TVN24 | Świat

Niemiecka branża turystyczna mogła stracić 24 miliardy euro

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
js,
momo,
pp
Źródło:
PAP, Reuters

Od początku pandemii koronawirusem na świecie zakaziły się już trzy miliony ludzi - poinformowała agencja Reutera. Szef Niemieckiego Związku Turystycznego oświadczył, że całkowite zablokowanie usług z powodu pandemii COVID-19 mogło kosztować niemiecką branżę turystyczną 24 miliardy euro. Z danych hiszpańskiego resortu spraw zagranicznych wynika, że z kraju od marca wyjechało półtora miliona obcokrajowców. Jak świat zmaga się z SARS-CoV-2?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 23:15

  Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia relacji we wtorek. Spokojnego wieczoru i dobranoc.

 • 23:14

  USA: Sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się znacznymi wzrostami indeksów. Mocno zniżkowały ceny ropy.

  - Dodatkowe środki stymulacyjne na świecie, zmniejszenie liczby nowych przypadków chorych na COVID-19 i sygnały powrotu do normalności są z pewnością dobrą informacją w obecnych warunkach - ocenił Mike Loewengart z firmy E-Trade.

 • 22:59

  USA: 59 zgonów na COVID-19 odnotowano od początku epidemii w rezerwacie Indian Nawaho na terenie Arizony, Nowego Meksyku oraz Utah. To więcej niż w 13 z amerykańskich stanów.

  W rezerwacie z powodu koronawirusa zmarło więcej chorych, niż m.in. w Alasce, Arkansas, Maine czy Wirginii Zachodniej. Pod względem wykrytych przypadków choroby na 1000 osób rezerwat ustępuje jedynie stanom Nowy Jork i New Jersey. Do poniedziałku SARS-CoV-2 zdiagnozowano tu u 1717 osób z ponad 300 tys. mieszkańców.

  Władze największego obecnie amerykańskiego plemienia nakazały mieszkańcom pozostanie w domach. W weekend na terenie rezerwatu obowiązywała godzina policyjna. Za jej złamanie groziło do 30 dni więzienia.

 • 22:43

  Kanada: Rząd Ontario, największej kanadyjskiej prowincji, zapowiedział, że zacznie łagodzić obostrzenia od zgody na powrót do działalności wybranych branż, ale pierwszy etap wymaga dwóch do czterech tygodni stałego spadku liczby zachorowań.

  W pierwszej fazie, nazwanej "ochronną", liczące 14,5 mln mieszkańców Ontario (ok. 40 proc. ludności Kanady) może liczyć na otwarcie niektórych firm i zezwolenie na zgromadzenia, liczące więcej niż obecnie możliwe 5 osób. W drugiej fazie, określanej jako "restart", powiększana będzie liczba firm i powiększane dopuszczalne zgromadzenia ludzi. W fazie trzeciej, "odbudowy", Ontario ma przejść do "nowej normalności".

 • 22:32

  Wielka Brytania: Już 82 pracowników NHS, brytyjskiej publicznej służby zdrowia, oraz 16 pracowników opieki społecznej zmarło z powodu koronawirusa - poinformował minister zdrowia Matt Hancock. Zapowiedział, że ich rodziny dostaną zapomogę w wysokości 60 tysięcy funtów.

  "Oni poświęcili swoje życie opiece nad innymi, a ja mam głębokie poczucie osobistego obowiązku, że musimy dbać o ich bliskich. Nic nie zastąpi utraty ukochanej osoby, ale chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy dla ich pogrążonych w żałobie rodzin."

 • 22:19

  Polska: W poniedziałek wieczorem w Poznaniu wylądował czwarty samolot ze sprzętem ochronnym z Chin. W sumie w czterech transportach realizowanych od połowy kwietnia znalazło się 57 ton sprzętu wartego 20 milionów złotych.

  Dzięki 20 mln zł darowizny przekazanej przez Kulczyk Foundation działająca przy Naczelnej Izbie Lekarskiej Fundacja Lekarze Lekarzom kupiła łącznie 1 mln masek chirurgicznych, 1,5 mln masek FFP2 N95, 100 tys. gogli, 100 tys. przyłbic i 100 tys. kombinezonów II klasy.

  W sumie jest to 57 ton sprzętu ochronnego o łącznej objętości 470 metrów sześciennych. Z tego powodu dostawy podzielono na cztery transporty. Pierwszy dotarł do Poznania 15 kwietnia.

 • 22:01

  Hiszpania: Rząd ograniczył w kwietniu liczbę żołnierzy biorących udział w akcjach związanych z walką z koronawirusem o około 40 procent. O ile w pierwszej połowie kwietnia ich dzienna liczba wynosiła około 9 tysięcy, to już w poniedziałek żołnierzy uczestniczących w działaniach było nieco ponad 5 tysięcy.

 • 21:55

  Niemcy: Szef Niemieckiego Związku Turystycznego (DTV) Reinhard Meyer oświadczył, że niemal całkowite zablokowanie usług z powodu pandemii COVID-19 mogło kosztować niemiecką branżę turystyczną 24 miliardy euro.

  - Mamy obliczenia, z których wynika, że w marcu i kwietniu wpływy były o 24 mld euro mniejsze - ocenił szef DTV w rozmowie z siecią medialną RND. Z danych związku wynika, że w samym okresie Wielkanocy nie doszło do 70 milionów wcześniej zarezerwowanych noclegów.

 • 21:41

  Holandia: Jedna z wycieczek rowerowych, które belgijska tenisistka Kirsten Flipkens wykorzystuje do podtrzymania formy podczas pandemii, kosztowała ją 250 euro. Na taką sumę zawodniczka dostała mandat za wjechanie na teren Holandii.

  Flipkens przemierzając gminę Hamont-Achel korzystała z systemu nawigacji GPS. Półfinalistka wielkoszlemowego Wimbledonu z 2013 roku zapewniła, że wjechała do Holandii nieświadomie, a gdy tylko się zorientowała w sytuacji, to próbowała jak najszybciej wrócić do Belgii.

  "Minęłam policjantów, a chwilę później usłyszałam syrenę i kazali mi zjechać na pobocze jak przestępcy. Nie dali mi szansy się bronić, od razu wlepili mi mandat na 250 euro. Uważam, że pouczenie byłoby lepsze w tej sytuacji."

 • 21:28

  Unia Europejska: Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw o wartości 16,6 mld euro. To równowartość około 75 mld zł.

  - Przy łącznym budżecie 16,6 mld euro program ten pozwoli Polsce wspierać mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa w zaspokajaniu ich bezpośrednich potrzeb w zakresie płynności, zmniejszając ich obciążenie finansowe z powodu wybuchu pandemii COVID-19 - powiedziała wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager, która jest odpowiedzialna za politykę konkurencji.

 • 21:20

  Polska: Przepisy o 14-dniowej kwarantannie mogą sprawić, że najlepsi żużlowcy startujący również w szwedzkiej lidze nie będę wyjeżdżać z Polski, aby nie mieć kłopotów z drogą powrotną.

  - Start szwedzkiej ligi zaplanowany został wstępnie na 2 czerwca natomiast polskiej na 12. Jeżeli polskie przepisy o kwarantannie nie zostaną złagodzone to najlepsi zawodnicy, a zwłaszcza uczestnicy prestiżowego cyklu Grand Prix będący w naszej lidze gwiazdami, pozostaną w Polsce, co może się dla nas skończyć tragicznie - stwierdził dyrektor handlowy szwedzkiej ligi (Eliteserien) Mikael Teurnberg.

 • 20:55

  Portugalia: Podczas konferencji prasowej w Lizbonie sekretarz stanu w resorcie zdrowia Antonio Sales zapowiedział, że rząd Portugalii będzie stopniowo uchylał obostrzenia po zakończeniu stanu wyjątkowego. Przypomniał, że jego termin upływa 2 maja.

  "Musimy możliwie szybko przywrócić w kraju funkcjonowanie podstawowych dziedzin życia, pamiętając jednak, że druga fala epidemii jest bardzo realna." Antonio Sales

  W Portugalii zanotowano w ciągu ostatniej doby najniższy procentowy wzrost liczby nowych infekcji SARS-CoV-2 od czasu pojawienia się w tym kraju koronawirusa w lutym.

 • 20:28

  Turcja: W ciągu ubiegłych 24 godzin zmarło kolejnych 95 osób zakażonych koronawirusem, co zwiększyło łączną liczbę zgonów do 2900 - poinformował resort zdrowia.

 • 20:22

  USA: Według najnowszego sondażu Siena College Research Institute (SCRI), 60 procent wyborców w Nowym Jorku osobiście zna kogoś, kto uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. 46 procent zna osobę, która z tego powodu zmarła.

 • 20:09

  Europa: Europejska Unia Piłkarska (UEFA) poinformowała, że przekaże łącznie 236,5 mln euro federacjom 55 państw europejskich, aby pomóc im przezwyciężyć trudności wywołane pandemią COVID-19.

  W ramach programu HatTrick każda z federacji otrzyma kwotę 4,3 mln euro i będzie mogła wydać pieniądze według własnych priorytetów, aby stawić czoła "negatywnemu wpływowi koronawirusa na piłkę nożną na wszystkich poziomach".

 • 20:05

  Świat: Jak podaje Reuters, liczba osób zakażonych koronawirusem od początku pandemii przekroczyła trzy miliony.

 • 20:04

  Francja: Resort zdrowia poinformował, że 437 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby, w tym 295 w szpitalach. Łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w kraju wynosi 23 293.

 • 19:26

  Bułgaria: Prezydent Bułgarii Rumen Radew oświadczył, że potrzebne jest rozliczanie środków wydawanych na walkę z epidemią COVID-19 i w tym celu należy stworzyć publiczny rejestr wydatków, który powinien być ciągle aktualizowany. Rejestr powinien zawierać kryteria, na podstawie których wydawano środki.

  - Półtora miesiąca po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego rząd nie zaproponował jasnego i przekonującego programu dostępnej i udzielanej we właściwym czasie nieodpłatnej pomocy - ocenił prezydent.

 • 18:53

  Hiszpania: Półtora miliona obcokrajowców wyjechało z kraju od marca z powodu epidemii COVID-19 - wynika z danych ministerstwa spraw zagranicznych w Madrycie. Resort szacuje, że większość to osoby, które mieszkały w Hiszpanii tymczasowo.

  Ze statystyk MSZ, na które powołuje się portal The Diplomat in Spain, wynika, że wśród obcokrajowców, którzy z powodu epidemii opuścili Hiszpanię, są zarówno obywatele państw Unii Europejskiej, jak i innych krajów.

 • 18:47

  Włochy: 333 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby. Tym samym łączny bilans wzrósł do 26 977. Dane kolejny dzień z rzędu wskazują na poprawę sytuacji epidemicznej w kraju.

  Obecnie zakażonych wirusem jest 105 tysięcy osób. Liczba chorych pod opieką lekarzy spadła od niedzieli o 290.

 • 18:23

  Wielka Brytania: O 360 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 21 092 - poinformował minister zdrowia Matt Hancock.

  Bilans obejmuje zgony zarejestrowane w szpitalach w ciągu 24 godzin między godz. 17 w sobotę a godz. 17 w niedzielę.

 • 18:12

  Niemcy: Z powodu pandemii COVID-19 Produkt Krajowy Brutto (PKB) skurczy się w bieżącym roku o 6,3 proc. - wynika z prognozy koniunktury przygotowanej przez niemiecki resort gospodarki.

  Rządowe szacunki ma przedstawić w środę szef resortu Peter Altmaier, ale nieoficjalnie o głównych wnioskach poinformowały w poniedziałek niemieckie media.

  Jeśli prognozy gabinetu kanclerz Angeli Merkel się spełnią, to Niemcy czeka największa recesja w powojennej historii kraju – zauważył dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

 • 17:58

  USA: 337 osób zmarło z powodu koronawirusa w stanie Nowy Jork w ciągu minionych 24 godzin, co jest najniższym bilansem dobowym zgonów od 31 marca - poinformował gubernator Andrew Cuomo. Dzień wcześniej zmarło 367 chorych.

 • 17:31

  Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o 141 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 23 kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19.

 • 17:23

  Węgry: Właściciele psów, którzy zostaną objęci kwarantanną lub trafią do szpitala, mogą szukać pomocy na Facebooku – w serwisie społecznościowym powstał profil, za pośrednictwem którego wolontariusze podejmują się tymczasowej opieki nad czworonogami.

  Wolontariusze muszą wypełnić szczegółowy kwestionariusz, w którym opisują swoje dotychczasowe doświadczenia w opiece nas psami, a także określają, gdzie i na jakich warunkach mogą przyjąć zwierzaka. Powinni też podać jego wielkość.

  Kwestionariusz wypełniają także właściciele czworonogów. Podają w nim wiek i stan zdrowia psa, jego zwyczaje spacerowe, stopień towarzyskości czy ewentualną dietę specjalną.

 • 17:16

  Wielka Brytania: Służba zdrowia wysłała do lekarzy pierwszego kontaktu alert w związku z gwałtownym wzrostem liczby dzieci przyjętych na oddziały intensywnej terapii z powodu stanu zapalnego, który może mieć związek z koronawirusem.

  Alert został wysłany przez oddział NHS, publicznej służby zdrowia, w północnym Londynie, a następnie przesłany dalej przez towarzystwo intensywnej terapii pediatrycznej (PICS).

  "Rośnie obawa, że u dzieci w Wielkiej Brytanii pojawia się związany z (COVID-19) zespół zapalny, lub że może występować inny, jeszcze niezidentyfikowany, patogen zakaźny, związany z tymi przypadkami. W ciągu ostatnich trzech tygodni w całym Londynie, a także w innych regionach Wielkiej Brytanii, nastąpił wyraźny wzrost liczby dzieci w każdym wieku, prezentujących wielosystemowy stan zapalny wymagający intensywnej opieki"

 • 17:01

  Polska: Ministerstwo Zdrowia opublikowało na Twiterze grafikę dotyczącą liczby przebadanych próbek pod kątem obecności koronawirusa.

 • 16:53

  Portugalia: Z badania opublikowanego przez rządową Generalną Dyrekcję Zdrowia (DGS) w Lizbonie wynika, że najwięcej zakażeń koronawirusem miało miejsce w domach, w których przebywały już wcześniej zainfekowane osoby.

  Przeprowadzone na podstawie telefonicznych rozmów z blisko 3 tysiącami zakażonych osób badanie sondażowe pokazuje, że 30 procent ankietowanych zainfekowało się wirusem SARS-CoV-2 we własnym domu. Do tych przypadków dochodziło, gdy w ich miejscu zamieszkania przebywała już co najmniej jedna osoba zakażona wcześniej koronawirusem.

  W przypadku 25 procent respondentów za miejsce zainfekowania uznano dom spokojnej starości, hotel lub miejsce pracy. Z kolei 9 proc. uczestników badania przyznało, że pierwsze objawy zakażenia pojawiły się u nich po spotkaniach z zainfekowanymi znajomymi lub członkami dalszej rodziny, do których doszło poza miejscem zamieszkania.

  Autorzy ankiety z DGS wyjaśnili, że pozostali ankietowani nie potrafili określić, gdzie zakazili się koronawirusem.

 • 16:45

  Czechy: Piłkarski Związek Ligowy (LFA) ogłosił, że zamierza wznowić rozgrywki już 25 maja. Wcześniej realną datą wydawał się 8 czerwca, ale dzięki szybszemu zniesieniu ograniczeń w tym kraju spowodowanych koronawirusem przyspieszono termin powrotu na boiska.

  Wznowienie rozgrywek dotyczy dwóch najwyższych lig. Sezon zostanie zakończony po 30 czerwca, co muszą jeszcze zatwierdzić 12 maja kluby piłkarskie występujące w tych ligach.

 • 16:37

  Hiszpania: W kraju jest już 9 milionów osób, które nie pracują. To 40 procent czynnej zawodowo ludności - poinformował dziennik "El Mundo". Do tej grupy zaliczają się zarówno zarejestrowani bezrobotni, jak i osoby, które straciły zajęcie wskutek epidemii.

  Według danych ministerstwa pracy blisko 4 miliony osób skorzystały z tzw. ERTE, czyli rządowego mechanizmu czasowej regulacji zatrudnienia. W wyjątkowych okolicznościach, do których zalicza się stan zagrożenia epidemicznego, pozwala on pracodawcy zamknąć firmę i tymczasowo zwolnić pracowników do czasu unormowania się sytuacji.

 • 16:22

  Unia Europejska: Ministrowie państw UE odpowiedzialni za turystykę zastanawiali się nad działaniami, które pomogłyby szybko ożywić sektor turystyczny. Pojawił się pomysł otwarcia "korytarzy turystycznych" między państwami członkowskimi, tak by branża turystyczna, która odpowiada za 10 proc. unijnego PKB, mogła przetrwać pandemię COVID-19. Na razie nie ma jednak żadnych decyzji.

  - Sektor turystyczny doświadczył ogromnego i nieoczekiwanego spadku popytu z powodu pandemii - podkreślił minister turystyki sprawującej prezydencję Chorwacji Gari Cappelli.

 • 16:07

  Rosja: Władze piłkarskiej ligi mają nadzieję, że pod koniec czerwca uda się wznowić przerwane z powodu pandemii COVID-19 rozgrywki, a rywalizacja potrwa do 2 sierpnia. Do zakończenia sezonu pozostało osiem kolejek.

  Obecnie trwają dyskusje z klubami w sprawie dwóch możliwych dat wznowienia rywalizacji - 21 i 28 czerwca.

 • 16:02

  Szwecja: Między 6 a 12 kwietnia odnotowano największy od początku wieku bilans zgonów wynoszący 2505 - podał szwedzki Urząd Statystyczny (SCB). Na umieralność wpłynęła pandemia COVID-19.

  Wysoka tygodniowa liczba zgonów miała miejsce także między 30 marca a 5 kwietnia, kiedy to zmarły 2354 osoby, a także w dniach 13-19 kwietnia, gdy zmarło 2310 osób.

 • 15:50

  Niemcy: Ukraiński samolot An-225 z ponad 10 milionami maseczek ochronnych na pokładzie wylądował na lotnisku Lipsk/Halle we wschodnich Niemczech. Odbioru transportu doglądała osobiście niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer. Ta sama maszyna lądowała 14 kwietnia w Warszawie ze sprzętem medycznym.

  To jeden z trzech lotów samolotów typu Antonow, które wyczarterowała Bundeswehra. Łącznie tą drogą trafi do Niemiec 25 milionów maseczek.

 • 15:40

  Czechy: Od dziś zaczęły funkcjonować wybrane firmy i sklepy o powierzchni do 2500 metrów kwadratowych.

  Warunkiem uruchomienia sklepu jest przygotowanie pomieszczeń do dezynfekcji oraz zachowywanie odległości między klientami. Specjalne naklejki lub afisze informują, że preferowany sposób płatności, to karta płatnicza lub kredytowa. Ponieważ władze zezwoliły na funkcjonowanie sklepów, których powierzchnia nie przekracza 2,5 tys. m kw., w większych sklepach część powierzchni odgrodzono taśmami lub zatarasowano półkami.

  Dotąd w Czechach mogły funkcjonować sklepy spożywcze, apteki i drogerie. Później pozwolono otworzyć sklepy z rowerami i te, w których można kupić maseczki i środki dezynfekcyjne.

 • 15:34

  Włochy: Uruchomiono bezpłatny ogólnokrajowy numer telefonu, pod którym udzielana jest pomoc psychologiczna w związku z pandemią COVID-19. To inicjatywa Ministerstwa Zdrowia i Obrony Cywilnej.

  Telefonicznej pomocy udzielać będzie codziennie od godziny 8 rano do północy ponad dwa tysiące specjalistów. Osobny numer telefonu oddano do dyspozycji osób, które będą dzwonić z zagranicy.

  "W tym momencie ogromne znaczenie ma to, by być blisko osób, które potrzebują wsparcia emocjonalnego, by wsłuchać się w ich słabość i razem uporać się z lękami" minister zdrowia Roberto Speranza

 • 15:06

  Nowa Zelandia: Premier Jacinda Ardern powiedziała, że jej kraj "wygrał ze społecznym rozwojem koronawirusa", a wieczorem przejdzie na niższy, trzeci stopień alertu, co oznacza między innymi zniesienie restrykcji wobec wielu przedsiębiorstw.

  - W Nowej Zelandii nie ma niewykrytej społecznej transmisji (wirusa) na dużą skalę - wygraliśmy tę bitwę. Ale musimy pozostać czujni - ostrzegła szefowa rządu.

  Po blisko pięciu tygodniach surowych restrykcji stopień alertu - obecnie czwarty, czyli najwyższy - zostanie obniżony do stopnia trzeciego w poniedziałek o godz. 23.59. Alert trzeciego stopnia zostanie utrzymany do 11 maja - zapowiedziała Ardern.

 • 14:59

  RPA: Zespół ponad 200 lekarzy z Kuby przybył w poniedziałek do Republiki Południowej Afryki, aby pomóc w walce z pandemią. Zostali powitani przez ministra zdrowia i przedstawicieli wojska.

  W przybyłym do Johannesburga zespole znaleźli się m.in. specjaliści od chorób zakaźnych i pracownicy zajmujący się nadzorem sanitarnym. Witający ich minister zdrowia Zweli Mkhize podkreślił więzy łączące oba kraje oraz to, że kubańscy lekarze "walczyli na pierwszej linii frontu innych epidemii, cholery w Haiti czy eboli w zachodniej Afryce".

  RPA to kraj o największej liczbie oficjalnie potwierdzonych przypadków koronawirusa w całej Afryce. Infekcję wykryto u 4546 osób, z których 87 zmarło.

 • 14:55

  Holandia: Na COVID-19 zmarły kolejne 43 osoby, stwierdzono też 400 nowych infekcji koronawirusem - podał Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Jeszcze w piątek zanotowano 112 zgonów i 806 nowych zakażeń w ciągu jednej doby.

  Łącznie epidemia pochłonęła już w tym kraju 4518 ofiar śmiertelnych.

 • 13:19

  Chiny: Tysiące uczniów w Pekinie, Szanghaju i prowincji Guangdong na południu Chin wróciły w poniedziałek do szkół średnich po trzymiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią. W placówkach obowiązują nadzwyczajne środki ostrożności.

 • 13:08

  Białoruś: W ciągu minionej doby odnotowano 826 przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało ministerstwo zdrowia. Według oficjalnych danych zmarły w tym czasie trzy osoby. Ogólna liczba zakażonych wzrosła do 11 289, a zgonów - do 75.

 • 13:06

  Iran: W ciągu ostatniej doby zmarło 96 osób zakażonych koronawirusem, tym samym łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w tym kraju wzrosła do 5806 - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur.

  Jak przekazał, od początku epidemii w Iranie stwierdzono 91 472 przypadki zakażenia.

 • 13:04

  "Financial Times": Liczba zgonów z powodu koronawirusa na całym świecie może być nawet o 60 procent wyższa niż wynika to z oficjalnych statystyk.

  "FT" porównał liczbę zgonów z różnych przyczyn w marcu i kwietniu 2020 roku w 14 krajach ze średnią za ten sam okres w latach 2015-2019.

  We wszystkich analizowanych krajach z wyjątkiem Danii łączna liczba zgonów w marcu i kwietniu tego roku jest znacznie wyższa niż we wcześniejszych latach, a tej różnicy nie tłumaczą oficjalne statystyki śmierci spowodowanych z powodu koronawirusa. Stąd wniosek, że wiele zgonów nastąpiło na skutek COVID-19, ale nie uwzględniono ich w statystykach poszczególnych krajów.

 • 12:14

  Belgia: 113 zgonów i 553 nowe przypadki zakażeń w ciągu ostatnich 24 godzin.

  Łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi obecnie w Belgii 7 207, z czego 46 procent miało miejsce w szpitalach, a 54 procent w ośrodkach opieki stacjonarnej. Zakażonych w tym kraju jest obecnie 46 687 osób.

 • 12:02

  Chiny same są ofiarą, a nie sprawcą dezinformacji dotyczącej koronawirusa – oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang, pytany na briefingu w Pekinie o raport Unii Europejskiej, w którym ChRL zarzucono rozsiewanie dezinformacji na temat pandemii.

 • 11:45

  Hiszpania: 331 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.

  Liczba ofiar śmiertelnych od początku epidemii COVID-19 wzrosła w Hiszpanii do 23 521.

 • 11:06

 • 11:05

  Rosja: W ciągu ostatniej doby zmarło 50 osób zakażonych koronawirusem, tym samym liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła do 794 - podał sztab rządowy. Po wykryciu w ciągu ostatniej doby 6 198 nowych infekcji ich liczba w Rosji wynosi 87 147.

  Najnowszy bilans oznacza, że Rosja znalazła się na 9. miejscu wśród krajów świata pod względem liczby zakażeń, wyprzedzając Chiny.

  Wyzdrowiało od początku epidemii 7 346 osób, z których 579 opuściło szpitale w ciągu ostatniej doby.

 • 11:01

  Niemcy: Rząd nie wyklucza pomocy państwowej dla dużych firm, ale warunkiem powinno być wstrzymanie wypłat dywidend i premii dla kierownictwa - powiedział w poniedziałek minister gospodarki Peter Altmaier w publicznym radiu Deutschlandfunk.

  - Chcemy, aby duże i ważne firmy, które odgrywają rolę na rynku światowym, pozostały konkurencyjne także po kryzysie - oświadczył.

 • 11:00

  Kazachstan złagodzi w ciągu najbliższych dni restrykcje związane z koronawirusem mimo przedłużenia do 11 maja stanu wyjątkowego w związku z pandemią COVID-19 - zapowiedział w poniedziałek prezydent Kasym-Żomart Tokajew.

 • 10:43

  Niemcy: Większość krajów związkowych wprowadza od poniedziałku nakaz noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych. Są to: Hamburg, Dolna Saksonia, Brema, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia, Nadrenia Północna-Westfalia, Hesja, Nadrenia-Palatynat, Kraj Saary, Badenia-Wirtembergia i Bawaria.

  W pozostałych krajach związkowych maseczki są obowiązkowe od kilku dni. W Szlezwiku-Holsztynie nakaz będzie obowiązywać od środy.

  W Niemczech różne są nie tylko daty wprowadzania nakazu, ale także jego zasady. W większości landów nakazem noszenia maseczek objęto takie miejsca, jak sklepy i środki publicznego transportu. Jedynie w Berlinie zasłanianie ust i nosa nie będzie obowiązkowe podczas robienia zakupów. Ani Berlin, ani Brandenburgia nie przewidują też kar finansowych za złamanie tego nakazu, podczas gdy w części regionów naruszenie obowiązku noszenia środków ochrony na twarzy może wiązać się z mandatem. W Bawarii wysokość grzywny wynosi 150 euro.

 • 9:28

  Ukraina: W ciągu minionej doby wykryto 392 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, a 11 chorych na COVID-19 zmarło - podał resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 9009, a zgonów do 220. 864 osoby wyzdrowiały.

  Centrum Zdrowia Publicznego poinformowało, że ogółem zakażenie potwierdzono u 614 dzieci i 1749 pracowników medycznych.

 • 8:51

  Węgry: Osiem osób chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, zaś liczba stwierdzonych zakażeń zwiększyła się o 73.

  Tym samym bilans ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrósł do 280, zaś potwierdzonych zakażeń do 2583. Prawie 500 osób uznano dotąd za wyleczone.

  Nadal rośnie liczba chorych przebywających w szpitalach. Jest ich obecnie 931, z czego 52 oddycha przy pomocy respiratorów. Ponad 9800 osób jest objętych domową kwarantanną.

 • 8:40

  Stany Zjednoczone: Pod finansową presją część salonów manicure wznowiło działalność w stanie Georgia. Na poniedziałek zapowiadają to kolejne stany w USA. Budzi to oburzenie burmistrz Atlanty Keishy Lance Bottoms, która uważa, że jest na to zdecydowanie za wcześnie.

  "Jeśli robisz właśnie paznokcie, to proszę pokaż te liczby swojej manikiurzystce" - napisała na Twitterze Bottoms, załączając statystyki z liczbą zakażeń koronawirusem w Georgii.


  Od piątku wizyta w salonie manicure jest w Georgii całkowicie legalna. Dzięki głośnej i kontrowersyjnej decyzji gubernatora Briana Kempa można też pójść do fryzjera i na siłownię. Do tej pory działalność wznowiła jedynie część tych biznesów, w większości ściśle przestrzegając zasad bezpieczeństwa.

 • 7:16

  Włochy: Rząd ogłosił, że wkrótce przeanalizuje możliwość przywrócenia mszy z udziałem wiernych. Tak zareagował na protest Episkopatu, który uznał za naruszenie prawa do wolności kultu brak decyzji w tej sprawie w dekrecie o stopniowym otwarciu kraju.

 • 6:24

  Niemcy: 110 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 wzrosła w Niemczech do 5 750.

  W ciągu minionych 24 godzin obecność koronawirusa potwierdzono u 1018 osób. Łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 wzrosła do 155 193.

 • 5:35

  Chiny: Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała w poniedziałek o trzech nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dwa z nich dotyczą osób, które przyjechały z zagranicy. Nie potwierdzono ani jednej ofiary śmiertelnej. Od początku epidemii - według oficjalnych informacji - w Chinach zmarły 4633 osoby. Ogólna liczba osób zakażonych wynosi 82 830.

 • 5:29

  USA: 1330 chorych na Covid-19 zmarło w USA w ciągu doby - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To blisko o połowę mniej niż poprzedniego dnia, kiedy odnotowano 2494 zgony. Od początku epidemii zmarło tam 54831 osób. Potwierdzono ponad 965 tysięcy przypadków SARS-CoV-2. Około 30 tysięcy z nich zdiagnozowano w ciągu ostatnich 24 godzin.

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje >>>

Autor:js, momo, pp

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: