Od 8 czerwca w Wielkiej Brytanii kwarantanna dla przyjezdnych, kary finansowe za jej nieprzestrzeganie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Od początku pandemii COVID-19 na świecie potwierdzono prawie 5,2 miliona zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, 335 tysięcy z tych osób zmarło. W Wielkiej Brytanii od 8 czerwca wszyscy przyjeżdżający do kraju będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę, a za jej nieprzestrzeganie grozić będzie kara do 1000 funtów - ogłosiła brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel. Szef władz włoskiej Lombardii Attilio Fontana ogłosił, że ryzyko zakażenia koronawirusem w regionie spadło z umiarkowanego do niskiego. Jak świat walczy z pandemią?

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 21:42

    Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia relacji w sobotę. Spokojnego wieczoru.

  • 21:41

    USA: Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo zapowiedział pomoc dla małego biznesu, przeżywającego problemy z powodu pandemii COVID-19. Dodał, że w ciągu ostatniej doby wzrosła o 109 liczba ofiar śmiertelnych, a zakażeń - 225.

    Jak przekazał Cuomo, w ciągu ostatnich 24 godzin mniej było pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 przyjętych do szpitali. Z kolei liczba nowych przypadków wirusa sytuuje się na niższym poziomie niż w momencie rozpoczęcia kryzysu 83 dni temu. Spadła też liczba intubacji.

    Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo

  • 21:03

    Polska znajduje się na liście krajów, których obywatele od 9 czerwca będą mogli przyjechać na Cypr. Warunkiem wpuszczenia na wyspę będzie posiadanie przez podróżnego zaświadczenia, że nie jest zakażony koronawirusem.

    Cypryjski rząd zatwierdził dwufazowy plan, mający na celu stopniowe zniesienie restrykcji dotyczących przyjazdu na wyspę.

  • 20:56

    Francja: Po raz pierwszy od wybuchu pandemii COVID-19 francuski resort zdrowia nie podał danych, dotyczących śmierci osób zakażonych koronawirusem. Ministerstwo poinformowało jedynie o wciąż zmniejszającej się liczbie pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

    1701 chorych w ciężkim stanie znajduje się nadal na oddziałach intensywnej terapii, co oznacza spadek o 44 w ciągu 24 godzin.

  • 20:27

    Belgia: W ciągu ostatnich 24 godzin do szpitali przyjęto tylko 56 pacjentów z COVID-19, a 71 chorych je opuściło - informuje belgijska telewizja VRT. Liczba nowych infekcji nieznacznie wzrosła, a zgonów spadła.

  • 20:24

    Rozgrywki słowackiej ekstraklasy piłkarskiej mają zostać wznowione 13 czerwca, w skróconym formacie - zapowiedział tamtejszy Związek Klubów Ligowych. Tymczasem w Czechach już w sobotę odbędzie się jeden zaległy mecz ligowy.

  • 20:20

    Hiszpania: U blisko 93 proc. nauczycieli występują problemy ze zdrowiem psychicznym w związku z pandemią COVID-19 - wynika z opublikowanego sondażu. Przeprowadził go reprezentujący pracowników sektora publicznego związek zawodowy CSIF.

    "92,8 proc. nauczycieli cierpi na wyczerpanie emocjonalne, stres, niepokój lub lęk z powodu pandemii COVID-19 oraz konieczności prowadzenia zajęć szkolnych na odległość" - napisały we wnioskach z badania władze CSIF na stronie internetowej związku.

  • 18:25

    Włochy: Zmarło 130 kolejnych osób zakażonych koronawirusem, co oznacza wzrost bilansu zmarłych do 32 616 - to najnowsze dane z ogłoszonego biuletynu Obrony Cywilnej. Bilans dobowy z czwartku mówił o 156 ofiarach śmiertelnych.

    Liczba obecnie zakażonych w całym kraju spadła o około 1600, do 59 tysięcy.

    Wyleczonych jest już 137 tysięcy osób. Dobowy wzrost wyniósł 2160.

    Dotychczas potwierdzono 228 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby przybyły 652 zakażenia.

  • 18:15

    Kolumbia: Z powodu pandemii COVID-19 władze kraju do 31 sierpnia całkowicie zamknęły ruch lotniczy. To stwarza problem dla kolumbijskich kolarzy, bo rywalizacja w wyścigach najwyższej kategorii World Tour ma zostać wznowiona w Europie 1 sierpnia.

    Kolumbijczycy od kilku lat są wyróżniającymi się postaciami w peletonie, szczególnie w trakcie wymagających, wieloetapowych imprez. W ubiegłym roku Tour de France wygrał Egan Bernal, a Nairo Quintana ma w dorobku zwycięstwa w Giro d'Italia (2014) i Vuelta a Espana (2016).

  • 18:10

    Wielka Brytania: Od 8 czerwca wszyscy przyjeżdżający do kraju będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę, a za jej nieprzestrzeganie grozić będzie kara do 1000 funtów - ogłosiła brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

    Z kwarantanny będą wyłączone tylko osoby przyjeżdżające z Irlandii, z którą Wielka Brytania ma umowę o swobodnym przekraczaniu granic, a także lekarze walczący z koronawirusem i pracownicy transportu dostarczający towary.

  • 18:08

    Hiszpania: 56 osób chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby - poinformował resort zdrowia. W sumie w kraju zanotowano już 28 628 zgonów spowodowanych tą chorobą.

    Według resortu zdrowia w ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii zanotowano 446 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie służby medyczne zanotowały już 234 824 infekcje SARS-CoV-2.

  • 17:35

    Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 240 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 9 kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19.

  • 17:16

    Włochy: Ryzyko zakażenia koronawirusem w Lombardii spadło z umiarkowanego do niskiego - ogłosił szef władz regionu Attilio Fontana. Tak zinterpretował najnowsze dane włoskiego Instytutu Zdrowia o obniżeniu wskaźnika zakaźności z 0,62 do 0,51.

    Wskaźnik poniżej 1 oznacza tłumienie epidemii.

    - Wyrażam satysfakcję z danych ogłoszonych przez Instytut Zdrowia. To pierwszy krok ku tak upragnionej nowej normalności i nagroda za dobrą wolę mieszkańców Lombardii, którym należą się moje podziękowania za to, że przestrzegali reguł - powiedział Fontana.

  • 16:49

    Polska: Ministerstwo Zdrowia na Twitterze udostępniło grafikę, w której informuje o zasadach podróży samochodem do mobilnego punktu pobrań.

  • 16:19

    Wielka Brytania: O 351 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu COVID-19, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 36 393 - podał resort zdrowia.

    Bilans obejmuje wszystkie nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w środę, a w godz. 17 w czwartek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

  • 16:10

    Holandia: Na COVID-19 zmarło kolejnych 13 osób, stwierdzono też 188 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła w kraju 5788 ofiar śmiertelnych.

    Według najnowszych danych RIVM hospitalizowano 9 kolejnych chorych. Jak dotąd do szpitali ogółem trafiło 11 649 zakażonych osób. Koronawirusa w Holandii stwierdzono łącznie u 44 888 osób.

  • 15:52

    Portugalia: Podczas ostatniej doby na COVID-19 zmarło 12 kolejnych pacjentów. W sumie liczba zgonów z powodu tej choroby wynosi 1289 – poinformował podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Antonio Sales.

    Przedstawiciel służb medycznych Portugalii przypomniał podczas konferencji w Lizbonie, że piątek jest kolejnym dniem, gdy liczba zgonów nie przekracza kilkunastu na dobę.

  • 15:16

    Wielka Brytania: Na najbliższą środę 27 maja zaplanowany jest specjalny lot czarterowy z Londynu do Warszawy dla osób, które z różnych powodów utknęły w Wielkiej Brytanii i chciałyby wrócić do Polski - poinformowała ambasada RP.

    Jak wyjaśniła Polskiej Agencji Prasowej ambasada, lot czarterowy PLL LOT nie jest w żaden sposób powiązany z zakończoną już akcją "LOTdoDomu", lecz jest odpowiedzią na duże zainteresowanie ze strony osób, które z różnych powodów nie mają innej możliwości powrotu do Polski. W odróżnieniu od tamtych lotów, które były częściowo dofinansowane z budżetu państwa, planowany lot będzie płatny.

    Podkreślono, że lot czarterowy jest tylko w jedną stronę i nie jest on przeznaczony dla osób, które na stale mieszkają w Wielkiej Brytanii i chciałyby pojechać do Polski w odwiedziny, ale dla mieszkających w Polsce bądź wracających do niej na stałe. Osoby wracające tym lotem czarterowym będzie obowiązywała kwarantanna.

  • 14:40

    Portugalia: Związki zawodowe i inne organizacje reprezentujące prawników odmawiają wznowienia pracy w sądach z powodu braku zabezpieczeń w budynkach przed zakażeniami koronawirusem. Wskazują, że w ok. 300 budynkach sądów krajowych występuje ryzyko infekcji SARS-CoV-2.

    Jak poinformował w piątek szef związku zawodowego prawników SMMP Antonio Ventinhas, z braku infrastruktury chroniącej osoby przebywające na salach rozpraw przywrócenie pracy sądów będzie utrudnione i musi odbywać się etapami.

    Zgodnie z rządowym planem usuwania restrykcji od poniedziałku w Portugalii powinny ruszyć pierwsze od marca rozprawy w budynkach sądów.

  • 14:08

    Świat: Podczas gdy krzywa zachorowań na COVID-19 pikuje w Europie i wypłaszcza się w USA, globalnym centrum pandemii staje się Ameryka Łacińska. Mimo że szczyt zakażeń jeszcze nie nastąpił, systemy zdrowotne wielu krajów są bliskie przeciążenia - podaje BBC.

    Jak wynika ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, w ubiegłym tygodniu obszar obu Ameryk - głównie za sprawą Stanów Zjednoczonych - prześcignął Europę jako region z największą liczbą wykrytych zakażeń nowym koronawirusem. Gdy w USA liczba nowych zakażeń się stabilizuje, epicentrum pandemii przesunęło się na południe.

    W Brazylii, Meksyku, Peru i Chile liczba nowych przypadków rośnie z każdym dniem, nawet mimo stosunkowo niewielkiej liczby wykonywanych badań.

    Najmocniej dotkniętym krajem regionu był dotąd Ekwador, gdzie w szczytowym momencie epidemii w największym mieście kraju Guayaquil władze nie nadążały z odbieraniem z domów i szpitali ciał zmarłych.

  • 14:01

    Grecja: Środki bezpieczeństwa sanitarnego na terenie obozów dla migrantów ubiegających się o azyl pozostaną w mocy do 7 czerwca - ogłosiło ministerstwo ds. migracji.

    "W związku z decyzją ministrów ochrony obywateli, zdrowia oraz migracji, środki ochrony przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 zostają przedłużone dla mieszkańców ośrodków" - podano w komunikacie prasowym.

  • 13:56

    Białoruś: 932 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2 i pięć kolejnych zgonów spowodowanych przez koronawirusa odnotowano w ciągu minionej doby - poinformował resort zdrowia.

    Od początku pandemii odnotowano na Białorusi 34 303 przypadki zakażenia koronawirusem.

    Przyrosty dobowe wykrywanych zakażeń powyżej 900 przypadków utrzymują się od 6 maja. Przy podobnej liczbie zakażeń i rosnącej liczbie przeprowadzanych testów (w ciągu ostatniej doby - 15 768) spada odsetek pozytywnych testów.

    Na Białorusi nie wprowadzono szerokiej kwarantanny

  • 13:45

    Polska: W ciągu doby wykonano ponad 22,3 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • 13:31

    Bułgaria: Rozporządzeniem ministra zdrowia Kiriła Ananiewa od północy z czwartku na piątek zniesiony został związany z pandemią COVID-19 zakaz wjazdu do Bułgarii dla obywateli Unii Europejskiej i mieszkańców strefy Schengen, a także Andory, Monako i Watykanu.

    Nie ma też zakazu wjazdu do kraju dla osób posiadających stałe prawo pobytu w Bułgarii i członków ich rodzin. Obywatele bułgarscy mogą wracać do kraju bez kwarantanny.

  • 12:17

    Włochy: 3 czerwca, w dniu otwarcia granic regionów Włoch i całego kraju, wznowi działalność Galeria Uffizi we Florencji, jedna z najsłynniejszych kolekcji arcydzieł sztuki. W muzeum obleganym przez tysiące turystów ich liczba zostanie po raz pierwszy znacznie zredukowana.

  • 11:44

    Indonezja: 634 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, łącznie 20 796 od początku epidemii. Zmarło 48 kolejnych osób zakażonych, łącznie 1326 od początku epidemii. Wyzdrowiało ponad 5 tysięcy osób.

  • 11:33

    Wielka Brytania: U wielu pacjentów z ciężką postacią COVID-19 znacznie spada poziom komórek odpornościowych typu T. Brytyjscy naukowcy sprawdzają, czy zwiększenie ich stężenia poprawia szanse wyleczenia – informuje "BBC News".

  • 10:45

    Rosja: W ciągu minionej doby zmarło 150 osób zakażonych koronawirusem. Jest to najwyższy dotąd w tym kraju dobowy przyrost zgonów. Bilans przypadków śmiertelnych wzrósł tym samym do 3249. Od czwartku wykryto 8849 nowych zakażeń, o 45 więcej niż dzień wcześniej.

    Łączna liczba zakażeń wynosi teraz w Rosji 326 448 - poinformował w piątek sztab do walki z pandemią. Do tej pory wyzdrowiało 99 825 osób, z których 7144 zostało wypisanych ze szpitali w ciągu ostatniej doby.

  • 10:44

    Malezja: 78 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 7137. Zmarła jedna kolejna osoba zakażona, łącznie 115 od początku epidemii.

  • 10:33

    Filipiny: Zmarło 11 kolejnych osób zakażonych koronawirusem, wykryto 163 nowe przypadki zakażenia. Łącznie w kraju wykryto 13 597 zakażeń i zmarło 857 osób.

  • 10:30

    Korea Południowa: Władze zgłosiły w piątek 20 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 12 lokalnych. Krajowe służby medyczne oceniają, że ognisko infekcji w znanej z nocnych klubów dzielnicy Seulu jest już pod kontrolą, ale zachowują czujność na wypadek wykrycia nowych skupisk.

    Łączny bilans infekcji wzrósł do 11 142, a bilans zgonów nie zmienił się i wynosi 264 – wynika z danych Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC).

  • 10:23

    Polska: Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 236 osób, w tym 168 chorych wykryto na Śląsku. Zmarł 85-letni mężczyzna w Tychach – podało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia. Łącznie zanotowano dotąd 20 379 przypadków zakażenia, zmarły 973 osoby.

    Nowe potwierdzone wynikami badań laboratoryjnych przypadki zanotowano na terenie województw: śląskiego (168), dolnośląskiego (19), wielkopolskiego (16), opolskiego (10), świętokrzyskiego (5), pomorskiego (4), podlaskiego (4), lubelskiego (3), kujawsko-pomorskiego (2), lubuskiego (2), zachodniopomorskiego (2), małopolskiego (1).

  • 10:22

    Indie: Około 6 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzono w piątek w Indiach i jest to największy dobowy wzrost w tym kraju od wybuchu epidemii. Mimo to poluzowano ograniczenia związane z epidemią, a linie lotnicze przygotowują się do wznowienia lotów krajowych.

    Ogłoszone w piątek dane oznaczają wzrost o 5 proc. w porównaniu z danymi ogłoszonymi w czwartek - podaje agencja Reutera. W Indiach, gdzie mieszka 1,3 miliarda ludzi, do piątku zdiagnozowano łącznie ponad 118 tys. przypadków koronawirusa. Od wybuchu epidemii zmarły 3583 osoby.

  • 9:45

    Singapur: 614 nowych przypadków zakażenia, łącznie 30 426.

  • 9:33

    Węgry: Troje chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby, wykryto też 37 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano w piątek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii.

    Do tej pory zmarło 476 osób chorych na COVID-19, a łączna liczba wszystkich stwierdzonych zakażeń wzrosła do 3 678.

    Obecnie jedna trzecia jeszcze niewyleczonych zakażonych, czyli 483 osoby, wymagają opieki szpitalnej, przy czym 23 chorych oddycha przy pomocy respiratorów.

    Prawie 1 600 osób uznano za wyleczone. Niecałe 12 tys. osób przebywa na kwarantannie domowej.

  • 9:31

    Ukraina: W ciągu ostatniej doby potwierdzono 442 przypadki zakażenia koronawirusem, dziewięciu chorych na COVID-19 zmarło, a 358 pacjentów wyzdrowiało - podał w piątek resort zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 20 148, zgonów do 588, a wyzdrowiałych do 6585.

    Ogółem na COVID-19 na Ukrainie zachorowało 1434 dzieci i 3907 pracowników służby zdrowia. 28 pracowników medycznych zmarło.

    W piątek na Ukrainie rozpoczyna się "adaptacyjna kwarantanna", polegająca na dostosowywaniu ograniczeń do sytuacji epidemicznej w danym regionie. Wprowadzanie kolejnych etapów łagodzenia ograniczeń w regionach będzie zależało od liczby zachorowań, zapełnienia szpitali pacjentami chorymi na COVID-19 i liczby przeprowadzanych testów. "Adaptacyjna kwarantanna" ma potrwać do 22 czerwca.

  • 7:48

    Tajlandia: zero nowych przypadków zakażenia koronawirusem, nie zmarł nikt zakażony. Łącznie w kraju od początku epidemii w styczniu zmarło 56 osób i wykryto 3037 zakażeń.

    Stan wyjątkowy w kraju ma zostać utrzymany do końca czerwca, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

    Graffiti w Bangkoku

  • 7:46

    Chiny: Poprzedniej doby w kontynentalnych Chinach zgłoszono cztery nowe przypadki COVID-19, w tym dwa lokalne i dwa z zagranicy, a dodatkowo 35 bezobjawowych zakażeń koronawirusem – poinformowała w piątek państwowa komisja zdrowia.

  • 7:45

    USA: Do najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19 należą nowojorczycy żyjący w rejonie Far Rockaway, Bayswater i Edgemere w Queens, największej dzielnicy Nowego Jorku. 21 proc. z nich żyje poniżej granicy ubóstwa.

    Tamtejszych mieszkańców łączy kod pocztowy 11 691. Wskaźnik śmiertelności z powodu powikłań jest tam drugi co do wielkości w całym mieście - umiera 443 na 100 tys. osób.

  • 7:24

    Meksyk: Ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek czasu lokalnego, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 2973 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej od wybuchu epidemii. Jest też 420 kolejnych zgonów na COVID-19.

    Od początku epidemii w Meksyku zmarło 6510 osób zakażonych koronawirusem, zdiagnozowano w sumie 59 567 przypadków infekcji tym patogenem.

  • 7:24

    Hiszpania: Wśród osób poszukujących pracy w zmagającej się z coraz większym bezrobociem Hiszpanii, niektórzy zaczynają zamieszczać w swoim curriculum vitae, jako dodatkowy plus, wiadomość o odporności na COVID-19. O sprawie pisały m.in. dzienniki "El Mundo" i "Marca".

    O sprawie stało się głośno po konferencji prasowej naczelnego epidemiologa kraju Fernando Simona transmitowanej przez telewizję publiczną TVE, kiedy dziennikarz telewizji Antena3 zapytał go o stanowisko w tej sprawie.

    Po długim milczeniu i ponowieniu pytania przez dziennikarza Simon odpowiedział, że czuje się "całkowicie zaskoczony". - Nie znam się na prawie, ale wydaje mi się, że to może być nielegalne, a nawet jeżeli nie jest, to wydaje mi się niemoralne - powiedział. - Mówimy o możliwości dyskryminowania osób ze względu na ich stan zdrowia, a nawet nie zdrowia, bo te osoby są najprawdopodobniej zdrowe (ale nie przeszły COVID-19, więc nie mają przeciwciał). Mnie, jako obywatela, bo tylko taką opinię mogę wyrazić, zaskakuje taka sytuacja i trudno mi ją zrozumieć - dodał.

  • 7:23

    Kanada: Znikają kolejne ograniczenia związane z epidemią COVID-19, po pierwszym etapie znoszenia restrykcji na początku maja. Lekarze zastanawiają się, jak ograniczyć drugą falę zachorowań i wskazują na konieczność większej liczby testów.

  • 7:21

    USA: O 1255 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów osób zakażonych koronawirusem w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w USA wynosi 94 661 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

    W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono do czwartku ponad 13 mln testów na koronawirusa. Ok. 1 mln 576 tys. z nich dało wynik pozytywny. W ciągu minionych 24 godzin liczba wykrytych w USA zakażeń zwiększyła się o ok. 25 tys.

  • 7:20

    Brazylia: Ponad 20 tysięcy zgonów z powodu nowego koronawirusa, po najwyższym wzroście liczby zgonów w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju.

    Według ministerstwa w ostatnich 11 dniach liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w Brazylii podwoiła się.

    W ciągu ostatnich 24 godzin na COVID-19 zmarło w tym kraju 1188 osób - to najwięcej w ciągu doby w Brazylii. Łącznie od początku epidemii koronawirus spowodował tam śmierć 20 047 osób. Łączna potwierdzona liczba przypadków infekcji w Brazylii wynosi obecnie 310 087.

  • 6:49

    Bangladesz. Punkt poboru wymazów do testów

  • 6:11

    Włochy: Burmistrz Rzymu Virginia Raggi zaprasza turystów, by latem odwiedzili stolicę Włoch. - Przyjedźcie, miasto jest bezpieczne - zapewniła. Na turystów czekają właściciele hoteli, barów, restauracji, sklepów, taksówkarze, przewodnicy, tysiące ludzi pracujących w branży usług. Władze miasta podejmują starania, by doprowadzić do ożywienia pogrążonego w kryzysie biznesu.

    Turystka w Rzymie

  • 5:47

    Albania: Jak przekazał premier Edi Rama, granice kraju zostaną otwarte jeszcze w maju.

    - Przygotujemy się do sezonu turystycznego. Jeśli nadejdzie druga fala epidemii, z pewnością będzie ona o wiele bardziej dotkliwa niż ta, którą pokonaliśmy, ale poradzimy sobie z nią z taką samą siłą - powiedział.

  • 5:33

    USA: Prezydent Donald Trump nie planuje powrotu do surowych ograniczeń w przypadku drugiej fali koronawirusa. - Będziemy gasić ogień, ale nie zamkniemy kraju – powiedział.

  • 5:30

    Niemcy: W ciągu ostatniej doby zmarło 27 osób zakażonych koronawirusem, co zwiększyło łączny bilans ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju do 8 174. Potwierdzono też 460 nowych zakażeń, łącznie jest ich 177 212.

  • 5:28

    Wielka Brytania: Trwają próby szybkich testów na koronawirusa, które dają wyniki w ciągu 20 minut - poinformował w czwartek minister zdrowia Matt Hancock.

    Szybkie testy sprawdzające, czy ktoś jest zakażony mogą być przełomem w powstrzymywaniu epidemii. Obecnie próbki wymazu pobieranego z nosa bądź gardła przewożone są do laboratoriów, gdzie są badane, w efekcie cała procedura może trwać nawet kilka dni. Tymczasem szybkie testy, o których mówił Hancock, nie wymagałyby w ogóle laboratoriów.

    - Wyniki będą od ręki. Chcemy się dowiedzieć, czy będzie skuteczny na większą skalę. Jeśli zadziała, wprowadzimy go tak szybko, jak tylko będziemy mogli - powiedział minister.

Autorka/Autor:ads, pp/pm

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: