecnie wymogów samoizolacji. Od 12 maja mieszkańcy muszą nosić maseczki ochronne w pracy, w sklepach i w środkach transportu publicznego, w tym w taksówkach.

  Sobianin uzasadnił decyzję tym, że liczba wykrywanych w stolicy zakażeń koronawirusem wciąż jest duża. Jego zdaniem "ustabilizowała się sytuacja", jeśli chodzi o skalę hospitalizacji chorych z ciężkim i średnim zapaleniem płuc.

  W Moskwie według stanu na czwartek rano oficjalnie potwierdzono ponad 92 tysiące przypadków zakażenia koronawirusem. Oznacza to, że na stolicę Rosji wciąż przypada ponad połowa ogółu zachorowań w Rosji (obecnie ponad 177 tysięcy). Sobianin powiedział w czwartek, że z badań przesiewowych wynika, iż chorych w stolicy Rosji jest znacznie więcej, około 300 tysięcy.

 • 16:49

  Egipt: premier Mostafa Madbouly zapowiedział, że nocna godzina policyjna - od godziny 20 do 6 rano - będzie nadal obowiązywać do końca ramadanu, aby ograniczyć rozwój pandemii COVID-19 w tym kraju.

  Władze Egiptu już kilkakrotnie przedłużały środki nadzwyczajne. Pod koniec kwietnia prezydent Abd el-Fatah es-Sisi przedłużył o trzy miesiące stan wyjątkowy w kraju z uwagi na "krytyczną sytuację sanitarną i w dziedzinie bezpieczeństwa".

 • 16:32

  Korea Południowa: po spadku liczby nowych zakażeń koronawirusem władze złagodziły dystansowanie społeczne. Ministerstwo zdrowia przestrzegło jednak, że druga fala epidemii jest prawie nieunikniona i trzeba się przygotować na „nową normalność”.

  - Nie będzie łatwo zakończyć falę COVID-19, dopóki nie zostanie opracowana szczepionka lub lekarstwo. Będziemy musieli uznać, że druga fala jest niemalże nieunikniona - powiedział rzecznik resortu zdrowia i opieki społecznej Son Joung Rae, cytowany przez agencję Yonhap.

  W czwartek Korea Południowa zgłosiła tylko cztery nowe zakażenia koronawirusem, co podniosło ogólny bilans do 10 810. Jeszcze na przełomie lutego i marca w kraju wykrywano po kilkaset infekcji dziennie. Jak dotąd 256 pacjentów zmarło.

 • 16:23

  Ukraina: Rada Najwyższa przegłosowała ustawę o masowym przeprowadzaniu w kraju testów na obecność koronawirusa w organizmie. Zwiększono też pomoc finansową dla pracowników, którzy musieli poddać się samoizolacji przez kontakt z chorym na COVID-19.

  Zgodnie z ustawą badania będą obowiązkowe dla osób, które zwrócą się do lekarza z objawami COVID-19 i tych, którzy się z nimi kontaktowali. Przewidziano także regularne masowe badanie pod kątem obecności koronawirusa wśród pracowników medycznych oraz innych osób pracujących w placówkach służby zdrowia, pomagających chorym oraz osób prowadzących działania mające na celu niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się choroby, np. policjantów czy funkcjonariuszy Gwardii Narodowej.

 • 16:13

  Chiny: w pięć miesięcy po pojawieniu się pierwszych przypadków koronawirusa w tym kraju, we wszystkich regionach Chin kontynentalnych odnotowuje się "niskie ryzyko" wybuchu kolejnej fali pandemii – przekazał rząd w Pekinie.

  Rzecznik Państwowej Komisji Zdrowia Mi Feng zwrócił jednak uwagę, że kraj nadal boryka się z wysokim poziomem niepewności i zaapelował o ostrożność.

  W Chinach od 22 dni nie odnotowano nowych ofiar śmiertelnych COVID-19, a od czterech dni nie stwierdzono lokalnego przypadku koronawirusa, a nowe infekcje potwierdzane są jedynie u osób, które wróciły do Chin z krajów, w których panuje epidemia.

 • 15:58

  Stany Zjednoczone: od początku pandemii po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się już około 33 mln Amerykanów. W minionym tygodniu w USA przybyło 3,2 mln takich osób - ogłosił amerykański departament pracy.

  Jak komentuje Reuters, zwolnienia, które początkowo dotyczyły w największym stopniu miejsc pracy związanych z bezpośrednią obsługą klientów, objęły już inne sektory gospodarki, nie poszkodowane wcześniej przez restrykcje związane z pandemią.

 • 15:41

  Szwecja: liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekroczyła 3 tysiące - podała Agencja Zdrowia Publicznego. Zakażenie potwierdzono u blisko 25 tysięcy ludzi.

  W Szwecji, jako jednym z nielicznych państw nie podjęto surowych obostrzeń w związku z pandemią COVID-19, za co coraz częściej krytykuje się władze. Szwedzki bilans zgonów i zakażeń jest bowiem znacznie wyższy niż w sąsiednich państwach: Danii, Norwegii czy Finlandii.

 • 15:18

  Wietnam: w ciągu doby potwierdzono 17 nowych przypadków zakażeń i wszystkie dotyczyły osób, które powróciły do kraju z miejsc, gdzie panuje epidemia COVID-19. W Wietnamie odnotowano dotąd zaledwie 288 zakażeń i nie stwierdzono ofiar śmiertelnych choroby. Prawie 21 tysięcy osób poddano kwarantannie.

 • 15:12

  Singapur: odnotowano 741 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – podał resort zdrowia. Tym samym liczba osób zainfekowanych w Singapurze wzrosła do 20 939. Większość nowo zakażonych osób to pracownicy migracyjni mieszkający w hotelach robotniczych.

 • 15:07

  Holandia: na COVID-19 zmarły kolejne 84 osoby, stwierdzono też 455 nowych zakażeń koronawirusem - podał Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła w kraju 5 288 ofiary śmiertelne. Koronawirusa w Holandii stwierdzono łącznie u 41 774 osób.

 • 15:01

  Wielka Brytania: około 400 tysięcy ochronnych kombinezonów medycznych, które brytyjski rząd kupił w kwietniu w Turcji, by uzupełnić braki odzieży ochronnej dla personelu zajmującego się chorymi na COVID-19, nie spełnia standardów i nie jest używanych - przyznał brytyjski rząd.

 • 14:58

  Włochy: Odsetek zbiorowej odporności na koronawirusa w kraju jest wciąż bardzo niski - powiedział szef krajowego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro. Przyznał, że na razie nie można myśleć o możliwości wytępienia wirusa.

  Jak zaznaczył, wskaźnik odporności jest różny w poszczególnych częściach Włoch. - Generalnie jednak jesteśmy bardzo daleko od poziomu 70 procent, czyli niezbędnego pułapu odporności zbiorowej - dodał szef Instytutu Zdrowia.

 • 14:55

  Holandia: Mecze piłkarskie będą odbywać się bez kibiców do czasu wynalezienia szczepionki na COVID-19 - poinformował minister zdrowia Hugo de Jonge. Już wcześniej ogłoszono, że obecny sezon nie zostanie w tym kraju dokończony.

  Rząd zakazał organizacji jakichkolwiek imprez sportowych - nawet bez publiczności - do końca sierpnia. To oznacza, że nie będzie już czasu na rozegranie brakujących ośmiu kolejek ekstraklasy (plus dwóch zaległych meczów) przed rozpoczęciem kolejnego sezonu. Nie wyłoniono mistrza ani spadkowiczów.

  Zawodowi sportowcy mają wznowić rywalizację 1 września, ale kibice muszą liczyć się z tym, że w najbliższym czasie nie wejdą na stadiony i hale. Dotyczy to także koncertów i innych imprez masowych.

 • 14:48

  Rosja: Z badań przesiewowych wśród mieszkańców Moskwy wynika, że 300 tysięcy osób w stolicy Rosji zakaziło się koronawirusem - powiedział mer miasta Siergiej Sobianin. Według oficjalnych danych zakażenie potwierdzono u ponad 92 tys. osób w Moskwie.

  "Jest jasne, że realnie w mieście chorych jest jeszcze więcej. Zgodnie z badaniami przesiewowymi jest to około 2-2,5 proc. ogółu ludności Moskwy, a w przeliczeniu na liczby - około 300 tys. osób. Naszym zadaniem jest maksymalne wychwycenie tych ludzi." mer Moskwy Siergiej Sobianin

 • 14:40

  Belgia: 538 pacjentów przebywa obecnie w szpitalach na oddziałach intensywnej terapii - podało belgijskie centrum kryzysowe. To o 116 mniej niż w środę.

  W szpitalach z powodu choroby COVID-19 przebywa łącznie 2 688 pacjentów.

  W środę stwierdzono kolejnych 80 zgonów - 37 w szpitalach, 43 w domach opieki. Jak dotąd z powodu koronawirusa zmarło w Belgii 8 415 osób. Potwierdzono 639 nowych przypadków, co daje w sumie 51 420 w tym kraju od początku pandemii.

 • 14:22

  Niemcy: Pierwsze mecze piłkarskiej Bundesligi, po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, odbędą się 16 maja - zapowiedział na konferencji prasowej Christian Seifert, prezes zarządcy rozgrywek (DFL).

  Pięć meczów 26. kolejki odbędzie się w sobotę o 15.30, w tym wywołujące zawsze wiele emocji derby Zagłębia Ruhry, czyli starcie Borussii Dortmund z Schalke 04 Gelsenkirchen.

  Z kolei o 18.30 Eintracht Frankfurt zmierzy się z Borussią Moenchengladbach.

 • 14:18

  Hiszpania: Władze 16 z 17 wspólnot autonomicznych kraju wezwały rząd do udzielenia im zgody na szybsze znoszenie restrykcji wprowadzonych z powodu epidemii COVID-19 - wynika z opublikowanych ustaleń hiszpańskich mediów.

  Z informacji dzienników "El Mundo" i "El Pais" wynika, że tylko rząd autonomiczny Katalonii dotychczas nie zgłosił się do gabinetu Pedra Sancheza z wnioskiem o przyspieszenie pierwszej fazy usuwania restrykcji związanych z obowiązującym od 15 marca stanem zagrożenia epidemicznego. W środę na wydłużenie stanu zagrożenia do 24 maja zgodził się Kongres Deputowanych (niższa izba parlamentu).

  Według "El Mundo" w środę 16 rządów regionalnych wezwało rząd, by pozwolił im na wdrożenie pierwszego z czterech etapów likwidowania restrykcji jeszcze przed 11 maja.

 • 13:53

  Włochy: Od 18 maja odprawiane będą w kościołach, po dwóch miesiącach przerwy, msze święte z udziałem wiernych. Porozumienie w tej sprawie zawarł rząd z Konferencją Episkopatu.

  Protokół podpisali w Kancelarii Premiera szef rządu Giuseppe Conte, minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese i przewodniczący Konferencji Episkopatu kardynał Gualtiero Bassetti.

  W wydanym komunikacie premier Conte podkreślił, że środki bezpieczeństwa zapisane w protokole umożliwią powrót wiernych do kościołów. Będzie w nich obowiązywał nakaz zachowania dystansu społecznego i noszenia maseczek.

 • 13:39

  Gruzja od 1 lipca planuje przyjmować zagranicznych turystów - ogłosił premier tego kraju Giorgi Gacharia. Granice zamknięto w związku z pandemią COVID-19. W Gruzji potwierdzono dotychczas 615 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym pięć w ciągu minionej doby.

  "Zrobimy to przy pomocy utworzenia bezpiecznych korytarzy na granicach lądowych z naszymi sąsiadami oraz dzięki dwustronnym negocjacjom z interesującymi nas krajami z punktu widzenia turystyki. Te rozmowy już się rozpoczęły" - powiedział Gacharia, cytowany przez portal Echo Kawkaza.

  Jak dodał, w połowie czerwca w kraju ruszy wewnętrzna turystyka.

 • 13:36

  Polska: Ministerstwo Zdrowia na Twitterze przedstawiło grafikę dotyczącą diagnostyki pod kątem koronawirusa.

 • 13:19

  Francusko-holenderski holding lotniczy Air France KLM poinformował w komunikacie o stracie w wysokości 1,8 mld euro w pierwszym kwartale bieżącego roku. Z powodu epidemii COVID-19 linie w marcu musiały wstrzymać większość lotów.

  Dyrektor generalny firmy Ben Smith rozpocznie rozmowy z francuskimi związkami zawodowymi na temat redukcji zatrudnienia – informuje agencja Reutera. Grupa "miała obiecujący początek kwartału"- ocenił Smith, ale "epidemia spowodowała kryzys".

  W całym 2020 roku grupa prognozuje ujemną wartość dochodu i ostrzega, że utrata dochodów operacyjnych będzie znacznie wyższa w drugim kwartale niż w pierwszym.

 • 13:07

  Włochy: Piłkarze występującej we włoskiej ekstraklasie Brescii nie chcą wznowienia sezonu - poinformował kapitan drużyny Daniele Gastaldello. "Nie czujemy się bezpiecznie" - przyznał. Rozgrywki Serie A są wstrzymane z powodu pandemii COVID-19 od blisko dwóch miesięcy.

  Gastaldello w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" nie ukrywał, że nie zgadza się z decyzją włoskiego rządu, który pozwolił zawodnikom ekstraklasy trenować na klubowych obiektach od 4 maja, na razie indywidualnie. Zajmująca ostatnie miejsce w tabeli Brescia jest jednym z klubów, które z tej możliwości jeszcze nie skorzystały.

  "Chcą, żebyśmy wznowili treningi i wkrótce wrócili na boisko, a to jest ryzyko dla naszego bezpieczeństwa. I wypowiadam się tu w imieniu swoim i moich kolegów z drużyny. Kontynuowanie gry nie jest tego warte, jeśli ceną za to są poważne urazy."

 • 12:45

  Węgry: Produkcja przemysłowa spadła w marcu o 5,6 proc. w stosunku do tego samego miesiąca ubiegłego roku - poinformował Centralny Urząd Statystyczny (KSH).

  Jeszcze w lutym produkcja przemysłowa o 4,1 proc. przewyższała ubiegłoroczną, a w styczniu - o 2,4 proc.

  W skali całego I kwartału wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 0,1 proc., dzięki dobrym wynikom w dwóch pierwszych miesiącach.

 • 12:07

  Chiny: Władze kraju popierają Światową Organizację Zdrowia (WHO) w próbach ustalenia źródła pandemii COVID-19, ale sprzeciwiają się USA i innym krajom, które chcą pandemię upolitycznić, by atakować Pekin – powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying.

  Hua zarzuciła przy tym kłamstwo sekretarzowi stanu USA Mike’owi Pompeo, który twierdził, że istnieją "znaczące dowody" na to, iż koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhanie. USA oskarżają Chiny o ukrywanie pandemii przed światem w jej początkowym stadium.

  Na briefingu prasowym rzeczniczka MSZ odrzuciła te oskarżenia i powtórzyła stanowisko chińskich władz, które twierdzą, że od początku przejrzyście informowały o koronawirusie.

 • 11:51

  Niemcy: W czwartek w Bundestagu odbywa się pierwsze czytanie projektu drugiej ustawy "o ochronie ludności na wypadek sytuacji epidemiologicznej o ogólnonarodowym zasięgu".

  Koalicja rządząca w obliczu krytyki wycofała z projektu ustawy epidemiologicznej zapisy pozwalające na wprowadzenie świadectwa odporności dla osób, które przeszły już infekcję koronawirusa. Opinię w tej sprawie wyda najpierw Niemiecka Rada Etyki.

  Propozycję wystosował niemiecki minister zdrowia Jens Spahn, w opinii którego świadectwo odporności mogłoby przypominać zaświadczenie, które otrzymuje osoba zaszczepiona np. na odrę. W przypadku COVID-19 pierwotnie miało to pomóc np. w wyodrębnieniu ludzi mogących pracować z grupami ryzyka.

 • 11:40

  Wielka Brytania: Bank Anglii (BoE) ostrzegł, że z powodu koronawirusa brytyjski PKB może zmniejszyć się w tym roku o 14 procent, co byłoby najgłębszym spadkiem od ponad 300 lat. Bank zarazem zapewnia, że gospodarka niemal równie szybko się odbije.

  Prognoza banku centralnego opiera się na założeniu, że restrykcje wprowadzone w celu zatrzymania epidemii, będą stopniowo znoszone od czerwca do września.

  W takim wypadku BoE spodziewa się spadku PKB w pierwszym kwartale tego roku o 2,9 proc., zaś w drugim - o bezprecedensowe 25 procent. Dwa kolejne kwartały ze spadkiem PKB oznaczałyby, że Wielka Brytania wpadnie w recesję, pierwszą od ponad 10 lat. W kolejnych dwóch kwartałach nastąpić ma pewne odbicie gospodarcze, ale i tak bank prognozuje, że spadek PKB za cały rok wyniesie 14 procent.

 • 11:30

  Hiszpania: W ciągu ostatniej doby zmarło 213 osób zakażonych koronawirusem oraz wykryto 1122 nowe infekcje - poinformował resort zdrowia. Dzień wcześniej zmarły 244 osoby i potwierdzono 996 zakażeń.

  Ogólny bilans pandemii w tym kraju to 26 070 ofiar śmiertelnych i 221 447 infekcji.

 • 11:09

  Węgry: Rząd umożliwił pracownikom sezonowym z państw sąsiednich uczestniczenie w pracach rolnych na terytorium kraju – poinformowała Narodowa Izba Gospodarki Rolnej (NAK). Stosowny dekret został opublikowany w Monitorze Węgierskim.

  Izba powiadomiła w komunikacie, że ułatwienia takie wprowadzono na jej wniosek i poprawią one sytuację przede wszystkim w branży ogrodniczej.

  Zagraniczni pracownicy będą przed wjazdem poddawani badaniu stanu zdrowia pod kątem zakażenia koronawirusem. Co najmniej na 48 godzin przed planowanym przekroczeniem granicy pracodawca będzie musiał podać straży granicznej ich nazwiska, numery dokumentów tożsamości, adres zamieszkania na Węgrzech, a także miejsce i termin wykonywanej pracy (konieczne będzie okazanie umowy lub zaświadczenia od pracodawcy).

 • 11:03

  Włochy: Być może w kraju zakażone koronawirusem są ponad trzy miliony osób - taką tezę postawił jeden z dyrektorów w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), członek komitetu naukowego doradzającego rządowi w Rzymie Ranieri Guerra. Dodał, że objawy zakażenia zmieniają się.

  W wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero" Guerra, mówiąc o możliwej liczbie zakażonych w kraju, powiedział: "Mamy ich kilka milionów, może ponad trzy miliony. Są gęsto zaludnione regiony, gdzie doszło do intensywnego ataku wirusa".

  - Dane oczywiście bardzo różnią się w poszczególnych regionach - zaznaczył ekspert.

  Oficjalne dane włoskiej Obrony Cywilnej to 91 tysięcy osób obecnie zakażonych i ponad 214 tys. potwierdzonych dotąd przypadków. Zmarło ponad 29,6 tys. osób.

 • 10:47

  Rosja: W ciągu ostatniej doby wykryto 11 231 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, o 672 więcej niż dzień wcześniej - podał sztab rządowy. Zmarło 88 osób, o dwie więcej niż poprzedniego dnia.

  Łączna liczba zakażeń w Rosji sięgnęła tym samym 177 160. Łączna liczba zgonów wynosi 1625.

  Wzrost liczby zakażeń oznacza, że pod tym względem Rosja znajduje się przed Niemcami oraz Francją i jest na piątym miejscu na świecie wśród krajów o największej liczbie zachorowań - wynika z zestawienia Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w USA.

 • 10:33

  Filipiny: Resort zdrowia poinformował o 339 nowych zakażeniach koronawirusem, a także kolejnych 27 ofiarach śmiertelnych COVID-19 w kraju.

 • 10:22

  USA: W piątek koszykarze niektórych klubów ligi NBA mają rozpocząć indywidualne treningi na klubowych obiektach, ale z wieloma ograniczeniami wynikającymi z pandemii COVID-19. Sezon jest wstrzymany od 12 marca.

  Na razie nie ma jednak mowy o tradycyjnych treningach na parkiecie, nadzorowanych przez trenerów. Zawodnicy będą musieli mieć na sobie maseczki na terenie klubu, a zdjąć je mogą tylko na czas wysiłku fizycznego. Kluby mają obowiązek zdezynfekować całe wyposażenie - od piłek do wszystkich urządzeń na siłowniach.

 • 10:02

  Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o 158 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 4 kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19.

 • 9:57

  Polska: Od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19 w Polsce już ponad 5 milionów razy sprawdzaliśmy osoby skierowane na kwarantannę - poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

  Dodał, że ostatniej doby policjanci sprawdzili ponad 94 tys. osób poddanych kwarantannie, a w około 290 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych.

  Rzecznik KGP podał też, że minionej doby w 16 przypadkach zwrócono się do policjantów z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci.

 • 9:43

  Węgry: Dziesięcioro chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby, stwierdzono też 39 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii.

  Do tej pory zmarło 383 chorych na COVID-19, a liczba wszystkich wykrytych zakażeń wzrosła do 3150. 801 osób uznano za wyleczone i opuściły one szpitale.

 • 9:26

  Polska: Ministerstwo Zdrowia opublikowało na Twitterze dzienny raport o koronawirusie.

 • 9:24

  Ukraina: 507 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu minionej doby, a 13 osób chorych na COVID-19 zmarło - przekazało ministerstwo ochrony zdrowia. Bilans zakażeń wzrósł do 13 691, a zgonów do 340.

  Ogółem na Ukrainie koronawirusem zakaziło się 933 dzieci i 2660 pracowników medycznych. 2396 osób łącznie wyzdrowiało, w tym 299 w ciągu ostatniej doby.

 • 8:44

  Portugalia: Kliniki medyczne, publiczne szpitale, a nawet prywatne firmy, które dotychczas nie miały związku z medycyną, uruchamiają internetowe wizyty online u psychologów w związku z dużym zapotrzebowaniem na takie porady w czasie epidemii COVID-19.

  W portugalskich szpitalach, gdzie pierwsze wizyty u specjalistów "twarzą w twarz" możliwe będą dopiero od 1 czerwca, od kilku tygodni rozwijane jest poradnictwo online. Wideokonferencje dotyczą rozmaitych dziedzin medycyny, od dermatologii po psychiatrię.

 • 7:39

  Niemcy: 123 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 wzrosła w tym kraju do 7119.

  Liczba odnotowanych w ciągu doby zgonów zmniejszyła się o 42 w stosunku do poprzedniego bilansu dobowego.

 • 7:32

  USA: W ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork z powodu koronawirusa zmarły 232 osoby, o dwie więcej niż w poprzednich 24 godzinach. Większość nowych pacjentów w szpitalach rekrutowało się spośród emerytów i bezrobotnych - powiadomił gubernator Andrew Cuomo.


  "Kiedy ludzie mówią o spadku i postępie, to wszystko jest prawdą. Prawdą jest również, że wczoraj 232 osoby zmarły."

  Gubernator ostrzegł, że łączna liczba ofiar śmiertelnych może być większa. Niekoniecznie wszystkie zgony w domach na COVID-19 są udokumentowane. Niektórzy ludzie mogli też umrzeć wcześniej, niż to zgłoszono.

  Przyznając, że "całkowity odsetek hospitalizacji ponownie spadł", nazwał go "boleśnie powolnym". Do szpitali trafia codziennie około 600 zakażonych. - Skąd pochodzą te nowe przypadki, chociaż zrobiliśmy wszystko, pozamykaliśmy co było można. W jaki sposób wciąż generujesz 600 nowych przypadków każdego dnia? – zastanawiał się gubernator.

  Zaszokowany był wstępnymi ustaleniami trzydniowego sondażu, w którym przeanalizowano 113 szpitali, uzyskując ponad 1200 odpowiedzi. Z ankiety wynika, że wśród nowych chorych z powodu SARS-CoV-2 większość (66 proc.) to osoby, które nie pracowały, lecz przebywały w domu zachowując dystans społeczny.

 • 7:20

  Świat: Połączenie bawełny z naturalnym jedwabiem lub szyfonem wydaje się być najlepszym materiałem do wyrobu domowych masek filtrujących - informują naukowcy z University of Chicago (USA) na łamach "ACS Nano".

  W związku z pandemią COVID-19 amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), jak również rządy wielu krajów, w tym Polski, zalecają, aby ludzie nosili maseczki w miejscach publicznych. Ponieważ maski N95 oraz maski chirurgiczne są teraz towarem deficytowym lub wręcz zarezerwowanym dla pracowników służby zdrowia, wiele osób robi maseczki własnoręcznie z materiałów, które mają w domu.

  Teraz naukowcy z Chicago wykazali, że najskuteczniejsze właściwości filtrujące ma maseczka wykonana z połączenia bawełny z jedwabiem lub szyfonem. Zespół naukowców, którym kierował dr Supratik Guha z University of Chicago, badał zdolność ogólnodostępnych tkanin, stosowanych pojedynczo lub w kombinacjach, do filtrowania aerozoli zbliżonych rozmiarem do kropelek oddechowych.

 • 7:13

  Kanada: 196 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby - poinformowało ministerstwo zdrowia. To wzrost liczby zgonów o 5 procent w stosunku do dnia poprzedniego. Ogólnie w Kanadzie na COVID-19 zmarło 4111 osób.

  W ciągu ostatniej doby stwierdzono 1299 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie jest ich w Kanadzie 62 458.

 • 6:54

 • 6:30

  Meksyk: 197 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Meksyku - poinformowało w środę tamtejsze ministerstwo zdrowia. Liczba zgonów wzrosła do 2704. Odnotowano także 1609 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Tym samym liczba osób zainfekowanych wzrosła do 27 634.

  Zdaniem rządu liczby te w rzeczywistości mogą być znacznie wyższe, bowiem oficjalnie podawane są tylko dane o zdiagnozowanych przypadkach.

  W ocenie wiceministra zdrowia Meksyku Hugona Lopeza-Gatella główne ogniska epidemii znajdują się obecnie w regionie metropolitalnym i w pięciu meksykańskich stanach - Dolnej Kalifornii (Tijuana), w Cancun, w Sinaloa i w Tabasco. W pozostałych częściach kraju rozprzestrzenianie się koronawirusa ma mniej dynamiczny przebieg.

 • 6:10

  Indie: Liczba nowych zakażeń wzrosła w kraju o 3561 do 52 952 – ogłosił w czwartek minister zdrowia w Indiach. Liczba zmarłych wzrosła o 89 do 1783.

 • 5:55

  Mariachi koncertujący w maseczkach, podczas uroczystości Cinco de Mayo w Kalifornii, na której rozdawane były ciepłe posiłki potrzebującym, dotkniętym skutkami epidemii.

 • 5:46

  Chiny: Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała w środę o dwóch nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Obydwa dotyczą osób, które przyjechały z zagranicy. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.

 • 5:34

 • 5:34

  USA: W ciągu minionej doby odnotowano 2073 zgony osób zakażonych koronawirusem. To drugi dzień z rzędu, gdy bilans wzrasta o ponad 2 tysiące - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od początku epidemii zmarło już 73 095 Amerykanów.

  W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono dotychczas też ponad 1 mln 228 tysięcy testów na obecność patogenu z wynikiem pozytywnym. W ciągu minionych 24 godzin liczba ta zwiększyła się o około 25 tys.

  Najnowsze dobowe dane obejmują 24 godziny od godz. 2.30 czasu polskiego w nocy z wtorku na środę. W poprzednim bilansie odnotowano 2333 zgony, a w jeszcze wcześniejszym 1015. Ten ostatni był najniższym 24-godzinnym przyrostem od miesiąca.

 • 5:28

  Brazylia: 615 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Brazylii - podało w środę tamtejsze ministerstwo zdrowia. To najwyższy dobowy przyrost zgonów w kraju od początku pandemii. W sumie na COVID-19 zmarło tam 8536 osób.

  Ministerstwo poinformowało też o 10 503 nowych przypadkach zakażenia w ciągu ostatnich 24 godzin, tym samym liczba osób zainfekowanych w Brazylii wzrosła do 125 218. Według resortu śmiertelność wzrosła o 7,8 proc., natomiast liczba zakażeń o 9,2 proc.

Autor:akr, pp,ft/pm

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości