We Włoszech najniższa dobowa liczba zmarłych od niemal trzech miesięcy

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
ads,mart,
pp/adso
Źródło:
Reuters, PAP

Na świecie potwierdzono ponad 5,6 miliona przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a blisko 350 tysięcy osób zmarło. We Włoszech ostatniej doby zmarło 78 osób zakażonych koronawirusem, co jest najniższą liczbą zgonów od 2 marca. Łączny bilans zmarłych wzrósł w tym kraju do 32 955. W Polsce rozegrany został pierwszy oficjalny mecz piłkarski w dobie pandemii. W ćwierćfinale Pucharu Polski Miedź Legnica zagrała z Legią Warszawa. Jak świat walczy z koronawirusem?

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:15

  Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia relacji w środę. Spokojnego wieczoru i dobranoc.

 • 21:52

  Niemcy: Rząd federalny i premierzy landów zgodzili się na przedłużenie do 29 czerwca obowiązywania zasady dystansu społecznego w celu dalszej walki z pandemią COVID-19 - poinformowała agencja Reuters, powołując się na wysokiego rangą urzędnika państwowego.

 • 21:42

  Rosja: Z powodu koronawirusa zmarło w Rosji 101 pracowników medycznych - podał resort zdrowia.

  Swoje dane ministerstwo opracowało na podstawie statystyk zgłaszanych przez regiony Federacji Rosyjskiej. Bilans przekazała mediom szefowa departamentu zdrowia publicznego, komunikacji i ekspertyz Ludmiła Letnikowa. Resort zdrowia po raz pierwszy przyznał oficjalnie, że prowadzi rejestr medyków zmarłych z powodu COVID-19.

 • 21:40

  Kilka krajów Bliskiego Wschodu zaczęło łagodzić ograniczenia, związane z pandemią COVID-19. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w regionie, z wyłączeniem Iranu, potwierdzono ponad 217 tys. zakażeń, głównie w Arabii Saudyjskiej (75 tys.) i Katarze (45 tys.).

  Arabia Saudyjska postanowiła złagodzić obowiązującą obecnie całodobową godzinę policyjną, która zostanie skrócona od czwartku do godzin między 15.00 a 6.00 - poinformowała państwowa agencja informacyjna SPA.

  Rząd Syrii postanowił znieść we wtorek godzinę policyjną i wydłużyć godziny pracy sklepów. Zezwolił także na ruch między prowincjami, by "utrzymać równowagę między bezpieczeństwem zdrowotnym z jednej strony i przywróceniem życia gospodarczego z drugiej" - poinformowała państwowa agencja informacyjna SANA.

  W Zjednoczonych Emiratach Arabskich książę Dubaju, Hamdan ibn Raszid al-Maktum, ogłosił stopniowe wznowienie działalności gospodarczej w tym emiracie od środy oraz zezwolił ludziom na poruszanie się po ulicach Dubaju między 6.00 a 23.00.

  Do pracy w Jordanii wróciło 60 procent urzędników. Rząd nadal nie zezwolił jednak na otwarcie meczetów, kościołów, szkół i uniwersytetów, a także wciąż zakazuje zgromadzeń.

 • 21:30

  Polska: Trwa pierwszy oficjalny mecz piłkarski w dobie pandemii COVID-19. W ćwierćfinale Pucharu Polski Miedź Legnica mierzy się u siebie z Legią Warszawa. W 64 minucie spotkania gospodarze przegrywają 0:2.

  Mecz odbywa się bez udziału publiczności.

 • 21:22

  Francja: Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w ciągu ostatniej doby o 73 i wynosi w sumie 28 530. Zdiagnozowano 276 nowych przypadków koronawirusa, od początku pandemii zakażonych zostało 145 555 osób - poinformował w komunikacie resort zdrowia.

  16 264 osoby pozostają w szpitalach w związku z COVID-19, o 534 mniej niż w poniedziałek.

 • 21:19

  Wraz z ogłoszeniem w sobotę przez rząd Hiszpanii wprowadzenia od 1 lipca swobodnego ruchu turystycznego znacząco wzrosła liczba poszukujących miejsc na wakacyjny urlop. W modzie są popularne turystyczne kurorty zarówno w Hiszpanii, jak i w sąsiedniej Portugalii - poinformowały we wtorek media.

 • 20:31

  Belgia: 8,4 proc. pracowników zatrudnionych w belgijskich szpitalach wytworzyło przeciwciała koronawirusa - informuje telewizja VRT, powołując się na dwie belgijskie jednostki badawcze, Instytut Zdrowia Sciensano i Instytut Medycyny Tropikalnej.

  To prawie dwukrotnie więcej niż w przypadku całej ludności Belgii. Z pracowników belgijskich szpitala, u których stwierdzono obecność przeciwciał, 90 proc. stwierdziło, że miało co najmniej jeden z objawów Covid-19 od początku epidemii.

 • 20:09

 • 20:08

  Francja: Policja przesłuchała kilkaset osób, które mimo zakazu zgromadzeń uczestniczyły w niedzielę w "dzikim" meczu piłkarskim między dwiema dzielnicami Strasburga, miasta poważnie dotkniętego pandemią COVID-19.

  - Musimy za wszelką cenę uniknąć powstania nowego ogniska zapalnego w Strasburgu i chronić ludzi – powiedziała podczas wideokonferencji prasowej prefekt departamentu Dolny Ren Josiane Chevalier. Podkreśliła również, że mecz był "wydarzeniem niezrozumiałym, nieodpowiedzialnym i bardzo poważnym w skutkach".

  Od czwartku uczestnicy spotkania piłkarskiego, których liczbę szacuje się od 400 do 500, a także członkowie ich rodzin będą mogli poddać się testom na obecność koronawirusa w centrum instalowanym w budynku Parlamentu Europejskiego.

 • 19:44

  Francja: Plan wsparcia sektora motoryzacji w związku z kryzysem wywołanym przez pandemię COVID-19 wart będzie 8 miliardów euro, a Francja ma stać się pierwszym w Europie producentem samochodów elektrycznych – powiedział prezydent Emmanuel Macron.

  Macron przedstawił długo oczekiwany plan wsparcia dla sektora motoryzacji w fabryce silników elektrycznych Valeo w Etaples w departamencie Pas-de-Calais na północy kraju.

 • 19:38

  Izrael: Izraelscy naukowcy odkryli, że pochodne leków stosowanych w leczeniu rzadkiej choroby Gauchera ograniczają namnażanie wirusa SARS-CoV-2 - podała telewizja Keszet 12, nazywając to "przełomem w walce z koronawirusem". Ich skuteczność testowana będzie na zwierzętach.

  O badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Biologicznych w Nes Cijona pod Tel Awiwem poinformował we wtorek izraelski resort obrony.

 • 19:15

  Polska: O 20.10 rozpocznie się pierwszy oficjalny mecz piłkarski w dobie pandemii COVID-19. W ćwierćfinale Pucharu Polski Miedź Legnica zagra u siebie z Legią Warszawa.

 • 18:36

  Włochy: Ostatniej doby zmarło 78 osób zakażonych koronawirusem, co jest najniższą liczbą zgonów od 2 marca. Stwierdzono prawie 400 nowych przypadków infekcji - podała Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 32 955.

  Obecnie liczba chorych, zakażonych wirusem, wynosi ponad 52 tys. i spadła w ciągu dnia o około 2300. 44,5 tys. osób przebywa w domowej izolacji.

 • 18:27

  Filipiny: W ciągu ostatniej doby wykryto 350 nowych infekcji koronawirusem i był to największy dzienny przyrost zakażeń od siedmiu tygodni - poinformował resort zdrowia. Dodano, że na COVID-19 zmarło kolejnych 13 osób.

  Od początku pandemii na Filipinach infekcję wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u 14 669 osób, spośród których 886 zmarło, a 451 przebywa na oddziałach intensywnej terapii. 3412 pacjentów wyzdrowiało.

 • 18:16

  Szwecja: Bilans zgonów z powodu COVID-19 wzrósł we wtorek o 96 do 4 125, co jest ponownie dużym dobowym przyrostem. Odpowiedzialny za szwedzką liberalną strategię główny epidemiolog kraju Anders Tegnell otrzymuje anonimowe groźby śmierci.

  Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wynosi w Szwecji 34 440, co oznacza wzrost w ciągu ostatniej doby o 597. We wtorek do 1,5 tys. wzrosła liczba osób leczonych na COVID-19 w szpitalach, z czego 343 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

  Jak podał we wtorek dziennik "Aftonbladet", główny epidemiolog kraju otrzymuje powtarzające się groźby śmierci za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz tradycyjnych listów. Nieznany sprawca wysłał również przez komunikator internetowy pogróżki skierowane do krewnych Tegnella. Sprawą zajęła się policja, ale nie zdołała odnaleźć sprawców.

 • 17:33

  Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o 209 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 11 kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19.

 • 17:25

  Europa: Komisja Europejska zdecydowała o zniszczeniu 1,5 mln maseczek medycznych, które wcześniej zostały wycofane z 17 krajów UE i W. Brytanii po tym, gdy część państw zgłosiła wątpliwości co do ich jakości. Maseczki przekazano krajom w ramach unijnego mechanizmu pomocy.

 • 17:07

  USA: Po raz pierwszy od dwóch miesięcy we wtorek otwarto nowojorską giełdę papierów wartościowych (NYSE) na Wall Street. Sesję otworzył uderzając w dzwon gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo, który tak jak wszyscy obecni miał na twarzy maseczkę ochronną.

  Na słynnym parkiecie giełdy w Nowym Jorku, gdzie zawsze panowała - jak pisze Associated Press - atmosfera anarchii i chaosu, będzie teraz jednak pracować mniej maklerów ze względu na konieczność zachowania środków bezpieczeństwa i dystansu społecznego.

 • 17:02

  Wielka Brytania: O 134 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii w tym kraju wynosi 37 048 - podał we wtorek po południu brytyjski resort zdrowia.

  Bilans obejmuje wszystkie nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w niedzielę a godz. 17 w poniedziałek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

 • 16:58

  Włochy: Do 165 wzrosła liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - ogłosiła krajowa federacja Izb Lekarskich.

  W ostatnich dniach zmarli emerytowany internista, który wznowił praktykę podczas kryzysu na tle epidemii, i lekarz medycyny ogólnej.

 • 16:36

  Unia Europejska: 58 proc. obywateli UE od początku pandemii doświadcza trudności finansowych. To przede wszystkim utrata dochodów, bezrobocie i wykorzystanie osobistych oszczędności - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Parlamentu Europejskiego.

  Z badania wynika, że problemy obywateli UE obejmują utratę dochodów (30 proc.), bezrobocie lub częściowe bezrobocie (23 proc.), wykorzystanie osobistych oszczędności wcześniej niż planowano (21 proc.), trudności z płaceniem czynszu, rachunków lub kredytów bankowych (14 proc.), a także trudności z zapewnieniem właściwych i przyzwoitych posiłków (9 proc.).

 • 16:34

  Chiny: Znane ludzkości koronawirusy typu SARS i SARS-2 to tylko niewielka część wirusów, które krążą wśród zwierząt i zagrażają ludzkości - powiedziała wirusolożka Shi Zhengli z Wuhańskiego Instytutu Wirusologii. Dodała, że konieczne są dalsze badania nad wirusami.

  Wywiad z Shi nadała w poniedziałek telewizja CGTN, anglojęzyczny kanał chińskiej telewizji państwowej. Za sprawą pandemii COVID-19 Shi - nazwana przez media "chińską batwoman" z racji swoich długoletnich badań nad wirusami u nietoperzy - stała się jednym z najbardziej znanych naukowców w kraju.

  - Nowe wirusy, które odkryliśmy, są tak naprawdę tylko wierzchołkiem góry lodowej. Jeśli chcemy chronić ludzkość przed nowymi wirusami i wybuchem drugiej epidemii, musimy prowadzić badania i poznawać te wirusy przenoszone przez dzikie zwierzęta, aby wcześnie o nich ostrzegać - powiedziała badaczka. Dodała, że spędzone przez nią 15 lat badań nad wirusami powiązanymi z SARS pozwoliły na wykształcenie mechanizmów i narzędzi łatwiejszej identyfikacji nieznanych patogenów.

 • 16:25

  Polska: Ministerstwo Zdrowia opublikowało na Twitterze grafikę dotyczącą liczby zgonów z powodu koronawirusa na milion mieszkańców w wybranych krajach europejskich.

 • 16:19

  Rosja: Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że w Moskwie 24 czerwca odbędzie się doroczna defilada wojskowa, organizowana zwykle 9 maja, ale w tym roku przełożona z powodu pandemii COVID-19.

  Na spotkaniu z ministrem obrony Siergiejem Szojgu Putin polecił rozpoczęcie przygotowań do defilady w Moskwie - na Placu Czerwonym - i w innych miastach Rosji. Termin 24 czerwca nazwał datą "legendarnej, historycznej defilady zwycięzców, gdy przez Plac Czerwony przemaszerowali żołnierze walczący pod Moskwą i broniący Leningradu, ci, którzy bili się pod Stalingradem, wyzwalali Europę, szturmem zdobywali Berlin".

  Putin powiedział, że uznał za możliwe zorganizowanie defilady, ponieważ w większości regionów Federacji Rosyjskiej sytuacja epidemiczna ustabilizowała się. Zalecił przy tym podjęcie ścisłych środków bezpieczeństwa i zminimalizowanie ryzyka zakażenia wśród uczestników parady.

 • 16:06

  Watykan: Papież Franciszek po prawie trzech miesiącach odmówi w niedzielę w południe modlitwę z udziałem wiernych obecnych na placu Świętego Piotra. Siły porządkowe będą czuwać nad bezpiecznym wejściem na plac i zachowaniem dystansu.

 • 16:00

  Bułgaria: We wtorek otwarto większość przedszkoli i żłobków. W kraju niedługo ponownie mają zacząć działać teatry, sale koncertowe i taneczne.

  Tylko w stolicy kraju Sofii pracę rozpoczęło 176 przedszkoli i 24 żłobki - poinformowały władze miasta. Stołeczny urząd miejski podał, że do przedszkoli powróciło 11,8 tys. dzieci, czyli 26 proc. wszystkich zapisanych, a do żłobków - 869, prawie połowa. Personel placówek spodziewał się jednak, że wróci do nich więcej dzieci.

  Mer Sofii Jordanka Fandykowa zapewniła, że konsekwentnie stosowane są wszystkie środki bezpieczeństwa mające nie dopuścić do rozprzestrzenienia się koronawirusa - przy przyjmowaniu do przedszkoli i żłobków dzieci są badane, pomieszczenia regularnie dezynfekowane, a personel jest przygotowany i przeszkolony.

 • 15:29

  Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby wykonano ponad 22,1 tys. testów na obecność koronawirusa.

 • 15:22

  Belgia: Na początku lipca władze chcą wdrożyć aplikację, która umożliwiałaby śledzenie rozwoju pandemii - informuje telewizja VRT. Ma to pozwolić na identyfikację osób, które miały kontakt z zakażonym i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

 • 15:02

  Japonia: Japoński Związek Pediatryczny ocenił, że dzieci w wieku do dwóch lat nie powinny nosić maseczek ochronnych, używanych w ramach przeciwdziałania pandemii COVID-19, ponieważ są one dla nich zbyt niebezpieczne – podały we wtorek miejscowe media.

 • 14:53

  Japonia: Lek na grypę fawipirawir (Avigan) nie zostanie w maju zatwierdzony w Japonii do leczenia COVID-19, na co liczyły władze, ponieważ wstępne badania nie wykazały w wyraźny sposób jego skuteczności – poinformował we wtorek japoński minister zdrowia Katsunobu Kato.

 • 14:35

  Europa: Od środy Czesi, Słowacy i Węgrzy będą mogli odwiedzać swoje kraje bez konieczności przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa i bez kwarantanny – poinformowało we wtorek czeskie MSZ. Warunkiem jest powrót do kraju przed upływem 48 godzin.

  Dotąd takie ułatwienia miały obowiązywać jedynie między Czechami i Słowacją, co zapowiadali czeski premier Andrej Babisz i minister spraw zagranicznych Tomasz Petrziczek. We wtorek poinformowano o rozszerzeniu nowych zasad przekraczania granic na obywateli Węgier.

 • 14:32

  Białoruś: W ciągu doby zarejestrowano 915 nowych infekcji SARS-CoV-2, a także cztery kolejne zgony z powodu koronawirusa – wynika z wtorkowego komunikatu ministerstwa zdrowia.

  38 059 osób na Białorusi zaraziło się koronawirusem od początku epidemii, a ogółem w całym kraju zmarło 208 osób – poinformował resort.

  Za wyleczonych uznano 15 086 pacjentów (w tym 637 od poniedziałku). Przeprowadzono w sumie niemal 473 tys. testów na obecność koronawirusa.

 • 13:47

  Włochy: Światowej sławy tenor Andrea Bocelli poinformował we wtorek, że był zakażony koronawirusem i po wyleczeniu oddał osocze do dalszych badań, które mogą pomóc chorym. Jak ujawnił, chorowała także jego żona oraz dwoje dzieci i wszyscy wrócili już do zdrowia.

  Bocelli powiedział dziennikarzom w Pizie, gdzie w tamtejszym szpitalu oddał osocze, że miał lekkie objawy koronawirusa: niewielką gorączkę i praktycznie żadnych innych symptomów. Dodał, że o zakażeniu dowiedział się po wykonaniu testu 10 marca.

  Tenor wyraził nadzieję, że będzie mógł pomóc lekarzom w leczeniu chorych na COVID-19.

 • 13:45

 • 13:29

  Niemcy: Bawaria, jeden z niemieckich landów najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19, zagwarantuje, że osoby z objawami będą mogły mieć wykonany test na koronawirusa w ciągu 24 godzin - powiedział we wtorek premier Markus Soeder.

  W ten sposób ludzie będą wiedzieć najpóźniej po 48 godzinach, czy zostali zakażeni - dodał Soeder na konferencji prasowej w Monachium. Stwierdził, że osobom bez objawów zagwarantowany zostanie test w ciągu 48 godzin i mogą spodziewać się wyniku w ciągu tygodnia.

 • 13:12

  Białoruś: Około stu osób zatrudnionych na budowie elektrowni jądrowej na Białorusi zakaziło się koronawirusem – poinformował we wtorek wykonawca elektrowni, rosyjski koncern Rosatom. Wśród zakażonych są pracownicy Rosatomu i przedstawiciele białoruskiego podwykonawcy.

  Dane o zakażonych znalazły się w wystąpieniu szefa Rosatomu Aleksandra Lichaczowa, opublikowanym na stronie internetowej Rosatomu. Infekcję wykryto ogółem u 485 pracowników rosyjskiego koncernu.

  Ministerstwo zdrowia Białorusi informowało w kwietniu, że wirusa zdiagnozowano u 15 Rosjan, którzy przyjechali na budowę elektrowni. Pracownicy ci zostali hospitalizowani. Na budowie elektrowni wprowadzono zasadę, że wszyscy przyjezdni muszą przechodzić dwutygodniową kwarantannę.

 • 13:00

  Włochy: 30 procent osób, które zachorowały na COVID-19 po zakażeniu się koronawirusem, będzie mieć chroniczne problemy z układem oddechowym - taką prognozę przedstawiło we wtorek włoskie stowarzyszenie pulmonologii. Ostrzegło, że grozi to nowym kryzysem zdrowotnym.

  Według lekarzy, płuca osób wyleczonych będą dalej zagrożone przez co najmniej pół roku, a prawie jedna trzecia będzie mieć z nimi chroniczne kłopoty.

  COVID-19, jak zaznaczyli specjaliści, może spowodować nieodwracalne uszkodzenia płuc, co należy traktować jako nową chorobę, z jaką w najbliższej przyszłości będzie musiała się zmierzyć służba zdrowia.

 • 12:48

  Hiszpania: Minister spraw zagranicznych Arancha Gonzalez Laya wezwała władze Unii Europejskiej o przygotowanie przed nadchodzącym sezonem wakacyjnym wspólnych zasad dotyczących otwarcia granic wewnętrznych. W większości państw UE pozostają one zamknięte z powodu epidemii COVID-19.

 • 12:32

  9,4 mld euro wpłat zadeklarowano dotąd na opracowanie szczepionki i leczenia COVID-19 w ramach międzynarodowej inicjatywy darczyńców - poinformowała we wtorek Komisja Europejska.

 • 11:42

  Są badania, które wykazują, że hydroksychlorochina, stosowana jako potencjalne lekarstwo na COVID-19, nie daje skutecznych rezultatów, a wręcz może szkodzić. Dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że wstrzymała badania nad skutecznością tego środka.

 • 11:40

  Hiszpania: Od rana we wtorek trwa dziesięciodniowa żałoba narodowa ogłoszona przez rząd dla upamiętnienia osób, które zmarły na skutek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Według rządowych szacunków wskutek epidemii zmarły w Hiszpanii 26 834 osoby.

  Rozpoczęta we wtorek żałoba narodowa, która potrwa do 4 czerwca, jest najdłuższą w historii hiszpańskiej demokracji. Zakończy się ona trzy dni przed końcem obowiązywaniem stanu zagrożenia epidemicznego, który gabinet Pedra Sancheza wprowadził w połowie marca.

 • 11:31

  Korea Południowa: Władze zgłosiły we wtorek 19 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 16 infekcji lokalnych. Mimo nowych przypadków władze kontynuują stopniowe otwieranie szkół. Zgodnie z planem w środę do nauki wróci kolejne 2 mln uczniów – podała agencja Yonhap.

  Łącznie w kraju wykryto już 11 225 infekcji koronawirusem. Zmarły kolejne dwie zakażone osoby, a ogólny bilans zgonów wzrósł do 269 – wynika z danych Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC).

  Służby medyczne analizują obecnie dwa przypadki dzieci, u których podejrzewa się tajemniczy zespół zapalny zbliżony do choroby Kawasakiego i potencjalnie związany z koronawirusem. Według KCDC u żadnego z dwojga dzieci nie wykryto jednak zakażenia tym patogenem – pisze Yonhap.

  Wcześniej o przypadkach zespołu wieloukładowej reakcji zapalnej (PIMS) u dzieci informowały służby medyczne Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Włoch i Hiszpanii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bada możliwe powiązania tej choroby z COVID-19.

 • 11:12

  Indonezja: 415 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 23 165. Zmarło 27 kolejnych osób zakażonych, łącznie 1418. Wyzdrowiało 5877 osób.

 • 11:11

  Malezja: 187 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 7604. Łącznie w kraju zmarło 115 osób, z czego żadna w ostatniej dobie.

 • 10:43

  Filipiny: Zmarło 13 kolejnych osób zakażonych koronawirusem, wykryto 350 nowych zakażeń. Łącznie w kraju wykryto 14 669 przypadków zakażenia, zmarło 886 osób.

 • 10:29

  Unia Europejska: Przewodniczący francuskiego Zgromadzenia Narodowego Richard Ferrand oraz niemieckiego Bundestagu Wolfgang Schaeuble zaapelowali we wtorek we wspólnym oświadczeniu o jak najszybsze ponowne otwarcie granic między krajami UE, zamkniętych z powodu koronawirusa.

  "Francja i Niemcy muszą działać na rzecz natychmiastowego przywrócenia swobodnego przepływu w strefie Schengen, gdy zostaną spełnione warunki” - napisali Ferrand i Schaeuble w deklaracji, do której dotarła agencja AFP.

  "Zamknięcie granicy francusko-niemieckiej już ma poważne konsekwencje, które wykraczają daleko poza region przygraniczny i wpływają na postrzeganie stosunków francusko-niemieckich" - wskazują przewodniczący.

  Tekst oświadczenia ukazał się na dwa dni przed zaplanowanym spotkaniem francusko-niemieckiego zgromadzenia parlamentarnego, forum parlamentów Francji i Niemiec utworzonego w celu zacieśnienia stosunków między obu krajami.

  Tematem forum ma być kryzys COVID-19 jako doświadczenie, z którego można wyciągnąć wnioski na przyszłość w sprawie funkcjonowania UE.

 • 10:04

  Polska: 236 nowych zakażeń, w tym 187 na Śląsku, kolejnych 6 osób zmarło. Łącznie 21 tys. 867 przypadków i 1013 zgonów.

 • 10:03

  Australia: Amerykańska firma Novavax rozpoczęła we wtorek pierwszą fazę badań klinicznych potencjalnej szczepionki opracowanej w Australii przeciwko nowemu koronawirusowi. Jeśli badania przebiegną pomyślnie, to szczepionka może być gotowa jeszcze przed końcem roku.

  W pierwszej fazie badań w Melbourne szczepionka zostanie zaaplikowana 131 ochotnikom. Jeśli w ciągu około dwóch miesięcy substancja spowoduje u badanych wytworzenie odpowiednich przeciwciał i nie wywoła istotnych skutków ubocznych, szczepionka wejdzie w drugą fazę badań - planowaną na lipiec - na znacznie większej grupie osób z wielu krajów.

  Niedługo ma też zacząć się produkcja dawek szczepionki. Novavax przewiduje, że jeszcze w tym roku będzie w stanie wyprodukować ok. 100 milionów dawek, a w przyszłym roku - 1,5 miliarda.

 • 9:43

  Rosja: Zmarły 174 kolejne osoby zakażone SARS-CoV-2. Łącznie od początku epidemii w kraju zmarło 3807 osób. W ostatniej dobie odnotowano 8915 przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 362 342.

 • 9:41

  Chiny: Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych wykryto siedem nowych przypadków COVID-19, przy czym wszystkie dotyczą osób powracających z zagranicy. Dodatkowo zgłoszono 29 nowych bezobjawowych zakażeń koronawirusem – podała we wtorek państwowa komisja zdrowia.

  Dzień wcześniej komisja informowała o 11 nowych zachorowaniach na COVID-19 i 40 nowych infekcjach bezobjawowych. W Chinach kontynentalnych jest obecnie 81 pacjentów z COVID-19, z czego siedem przypadków określono jako ciężkie. Oficjalny bilans przypadków śmiertelnych wciąż wynosi 4634.

  Pod obserwacją pozostaje 403 zakażonych, którzy nie mają objawów choroby. Takie osoby nie są w Chinach kontynentalnych zaliczane do "potwierdzonych przypadków" COVID-19, a ich łączna liczba od początku pandemii nie została ujawniona.

 • 9:30

  Singapur: 383 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, łącznie 32 343.

 • 9:12

 • 8:58

  Ukraina: W ciągu minionej doby zmarło 21 osób chorych na COVID-19, potwierdzono 339 kolejnych zakażeń koronawirusem, a 341 pacjentów wyzdrowiało - podał we wtorek resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 21 584, a zgonów do 644.

  Ogółem 7575 pacjentów uznano na Ukrainie za wyzdrowiałych.

  Na COVID-19 zachorowało w kraju łącznie 1581 dzieci i 4183 pracowników medycznych. Centrum Zdrowia Publicznego sprecyzowało, że hospitalizacji dotychczas wymagało 6736 chorych, a 259 pacjentów podłączono pod respiratory.

 • 8:31

  Węgry: Ośmioro chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby, wykryto też 15 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

  Liczba wszystkich stwierdzonych zakażeń koronawirusem wzrosła do 3771, zaś zgonów osób chorych na COVID-19 - do 499. Ponad 1800 osób uznano już za wyleczone.

 • 8:12

  Tajlandia: Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem, łącznie 3045. W kraju zmarło 57 osób, z czego żadna w ostatniej dobie. Wyzdrowiało 2929 osób.

 • 8:07

  Włochy: Na Sardynii powstała aplikacja, dzięki której można zarezerwować miejsce na mszy w kościele. Przydatna jest w obecnej fazie epidemii, gdy obowiązują zasady dystansu społecznego i ograniczenia dotyczące liczby uczestników uroczystości religijnych.

 • 8:02

  Holandia: Dwie osoby zostały zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 przez norkę - poinformował tamtejszy resort rolnictwa.

 • 7:27

  Polska: Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk poinformowała w poniedziałek, że rząd rozważa wariant uruchomienia kin w czerwcu.

 • 7:07

  Szwecja: Liczba zmarłych zakażonych koronawirusem w Szwecji wzrosła w ciągu doby o 31 do 4029.

 • 6:35

  USA: W trakcie pandemii w Nowym Jorku i innych miastach zaobserwowano coraz bardziej agresywne zachowanie szczurów. Wychodzą w dzień na ulicę, a nawet wzajemnie się zjadają.

  Przed nietypowymi, agresywnymi reakcjami gryzoni ostrzegają amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Tłumaczą to zamknięciem w trakcie pandemii wielu restauracji, barów, stołówek, sklepów itp. Zmusza to szczury do poszukiwania nowych źródeł pożywienia.

 • 6:18

  Meksyk: W ciągu ostatniej doby zmarło 239 osób zakażonych koronawirusem, wykryto 2 485 nowych zachorowań. Łączna liczba zgonów wzrosła do 7 633 a osób zakażonych do 71 105.

 • 6:02

  Hiszpania: Rząd w Madrycie zapowiedział, że od 1 lipca zniesiona zostanie w kraju obowiązkowa dwutygodniowa kwarantanna dla osób przybywających z zagranicy.

 • 5:54

  USA: Biały Dom poinformował, że zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych podróżnych przybywających z Brazylii wejdzie w życie we wtorek 26 maja o północy, dwa dni wcześniej niż zapowiadano. W poniedziałek Brazylia wyprzedziła USA pod względem liczby dziennych zgonów z powodu koronawirusa.

 • 5:52

  USA: Znów odnotowano spadek dobowej liczby zgonów z powodu zakażenia koronawirusem. Zgodnie z danymi Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w ciągu minionych 24 godzin na COVID-19 zmarły w tym kraju 532 osoby. Tym samym łączny bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrósł do 98 218.

  Poprzednie dobowe bilanse mówiły o 638, 1127 i 1260 zgonach.

  W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono do tej pory ponad 14,6 miliona testów na obecność koronawirusa. Około 1 milion 662 tysiące z nich dało wynik pozytywny. W ciągu minionych 24 godzin liczba wykrytych zakażeń zwiększyła się o około 21 tysięcy.

 • 5:36

  Niemcy: W ciągu doby potwierdzono 432 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 45 osób. Od początku epidemii w kraju zanotowano 179 002 infekcje, 8 302 pacjentów zmarło.

  O przyroście na podobnym poziomie informowano w ostatnich dniach: 273 przypadków w sobotę, 342 w niedzielę, 461 w poniedziałek. Podobny przyrost notuje się w Polsce: w ostatnim tygodniu dzienny przyrost wynosił od 316 do 476 przypadków.

  Na przełomie marca i kwietnia w Niemczech dobowy przyrost potwierdzonych przypadków przekraczał 6 tysięcy.

Autor:ads,mart, pp/adso

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: