"Zrobiliśmy kilka małych kroków naprzód, ale nie możemy zrobić więcej"

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
mjz, pp, momo,ft
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Jestem pierwszym, który chciałby złagodzić zakazy, ale na razie musimy postępować w ten sposób - mówił premier Włoch Giuseppe Conte. Jak tłumaczył podczas wizyty w Lodi w Lombardii, jego rząd zrobił kilka małych kroków w celu luzowania restrykcji nałożonych na obywateli w związku z pandemią COVD-19, "ale nie może zrobić więcej". Jak Polska, Europa i świat walczy z koronawirusem?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 20:00

  Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę

 • 19:50

  Belgia: podbrukselskie Halle zachęca swych mieszkańców, aby zaangażowali się w produkcję maseczek ochronnych. Co więcej, można na tym zarobić dodatkowe pieniądze, bo władze miejskie przeznaczyły na ten cel 80 tys. euro - informuje portal telewizji VRT. Od 4 maja maseczki w Belgii mają być obowiązkowe w transporcie publicznym.

  Zdaniem burmistrza Marca Snoecka, ta decyzja to zysk dla wszystkich. - Z powodu kryzysu wiele pikników, przyjęć i innych dochodowych działań zostało usuniętych z kalendarza stowarzyszeń. Dzięki produkcji masek będą one mogły częściowo zrekompensować tę stratę. Co więcej, nie jesteśmy w ten sposób zależni od dostawców - powiedział Snoeck cytowany przez VRT.

 • 18:41

  Stany Zjednoczone: od początku epidemii w tym kraju wykryto już ponad milion przypadków zakażenia koronawirusem - wynika z przedstawionego we wtorek bilansu Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W USA wykonano ponad 5,5 miliona testów.

  Aż około 295 tys. pozytywnych wyników testów na COVID-19 odnotowano w stanie Nowy Jork. W stanie New Jersey takich wyników jest ok. 114 tys., a w Massachusetts - ok. 56,5 tys.

  Władze Nowego Jorku podejrzewają, że liczba osób, które miały COVID-19 może być nawet dziesięciokrotnie wyższa z uwagi na to, iż wielu chorych nie wykazuje objawów.

 • 18:22

  Turcja: w ciągu ostatnich 24 godzin zmarły kolejne 92 osoby zakażone koronawirusem, co zwiększyło do 2992 łączną liczbę zgonów zainfekowanych nim pacjentów - poinformowało tureckie ministerstwo zdrowia. Dane te świadczą o utrzymywaniu się spadkowego trendu ofiar śmiertelnych.

  Według resortu zdrowia, przez ostatnia dobę odnotowano 2392 nowe potwierdzone przypadki nosicielstwa koronawirusa, a ich łączna liczba wzrosła do 114653, co stawia pod tym względem Turcję na pierwszym miejscu wśród wszystkich państw poza Europą Zachodnią i USA.

 • 17:51

  Tajlandia: mimo spadku liczby wykrywanych w kraju zakażeń koronawirusem rząd przedłużył stan wyjątkowy związany z pandemią o miesiąc, do końca maja. Władze stolicy Bangkoku zapowiedziały natomiast ponowne otwarcie restauracji, bazarów i ośrodków sportowych.

  We wtorek Tajlandia zgłosiła siedem nowych infekcji i dwa kolejne zgony. Poprzedniego dnia bilans wykrytych przypadków wzrósł o dziewięć. Łączna liczba zakażeń wynosi 2938, a 54 osoby zmarły na COVID-19.

 • 17:37

  Włochy: premier Giuseppe Conte oświadczył, że obecnie nie jest możliwe większe otwarcie kraju ponad to, co zapowiedziano na drugą fazę walki z epidemią począwszy od 4 maja. Rząd ostrzega, że realnym zagrożeniem jest wzrost zakażeń i nowa kwarantanna.

 • 16:57

  Hongkong: w związku ze spadkiem liczby nowych zakażeń koronawirusem władze zapowiedziały łagodzenie przepisów kwarantanny wobec osób przybywających z Chin kontynentalnych oraz powrót części pracowników sektora publicznego do biur.

  Wtorek był trzecim z rzędu dniem bez zgłoszenia nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Hongkongu. Łączna liczba wykrytych w regionie infekcji wynosi 1037, a cztery osoby zmarły. Wyleczono 811 osób.

 • 16:55

  Wielka Brytania: o 586 wzrosła w ciągu doby liczba ofiar śmiertelnych COVID-19, co oznacza, że łącznie od początku epidemii w tym kraju zmarło już 21 678 - poinformował po południu minister zdrowia Matt Hancock.

  Bilans obejmuje zgony zarejestrowane w szpitalach w ciągu 24 godzin między godz. 17 w niedzielę a godz. 17 w poniedziałek.

  To wyraźnie więcej niż przez dwa poprzednie dni, gdy bilans zgonów spadł do najniższego poziomu od początku kwietnia, jednak ten spadek w pewnej mierze wynikał z opóźnień przy potwierdzaniu przyczyny zgonów w weekend.

 • 16:25

  Rumunia: prezydent Klaus Iohannis powiedział, że planowane na koniec listopada lub początek grudnia wybory parlamentarne mogą zostać odłożone, o ile nie uda się opanować rozwoju epidemii koronawirusa.

  - Za wcześnie jest, by przesądzić czy będziemy mieli wybory (w tym roku). Będzie to zależało od tego, jak sobie poradzimy z pandemią. Nie będę tolerował wyborów w czasie epidemii - powiedział Iohannis.

  15 maja ma zostać zniesiony wprowadzony w Rumunii w związku z epidemią zakaz wychodzenia z domu bez istotnej potrzeby, ale towarzyszyć temu będzie obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych. Utrzymany będzie jednak zakaz gromadzenia się większej liczby ludzi.

 • 15:51

  Ukraina: jeśli nie będzie raptownego przyrostu liczby chorych na COVID-19, to 12 maja w Kijowie zostaną otwarte parki, skwery, salony kosmetyczne i fryzjerskie - ogłosił mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Łagodzenie restrykcji nie obejmie funkcjonowania transportu publicznego.

  W sytuacji, gdy w ciągu tygodnia lub dwóch po złagodzeniu ograniczeń liczba infekcji nie będzie stabilnie spadać, kolejne restrykcje nie będą luzowane. W przypadku pogorszenia "wracamy do kwarantanny" - podkreślił Kliczko.

  Pierwszy etap łagodzenia ograniczeń związanych z koronawirusem, który może rozpocząć się 12 maja, ma objąć otwarcie sklepów o powierzchni do 300 metrów kwadratowych, poza spożywczymi, bo te są otwarte. W sklepach na 10 metrach kwadratowych będzie mogła przebywać jedna osoba, a pomieszczenie będzie musiało być dezynfekowane dwa razy dziennie. Pierwszy etap luzowania restrykcji nie obejmie centrów handlowych i sklepów, które się w nich mieszczą.

 • 15:40

  Wielka Brytania: COVID-19 był przyczyną prawie 40 procent śmierci w Anglii i Walii w połowie kwietnia, zaś ogólna ich liczba była dwukrotnie wyższa niż średnia dla tego okresu z poprzednich lat - wynika z danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS.

  W ciągu tygodnia od 11 do 17 kwietnia włącznie w Anglii i Walii zmarło 22 351 osób, co jest najwyższą liczbą zanotowaną w jakimkolwiek tygodniu roku od początku 1993 roku, gdy zaczęto w porównywalny sposób zbierać statystyki. To także o 11 854 ofiary więcej - czyli ponad dwa razy - niż średnia dla 16. tygodnia roku z ostatnich pięciu lat.

  Spośród wszystkich stwierdzonych zgonów w badanym tygodniu koronawirus był przyczyną 8758, co stanowi 39,2 proc. To wyraźny wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia, gdy koronawirus odpowiadał za 33,6 proc. zgonów. Ale w Londynie ten odsetek jest wyraźnie wyższy od średniej i wynosił aż 55,5 proc.

 • 15:08

  Rosja: prezydent Władimir Putin przedłużył okres zawieszenia aktywności zawodowej w kraju do 11 maja. Dotychczas restrykcje miały obowiązywać do końca kwietnia, jednak jak mówił Putin, Rosja nie osiągnęła jeszcze szczytu pandemii COVID-19.

  W Rosji odnotowano dotychczas 93 tysiące przypadków zakażenia koronawirusem, w wyniku którego zmarło 867 osób.

 • 14:58

  Holandia: na COVID-19 zmarło kolejnych 48 osób, stwierdzono też 171 nowych infekcji koronawirusem - poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła już w tym kraju 4566 ofiar śmiertelnych, a wszystkich przypadków zakażenia odnotowano 38 416.

  Jeszcze w piątek zanotowano 112 zgonów i 806 nowych zakażeń w ciągu jednej doby. - Liczby z ostatnich kilku dni wskazują, że środki (zapobiegawcze) działają. Liczba zgłaszanych nowych przyjęć do szpitala wciąż spada. To samo dotyczy liczby zgłoszonych zgonów - podał Instytut.

 • 14:41

  Węgry: linie lotnicze Wizz Air wznowią w maju loty z Budapesztu do szesnastu destynacji w Europie - poinformował portal branżowy Airportal.hu, powołując się informację od przewoźnika. Od początku maja ponownie będą latać samoloty do Aten, Barcelony, Bazylei, Berlina, Birmingham, Dortmundu, Eindhoven, Goeteborga, na londyńskie lotniska Gatwick i Luton, do Liverpoolu, Madrytu, Podgoricy, Sarajewa, Sztokholmu i Targu Mures w Rumunii.

  Wizz Air wykorzystuje obecnie 4-5 samolotów, czyli 3 proc. swojego potencjału. Wraz z przywróceniem lotów do wspomnianych miast wykorzystanie wzrośnie do 10 proc.

  Zgodnie z decyzją władz Węgier od 17 marca na terytorium kraju mogą wjeżdżać tylko obywatele Węgier i obywatele krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego mający pozwolenie na stały pobyt na Węgrzech. Restrykcje nie dotyczą pasażerów opuszczających Węgry.

 • 14:21

  Francja: premier Edouard Philippe, przedstawiając w parlamencie plan wychodzenia z izolacji sanitarnej. Podkreślił, że kraju nie można zamknąć na długo. Rządowy plan luzowania kwarantanny opiera się na trzech założeniach: izolowania, testowania i ochrony obywateli – zapewnił.

  Philippe poinformował, że po 11 maja, tj. po zniesieniu we Francji trwającej od 17 marca izolacji, w kraju nie zabraknie masek, a służby medyczne będą przeprowadzać ok. 700 tys. testów tygodniowo. Obywatele z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa będą izolowani albo w domach, albo w specjalnych ośrodkach sanitarnych - powiadomił.

  Jako "wysoką" premier ocenił możliwość wprowadzenia kolejnej kwarantanny w kraju w przypadku wystąpienia drugiej fali epidemii COVID-19.

 • 13:54

  Portugalia: w sobotę w kraju zakończy się stan wyjątkowy – ogłosił prezydent Marcelo Rebelo de Sousa. - Portugalczycy muszą być jednak świadomi, że powstrzymywanie wirusa jest nadal ważne, że ważne jest kontrolowanie sytuacji i dlatego właśnie stawiamy małe kroki i stale przyglądamy się ich efektom - mówił.

 • 13:17

  Czechy: 55. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach został przełożony i odbędzie się w przyszłym roku, w dniach 2-10 lipca - poinformowały władze miasta i kierownictwo festiwalu.

  Na początku lipca tego roku, w terminie, w którym miał się odbyć festiwal, w czeskich kinach mają zostać zaprezentowane filmy przewidziane przez program przeglądu. Rząd planuje, że kina będą mogły już zacząć działać przy ograniczonej liczbie widzów. Termin festiwalu przesunięto w związku z zagrożeniem dla zdrowia wynikającym z epidemii koronawirusa oraz z uwagi na trudności organizacyjne.

 • 12:56

 • 12:49

  Włochy: "Pozwólcie nam powrócić na sceny muzyczne" - apelują włoscy artyści.

  W ogłoszonym we wtorek liście do premiera Giuseppe Contego 30 przedstawicieli świata włoskiej muzyki klasycznej i operowej napisało, że ich dziedzina sztuki powinna zostać zrównana z turystyką i branżą restauracyjną i zostać odmrożona przy zachowaniu wszystkich reguł bezpieczeństwa w czasie pandemii.

  "Świadomi znaczenia ochrony zdrowia obywateli prosimy rząd o to, aby wtedy, gdy zdecyduje o wznowieniu usług turystycznych, jak gastronomia pod otwartym niebem i branża hotelarska, wyraził też zgodę na wydarzenia artystyczne na otwartym powietrzu z takimi samymi środkami prewencji i dystansu społecznego" - głosi odezwa.

  Pod apelem podpisali się między innymi światowej sławy muzycy Ennio Morricone, Maurizio Pollini , Antonio Pappano, Riccardo Chailly i Cecilia Bartoli.

 • 12:39

  Europa: Krajowe ligi piłkarskie otrzymały czas do 25 maja na poinformowanie UEFA o planach dotyczących wznowienia swoich rozgrywek. Jeżeli ktoś nie jest w stanie dokończyć rywalizacji, musi złożyć wyjaśnienia i przesłać listę drużyn zakwalifikowanych do europejskich pucharów.

  Zmagania sportowe na świecie są obecnie wstrzymane z powodu pandemii COVID-19. Europejska Unia Piłkarska (UEFA) już od pewnego czasu nalega, żeby - jeżeli to jest możliwe - dążyć do wznowienia sezonu w poszczególnych ligach. Rozgrywki krajowe dostały pierwszeństwo i powinno być im nieco łatwiej, zwłaszcza po tym, jak przełożono na przyszły rok mistrzostwa Europy.

 • 12:25

  Egipt: Prezydent Abd el-Fatah es-Sisi przedłużył o trzy miesiące stan wyjątkowy w kraju z uwagi na "krytyczną sytuację sanitarną i w dziedzinie bezpieczeństwa" z powodu epidemii COVID-19.

  "Biorąc pod uwagę sytuację w dziedzinie bezpieczeństwa i krytyczny stan sanitarny w kraju, od 28 kwietnia będzie obowiązywał przez trzy miesiące stan wyjątkowy" - głosi dekret opublikowany w nocy z poniedziałku na wtorek.

 • 11:43

 • 11:32

  ONZ: Sekretarz generalny Antonio Guterres ostrzegł, że grupy ekstremistyczne wykorzystują ograniczenia związane z koronawirusem, by zwiększać działania w mediach społecznościowych w celu szerzenia nienawiści i rekrutowania młodych ludzi spędzających w sieci więcej czasu.

 • 11:31

  Francja: W okresie od 1 marca do 17 kwietnia nastąpił wzrost o 31 procent liczby zgonów w porównaniu do średniej z lat 2000-2019 - wynika z danych krajowego urzędu statystycznego INSEE, analizowanych przez dziennik "Le Monde".

  W okresie 1 marca - 17 kwietnia br. odnotowano we Francji 93 324 zgony w porównaniu do średniej na poziomie 71 126 zgonów w tym samym czasie w poprzednich latach. Oznacza to, że w 2020 roku umarło o 22 198 osób więcej niż w analogicznym okresie w latach poprzednich.

  Statystycy podkreślają, że śmiertelność na początku 2020 roku do marca była porównywalna z tą z lat poprzednich.

 • 11:29

  Iran: W ciągu ostatniej doby zmarło 71 osób zakażonych koronawirusem. Łącznie w kraju jest już 5877 ofiar śmiertelnych - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur.

  Łącznie w Iranie stwierdzono 92 584 przypadki zakażenia. Iran to kraj najbardziej dotknięty epidemią koronawirusa na Bliskim Wschodzie.

 • 11:27

  Węgry: Muzeum im. Ferenca Mory w Segedynie na południu Węgier rozpoczęło zbieranie wśród mieszkańców "historii z czasów koronawirusa". W akcji może wziąć udział każdy niezależnie od wieku i tego, czym się zajmuje.

  "Celem jest wzbogacenie naszego zbioru historii mówionej opowieściami, które mogą być pouczające dla potomności i dobrze oddać obecny bezprecedensowy czas" – napisało Muzeum na swojej stronie internetowej.

 • 11:23

  Światowa Organizacja Zdrowia obawia się zakłócenia systemu dystrybucji szczepionek - poinformował we wtorek jej przedstawiciel. Dodał, że WHO przyspiesza dostawy testów diagnostycznych i sprzętu ochronnego do Ameryki Łacińskiej.

 • 11:10

  Turcja: Samolot wojskowy ze sprzętem medycznym przeznaczonym do walki z epidemią COVID-19 w USA odleciał we wtorek z bazy pod Ankarą - poinformowała państwowa agencja Anatolia.

  Turcja wysłała do Stanów Zjednoczonych 500 tys. maseczek chirurgicznych, 4 tys. kombinezonów, 2 tys. litrów płynu dezynfekującego, 1500 gogli, 400 specjalistycznych masek N95 i 500 tarcz.

 • 11:02

  Białoruś: W ciągu ostatniej doby odnotowano 919 nowych infekcji COVID-19, co stanowi najwyższy dobowy przyrost od początku epidemii. Według danych ministerstwa zdrowia w ciągu doby zmarły cztery osoby z koronawirusem.

 • 11:01

  Watykan: Papież Franciszek zaapelował o roztropność i posłuszeństwo wobec przepisów w sprawie pandemii po to, by ona nie powróciła. Apel papieża zamieszczono na jego profilu na Twitterze.

 • 9:51

  Hiszpania: 301 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby - poinformowało ministerstwo zdrowia. Liczba ofiar śmiertelnych od początku epidemii COVID-19 wzrosła w Hiszpanii do 23 822.

  Poprzedniej doby odnotowano 331 ofiar śmiertelnych.

 • 9:33

  Węgry: Centralny Urząd Statystyczny (KSH) poinformował, że w kraju 56 tys. osób straciło w marcu pracę. Skutki pandemii COVID-19 nie odbiły się jeszcze wyraźnie na wskaźniku bezrobocia, który podawany jest przez KSH w odniesieniu do całego kwartału.

 • 9:02

  USA: Według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Gallupa 9 procent dorosłych osób, które podejrzewałyby, że są zakażone koronawirusem, twierdzi, iż nie szukałoby pomocy i leczenia z uwagi na koszty.

  Wyższy odsetek, 14 procent, unikałoby z tego samego powodu leczenia, gdyby miało gorączkę i suchy kaszel - dwa szeroko rozpowszechnione objawy COVID-19.

  Sondaż, którego wyniki opublikowano we wtorek, dostarcza "poważnych i niepokojących informacji. Mam nadzieję, że decydenci go zauważą" - powiedział John Auerbach, szef pozarządowej organizacji w sektorze zdrowia Trust for America's Health.

  - Przy tak wielu niechętnych do szukania pomocy, może to stwarzać problemy w testowaniu, a bez zakrojonych na szeroką skalę testów zniesienie ograniczeń będzie problematyczne - zauważył.

 • 8:48

  Rosja: 72 pacjentów zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby. Wykryto także 6411 nowych zakażeń, co jest najwyższym dotąd dobowym wskaźnikiem - wynika z danych ogłoszonych przez sztab rządowy. Łączna liczba zgonów sięgnęła 867.

  Liczba zakażeń wynosi teraz 93 558. Tym samym Rosja znalazła się na ósmym miejscu wśród krajów świata pod względem liczby infekcji, wyprzedzając Chiny i Iran.

  W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 1100 pacjentów z COVID-19, a od początku pandemii - 8456.

 • 8:20

  Japonia: Przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk w Tokio Yoshiro Mori przyznał, że jeżeli nie będzie można przeprowadzić olimpijskich zmagań w 2021 roku, to zostaną one całkowicie odwołane. Jego zdaniem niemożliwe jest przełożenie imprezy po raz kolejny.

  Z powodu pandemii COVID-19 zmagania olimpijskie w Tokio zostały w marcu przeniesione niemal równo o rok, na okres od 23 lipca do 8 sierpnia 2021 roku.

  Niektórzy eksperci z zakresu medycyny uważają, że nawet w 2021 roku trudno będzie przeprowadzić igrzyska, jeżeli do tego czasu nie zostanie wynaleziona szczepionka przeciwko koronawirusowi. Biorąc pod uwagę te obawy, a także wciąż trudną sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa, pojawiają się pytania, czy największa sportowa impreza na świecie znów zostanie przełożona - np. na 2022 rok.

  - Nie. W takim przypadku igrzyska olimpijskie zostaną anulowane - zaznaczył Mori w wywiadzie dla japońskiego dziennika "Nikkan Sports".

 • 8:10

  Austria: Ograniczenia dotyczące wychodzenia z domu oraz zgromadzeń z udziałem do 10 osób przestaną obowiązywać 30 kwietnia - poinformował minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer.

  Według obowiązujących do czwartku obostrzeń, wyjście z domu było dozwolone tylko w celu pójścia do pracy, na zakupy czy na spacer.

  - Niestety, nie pokonaliśmy jeszcze pandemii, ale jesteśmy na bardzo dobrej drodze do tego (celu - red.) - powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Rudolf Anschober.

 • 8:02

  Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o 187 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 8 kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19.

 • 7:49

  Świat: Amerykański miliarder Bill Gates w wywiadzie dla francuskiego "Le Figaro" zapowiada, że powrotu do normalności po pandemii COVID-19 nie będzie przed upływem roku, a może nawet dwóch lat. Teraz jest moment na współpracę z Chinami, a nie na ich oskarżanie - twierdzi.

  Prowadząca wywiad Laure Mandeville przypomina na wstępie, że Gates, współzałożyciel firmy Microsoft, ostrzegał przed pandemią już w 2015 roku. Miliarder wskazuje w wywiadzie, że ze szczegółami opisał wówczas kroki, jakie należy podjąć: zwiększyć możliwość szybkiego testowania i spowodować, by przemysł mógł bardzo szybko wyprodukować skuteczne leki, a następnie szczepionkę. "Niewiele z tego zostało zrobione" - ubolewa.

  Obecnie, gdy "ponosimy klęskę, która dotyka wszystkich i powoduje wiele cierpienia oraz strat gospodarczych", Fundacja Billa i Melindy Gates współpracuje z rządowymi i przede wszystkim prywatnymi partnerami, gdyż - jak tłumaczy - prawie całość badań przypada na sektor prywatny, w celu stworzenia szczepionki chroniącej przed koronawirusem - informuje. "Zwracam się również do nich, by zastanowili się, jak można wyprodukować 7, a nawet 14 miliardów dawek takiej szczepionki" - dodaje.

 • 7:31

  Ukraina: O 401 przypadków, do 9 410, wzrosła w ciągu minionej doby liczba wykrytych zakażeń koronawirusem - podał resort ochrony zdrowia. 19 osób chorych zmarło, zwiększając bilans zgonów do 239. Prawie co piąty zainfekowany to pracownik medyczny.

  Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow poinformował, że wśród osób, u których potwierdzono zakażenie w ciągu ostatnich 24 godzin, jest 25 dzieci i 94 pracowników medycznych. Infekcję wykryto łącznie u 639 dzieci i 1 843 pracowników medycznych.

  128 osób w ciągu ostatniej doby wyzdrowiało, zwiększając liczbę ozdrowieńców do 992.

 • 7:17

  Białoruś: Już ponad 2 700 osób podpisało petycję z apelem o dymisję ministra oświaty Ihara Karpienki. Główny zarzut dotyczy tego, że dzieci w czasie epidemii COVID-19 muszą chodzić do szkoły, a Białoruś nie jest przygotowana do nauki zdalnej.

  "Nie sprostał wyzwaniom, które pojawiły się z powodu koronawirusa" – napisali autorzy petycji. Inicjatorem kampanii był białoruski opozycjonista Ihar Barysou.

  Krytycy ministra zarzucają mu przede wszystkim, że nie zapewnił dzieciom w czasie epidemii systemu nauki zdalnej oraz że nie zdołał zagwarantować bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom.

 • 7:04

  Polska: Ministerstwo Zdrowia przedstawiło na Twitterze dzienny raport o koronawirusie.

 • 6:51

  Świat: Kropelki śliny emitowane podczas mowy mogą być wręcz głównym źródłem przenoszenia się koronawirusa SARS-CoV-2, a noszenie maseczek znacznie ogranicza ich emisję – wskazuje badanie przeprowadzone przez naukowców z USA, które zamieszcza serwis MedRxiv.

  Jak przypominają autorzy pracy, z badań wynika, że źródłem nawet 50-80 proc. przypadków COVID-19 mogą być osoby zakażone wirusem, ale nie mające (jeszcze bądź wcale) objawów. Co więcej, u osób bez objawów miano cząstek wirusa (czyli liczba cząstek wirusa w jednostce objętości) może być w nosie i gardle tak samo wysokie, jak u pacjentów z objawami COVID-19. Również w ślinie osób bezobjawowych stwierdzano wysoki poziom cząstek SARS-CoV-2.

  Dlatego emisja kropelek śliny podczas mowy (a nie kaszlu, który u osób bez objawów nie występuje) może być głównym źródłem przenoszenia wirusa, oceniają naukowcy. Wprawdzie są one mniejsze niż te, które są emitowane podczas kaszlu czy kichania, jednak wystarczająco duże, by przenosić różne mikroorganizmy chorobotwórcze, powodujące infekcje oddechowe (jak wirus odry, grypy, czy prątki gruźlicy). Ponadto, wiele badań wykazało, że podczas mowy wydalamy znacznie więcej kropelek, niż podczas kaszlu.

 • 6:29

  Węgry: Jedenaście osób chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby. Wykryto też 66 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano na rządowej stronie poświęconej pandemii.

  Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tym samym na Węgrzech do 291, a wszystkich stwierdzonych zakażeń do 2 649.

 • 6:11

  USA: Prezydent USA Donald Trump zasugerował w poniedziałek czasu miejscowego władzom stanów, by "poważnie się zastanowiły" nad szybkim otwarciem szkół jeszcze tej wiosny. Sugestie przywódcy spotkały się ze sceptyczną reakcją - pisze agencja Associated Press.

  - Niektórzy z was mogliby zacząć myśleć o otwarciu szkół, bo wielu ludzi chce otwarcia szkół. To nie jest wielki problem, małe dzieci dobrze sobie radzą podczas tej katastrofy - powiedział prezydent podczas poniedziałkowej telekonferencji z gubernatorami stanów, odnosząc się do epidemii COVID-19. "Powinniście to poważnie rozważyć i może zacząć już działać" - cytuje słowa Trumpa agencja AP, która dotarła do zapisu rozmowy.

  Jak przyznał prezydent, wiele stanów nie jest jeszcze gotowych na zniesienie restrykcji. Stwierdził jednak, że skoro dzieci rzadko chorują na COVID-19 i zazwyczaj dobrze znoszą infekcję koronawirusową, to stany mogą otworzyć szkoły, nawet jeśli nie są gotowe na otwarcie gospodarki.

 • 5:56

  Włochy: Tłumy ludzi na nabrzeżu w Neapolu wywołały zaniepokojenie władz tamtejszego regionu Kampania. Ich szef Vincenzo De Luca po zobaczeniu zdjęć z nadmorskiego deptaku zaapelował do mieszkańców o odpowiedzialność i ostrzegł przed konsekwencjami takiego zachowania.

  W poniedziałek po wielu tygodniach zakazu wychodzenia z domu bez ważnego powodu mieszkańcy Neapolu mogli po raz pierwszy wyjść na zewnątrz w celach rekreacyjnych w godzinach między 6.30 a 8.30 i od 19.00 do 22.00. Warunkiem był spacer w pobliżu domu, w maseczkach i przy zachowaniu wystarczającej odległości od innych osób.

  Vincenzo De Luca stwierdził, że za dużo osób nie miało maseczek i doszło do "niebezpiecznych skupisk". Gubernator regionu przypomniał neapolitańczykom, że możliwa jest aktywność ruchowa, ale tylko w pobliżu miejsca zamieszkania.

 • 5:47

  Nowa Zelandia: Setki tysięcy Nowozelandczyków wracają do pracy po zniesieniu ogólnokrajowej blokady. Dozwolone są zajęcia rekreacyjne - w tym golf, pływanie i surfing.

  Złagodzenie ograniczeń pozwoli na powrót do pracy 400 000 osób - w takich sektorach jak produkcja, budownictwo i leśnictwo.

 • 5:24

  Irlandia: Liczba zmarłych z powodu pandemii COVID-19 zwiększyła się o kolejne 18 osób, wskutek czego łączny bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrósł w tym kraju do 1102.

  To znaczący spadek w stosunku do 26 ofiar śmiertelnych, o których informowano w niedzielę, a zarazem najmniejsza liczba zmarłych na COVID-19 od 12 kwietnia.

 • 4:30

  W Niemczech maleje liczba nowych zakażeń koronawirusem i zgonów z powodu COVID-19. Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie poinformował we wtorek rano o 1144 nowych zakażeniach (2337 pod koniec ubiegłego tygodnia) i 163 zgonach (227 w minionym tygodniu).

 • 4:06

  W ciągu ostatniej doby w Chinach kontynentalnych stwierdzono sześć przypadków zakażenia koronawirusem wśród osób, które nie wyjeżdżały z Chin i 23 przypadki wśród repatriantów. 20 zakażeń wykryto w prowincji Shaanxi wśród pasażerów rejsu linii Air China z Moskwy.

 • 3:37

  Szef WOŚP zapowiedział, że w terminie, w którym miał odbyć się tegoroczny festiwal w Kostrzynie nad Odrą, za pośrednictwem internetu odbędzie się wydarzenie "26. Pol’and’Rock 2020 online". "W dniach 30 lipca - 1 sierpnia zapraszamy Was na całe trzy dni festiwalowego grania! Stworzymy dla Was Najpiękniejszą Domówkę Świata - internetowe spotkanie pełne miłości, przyjaźni i muzyki, z masą festiwalowych gości i dźwięków" - poinformował Jerzy Owsiak.

 • 3:32

  "Niestety, chwilowo pokonał nas wirus. Nie tylko nas, bo rzucił na kolana cały świat. Niewidoczny gołym okiem, nie podnoszący głosu, niewidzialny, niczym się niewyróżniający, a zapędził nas w kozi róg. Nie tylko sieje strach, ale wielu z nas odbiera zdrowie i życie. Tu nie ma mocnych, to nie moment na zgrywanie bohaterstwa, to nie czas na wymyślanie sztuczek..." - napisał prezes Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak, który wyraził nadzieję, że w 2021 r. impreza odbędzie się zgodnie z planem.

 • 3:32

  Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poinformowała, że z powodu koronawirusa w Kostrzynie nad Odrą nie odbędzie się 26. Pol’and’Rock Festival (dawniej Przystanek Woodstock), który miał się odbyć na przełomie lipca i sierpnia. Zapowiedziała organizację wirtualnej odsłony imprezy.

 • 3:30

  Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo zapowiedział, że tymczasowe szpitale i ambulatoria, jakie powstały w związku z epidemią koronawirusa, nie zostaną zlikwidowane mimo planów zniesienia restrykcji i otwierania gospodarki.

  W ocenie ekspertów epidemia koronawirusa może powrócić z nową siłą jesienią i zimą. Mając to na uwadze, gubernator stanu Nowy Jork uważa, że należy zachować całą infrastrukturę, jaka powstała w związku z epidemią.

 • 3:29

  O 1303 powiększył się w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od początku epidemii w USA zmarły 56 144 osoby.

  To już drugi kolejny dzień z dobową liczbą zmarłych w USA poniżej 2 tysięcy.

 • 3:27

  Na całym świecie odnotowano już ponad trzy miliony zakażeń koronawirusem, zmarło ponad 200 tysięcy osób, a wyzdrowiało - ponad 900 tysięcy.

Infolinia działa całodobowo

Autor:mjz, pp, momo,ft

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: ENEX

Tagi:
Raporty: