Izolacja wyludniła Paryż. Prezydent Słowenii solidaryzuje się z Polakami

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
ads,mart, pp//now
Źródło:
PAP, Reuters

Od początku pandemii w grudniu zeszłego roku zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono na całym świecie u ponad 2,5 miliona osób, a ponad 175 tysięcy chorych na COVID-19 zmarło. Prezydent Słowenii Borut Pahor zamieścił w mediach społecznościowych nagrany w języku polskim film, w którym wyraża solidarność z Polakami w walce z pandemią. Według szacunków jedna czwarta mieszkańców Paryża opuściła stolicę, gdy ogłoszono izolację sanitarną. We Włoszech w ciągu ostatniej doby odnotowano rekordową liczbę ozdrowieńców. Jak świat walczy z koronawirusem?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:54

  Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia relacji w środę. Spokojnego wieczoru i dobranoc.

 • 22:50
 • 22:42

  Belgia: Herman Goossens, profesor mikrobiologii na Uniwersytecie w Antwerpii, uważa, że prawdopodobieństwo drugiej fali pandemii COVID-19 we wrześniu lub październiku jest bardzo duże. - Nadchodzące miesiące będą trudne - powiedział w telewizji VRT.

  Naukowiec nie spodziewa się jednak, że środki wprowadzone w związku z walką z pandemią będą w przypadku drugiej fali tak surowe, jak teraz. - Aby uniknąć tego scenariusza, będziemy musieli opracować strategie inteligentnego wyjścia (z pandemii - red.), aby utrzymać krzywą infekcji na wystarczająco niskim poziomie - zaznaczył.

 • 22:25

  Czechy: W Dniu Pamięci o Zagładzie zamiast na placach i w synagogach, jak w poprzednich latach, imiona i nazwiska ofiar Holokaustu czytano w internecie. Akcja zorganizowana przez Instytut Inicjatywy Terezińskiej (ITI) trwała cztery godziny.

  Dzień Pamięci o Zagładzie organizowany jest w czeskich miastach od 2006 roku. W ramach obchodów czytane są nazwiska osób, które zginęły w Holokauście. W 2020 roku planowano, że ich imiona zabrzmią aż w 28 miastach.

 • 22:14

  Grecja: Ośrodek dla osób ubiegających się o azyl w Kranidi na Półwyspie Peloponeskim został objęty kwarantanną po tym, gdy stwierdzono tam 150 zakażeń koronawirusem - poinformowały greckie władze.

  To już trzeci ośrodek dla migrantów w Grecji, w którym wykryto koronawirusa. Jak przypomina agencja AFP, władze kraju od kilku tygodni izolują przepełnione ośrodki dla uchodźców.

  Obecnie w Grecji przebywa ponad 100 tysięcy osób ubiegających się o azyl.

 • 22:10
 • 21:58

  Irlandia: Do końca sierpnia nie mogą się odbywać w kraju zgromadzenia publiczne, liczące więcej niż 5 tys. osób - poinformował rząd tego kraju. Z powodu koronawirusa w Irlandii zmarły w ciągu ostatniej doby kolejne 44 osoby.

  Rząd przekazał, że "zalecił władzom lokalnym, aby poinformowały organizatorów wymagających licencji imprez z publicznością przekraczającą 5 tys. osób, że nie będą one rozpatrywane w okresie do końca sierpnia". To oznacza, że żadne duże wydarzenie sportowe czy muzyczne z udziałem publiczności nie odbędzie się tego lata w Irlandii.

 • 21:48

  Włochy: Do 142 wzrosła liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem. W ciągu doby zanotowano cztery następne zgony.

  Federacja Izb Lekarskich poinformowała we wtorek o śmierci 75-letniego lekarza, który był hospitalizowany w Bolonii. Urodzony w Peru doktor Manuel Efraim Perez był prezesem stowarzyszenia wolontariatu w Modenie.

  W całych Włoszech zakażonych jest już ponad 17 tys. pracowników służby zdrowia.

 • 21:41

  Hiszpania: Wspólnoty autonomiczne porozumiały się z rządem w sprawie uruchomienia w lipcu dodatkowych zajęć dla uczniów, którzy będą czuli się niewystarczająco przygotowani do kolejnego roku szkolnego w wyniku obostrzeń wprowadzonych z powodu epidemii COVID-19.

  Jak poinformował dziennik "El Mundo", wakacyjne lekcje mają być nieobowiązkowe, a szkoły otworzą podczas wakacji swoje sale, jeśli rząd przekaże im wcześniej środki na wynagrodzenia dla nauczycieli.

 • 21:23
 • 21:16

  Holandia: Premier Mark Rutte ogłosił, że z powodu pandemii COVID-19 nie jest dozwolone organizowanie żadnych meczów zawodowych lig piłkarskich w kraju, nawet przy pustych trybunach, do 1 września bieżącego roku. W praktyce oznacza to przedwczesne zakończenie sezonu.

  Wcześniej tego typu zakaz obowiązywał do 1 czerwca, a według mediów tamtejsza federacja piłkarska miała nadzieję na wznowienie rozgrywek 19 czerwca. Ogłoszona we wtorek przez szefa rządu decyzja przekreśla jednak te plany.

 • 21:11

  Unia Europejska: Deputowani do Parlamentu Europejskiego z komisji transportu i turystyki wezwali Komisję Europejską do opracowania planu działania, by pomóc sektorowi turystycznemu UE w przezwyciężeniu kryzysu.

  W debacie z komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierry Bretonem eurodeputowani podkreślali, że sektor turystyczny potrzebuje wsparcia w związku z kryzysem koronawirusowym poprzez konkretne środki, finansowanie, lepszą koordynację na poziomie UE i ukierunkowany plan działania.

 • 20:52

  Wielka Brytania: Wyjątkowo skromnie obchodzone były przypadające we wtorek 94. urodziny brytyjskiej królowej Elżbiety II. Z powodu epidemii COVID-19 publiczne uroczystości ograniczyły się do zamieszczenia w mediach społecznościowych okolicznościowych zdjęć i nagrań wideo.

 • 20:42

  Białoruś: W ciągu doby liczba zarejestrowanych infekcji COVID-19 wzrosła o 459. Zmarły cztery osoby. Ogólna liczba zainfekowanych od początku epidemii to 6723.

 • 20:35

  Słowenia: Prezydent Borut Pahor przesłał za pośrednictwem Twittera wiadomość wideo polskiemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz wszystkim Polakom, wyrażając solidarność w walce z pandemią COVID-19.

  Pahor swoje przesłanie nagrał w języku polskim:

 • 20:29

  Węgry: Obowiązek noszenia maseczek w sklepach, na targowiskach i w taksówkach będzie obowiązywał od poniedziałku w Budapeszcie – poinformował burmistrz węgierskiej stolicy Gergely Karacsony.

  Karacsony przypomniał przy tym, że już wcześniej podjęto decyzję o tym, że od poniedziałku będzie można podróżować w środkach komunikacji publicznej w Budapeszcie tylko w maseczce lub z twarzą przesłoniętą chustką czy szalem.

 • 20:00

  Ukraina: kobieta przebiegła maraton (42,2 km) wokół domu pod Kijowem, by zebrać milion hrywien (ok. 155 tys. zł) na zakup sprzętu medycznego i kombinezonów ochronnych dla lekarzy. Jak napisała, był to jej "najdziwniejszy" start.

  Tatiana Hryniowa rozpoczęła bieg po 9 rano. Przebiegnięcie trasy zajęło jej ok. czterech godzin, a długość jednego okrążenia wynosiła 80 m. Bieg transmitowano na żywo na YouTube.

  Dotychczas w ramach akcji zebrano ok. 270 tys. hrywien. Pieniądze ze składki organizatorzy zamierzają przeznaczyć na zakup czterech automatycznych analizatorów hematologicznych oraz 3 tys. ochronnych maseczek i kombinezonów dla pracowników medycznych.

 • 19:36

  Francja: w ciągu doby na COVID-19 zmarło 531 osób – przekazał francuski resort zdrowia. Łącznie w kraju tym zmarło już blisko 21 tysięcy ludzi.

 • 18:31
 • 18:17

  Gruzja: rząd zdecydował o przedłużeniu do 22 maja na terenie całego kraju stanu wyjątkowego z powodu pandemii COVID-19 - poinformował rzecznik gruzińskiego premiera Irakli Czikowani.

  - Analizy wskazują, że w ciągu najbliższych dwóch lub trzech tygodni osiągniemy szczyt epidemii, więc postanowiono przedłużyć stan wyjątkowy do 22 maja"- oświadczył Czikowani. Dodał, że ograniczenia w ruchu prywatnych samochodów pozostaną utrzymane przynajmniej do najbliższego poniedziałku, bowiem tego dnia ma rozpocząć się stopniowe znoszenie ograniczeń, mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

 • 17:49

  Szwecja: w Sztokholmie szczyt nowych zakażeń koronawirusem minął prawdopodobnie w połowie kwietnia - wynika z prognozy szwedzkich naukowców.

  Jak powiedział zastępca głównego epidemiologa kraju Anders Wallensten, z modelu naukowców wynika, że "1 maja jedna trzecia mieszkańców stolicy Szwecji (ok. 600 tys.) będzie zainfekowana COVID-19". W zdecydowanej większości koronawirus nie wywołał lub nie wywoła u nich choroby.

 • 17:26

  Wielka Brytania: o 823 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych COVID-19, co oznacza, że łącznie od początku pandemii zmarło w tym kraju już 17 337 - poinformowało brytyjskie ministerstwo zdrowia.

  Bilans obejmuje zgony zarejestrowane w szpitalach w ciągu 24 godzin między godz. 17 w niedzielę a godz. 17 w poniedziałek. To wyraźnie więcej niż w poprzednich dwóch dniach, a zwłaszcza w poniedziałek, gdy po raz pierwszy od dwóch tygodni dobowa liczba zgonów spadła poniżej 500.

 • 16:53
 • 16:35
 • 15:54

  Holandia: na COVID-19 zmarło kolejnych 165 osób - poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła już w tym kraju 3916 ofiar śmiertelnych. Nie wszystkie zgony miały miejsce w ostatnich 24 godzinach. Niektórzy pacjenci są zgłaszani później i z tego powodu liczby są często uzupełniane danymi z poprzednich dni.

  Od początku pandemii COVID-19 w Holandii stwierdzono 34 134 przypadków infekcji. Rzeczywista liczba zakażeń jest wyższa - jak podaje instytut - ponieważ nie wszystkie osoby z objawami poddawane są testom.

 • 15:29
 • 15:05

  Ukraina: Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o wykryciu 207 osób szerzących nieprawdziwe informacje na temat pandemii COVID-19 od początku obowiązywania w kraju ograniczeń związanych z rozszerzaniem się wirusa.

  Połowa ujawnionych osób została już pociągnięta do odpowiedzialności administracyjnej za rozpowszechnianie pogłosek, które mogą spowodować panikę albo naruszenie porządku publicznego - dodano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej SBU.

  Według służby 10 "agitatorów" działało na zlecenie strony rosyjskiej. Wobec nich wszczęto sprawy karne.

 • 14:46
 • 14:43

  Litwa: W Wilnie kobieta zakażona koronawirusem urodziła we wtorek dziecko. Minister zdrowia Aurelijus Veryga poinformował, że stan zdrowia matki i noworodka jest dobry.

  Matka i dziecko przebywają w osobnych salach. Test na obecność koronawirusa u dziecka zostanie wykonany po upływie doby od porodu.

  Na Litwie wszystkie kobiety w ciąży są badane na obecność COVID-19.

  Litewski resort zdrowia poinformował we wtorek, że w kraju ogólna liczna zakażeń koronawirusem wynosi 1350, zmarło dotychczas 38 osób.

 • 14:14

  Holandia: 729 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 34 134. Zmarło 165 kolejnych osób, łącznie 3916.

 • 13:59

  Belgia: 973 nowe infekcje koronawirusem. Od początku pandemii na COVID-19 zachorowało tam blisko 41 tysięcy osób.

  W poniedziałek belgijskie centrum kryzysowe poinformowało o kolejnych 170 osobach, które zmarły po zachorowaniu na COVID-19. Jak dotąd po infekcji koronawirusem śmierć poniosło 5998 osób. Nieco ponad połowa wszystkich zgonów miała miejsce w domach opieki dla osób starszych.

 • 13:54

  Włochy: Istnieje ryzyko, że mafie mogą przeniknąć do procesu wznawiania aktywności gospodarczej we Włoszech po fazie jej zamknięcia z powodu pandemii - taką hipotezę przedstawiła we wtorek szefowa MSW Luciana Lamorgese.

 • 13:34

  Austria: 15 maja rząd zezwoli na otwarcie restauracji, będzie też można odprawiać nabożeństwa religijne.

 • 13:33

  Hiszpania: Władze Pampeluny zawiesiły coroczne uroczystości związane z lipcową fiestą ku czci świętego Fermina (Sanfermines) z powodu epidemii koronawirusa. Niewykluczone jednak, że obchody odbędą się w innym terminie.

  - Zdrowie jest na pierwszym miejscu - powiedziała cytowana przez EFE pełniąca obowiązki burmistrza miasta Ana Elizalde, uzasadniając podjętą decyzję.

  Jak zaznaczyła, uroczystości na cześć patrona miasta - znane na całym świecie dzięki urządzanym podczas Sanfermines gonitwom byków przez ulice Pampeluny - być może odbędą się kilka miesięcy później.

 • 13:31

  Japonia: U jednego z członków załogi włoskiego wycieczkowca Costa Atlantica naprawianego obecnie w Japonii wykryto zakażenie koronawirusem, a u 20 innych wystąpiła gorączka – podała we wtorek japońska agencja prasowa Kyodo, powołując się na innego członka personelu.

  Wycieczkowiec jest zacumowany w mieście Nagasaki na południowym zachodzie Japonii. Na pokładzie nie ma pasażerów – przekazało Kyodo.

  Spośród 623 członków załogi 56 miało bliskie kontakty z osobą, u której wykryto zakażenie. Rozpoczęły się badania tych 56 osób, a u trzech z nich testy dały już wyniki ujemne – podała japońska agencja, powołując się na władze prefektury Nagasaki i armatora statku.

 • 13:30
 • 13:29
 • 13:28

  Iran: W ostatniej dobie zmarły 88 osoby zakażone koronawirusem. Łącznie w kraju zmarło 5297 osób zakażonych i wykryto 84802 przypadków infekcji.

 • 13:03

  W Korei Południowej zgłoszono we wtorek dziewięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym pięć z zagranicy i cztery lokalne. To trzeci dzień z rzędu, gdy liczba infekcji utrzymuje się poniżej 15 – poinformowała agencja prasowa Yonhap.

  Łączna liczba przypadków wykrytych w Korei Południowej wzrosła do 10 683, z czego 237 osób zmarło. Oznacza to odsetek zgonów na poziomie 2,22 proc., przy czym wśród osób powyżej 80. roku życia wynosi on 23,4 proc.

  Obawy wywołuje rosnąca liczba pacjentów, u których wirusa wykryto ponownie po pełnym wyzdrowieniu. Do wtorku zdiagnozowano 192 takie przypadki.

 • 12:58

  Słowenia: Do poniedziałku liczba zakażeń koronawirusem wzrosła o dziewięć, do 1344, a liczba zgonów pozostała na niezmienionym poziomie i wynosi 77 - poinformowały we wtorek władze. Z COVID-19 wyleczona została 106-letnia pacjentka.

  Wyleczona kobieta przebywała w domu seniora w miejscowości Metlika na południowym wschodzie kraju - poinformowała STA w poniedziałek. W domu tym zmarła jedna z ofiar pandemii w kraju.

 • 12:49

  Szwajcaria: Liczba osób, które zmarły po zakażeniu koronawirusem wzrosła do 1187. Łącznie wykryto 28063 przypadki zakażenia.

 • 12:46

  Ukraina: W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa podjęto decyzję o zamknięciu wjazdu i wyjazdu z kilku miejscowości. Władze Iwano-Frankiwska informują o przepełnionych szpitalach, a w obwodzie odeskim na południu kraju zamknięto szpital na kwarantannę.

  Od wtorku zamknięty jest między innymi wjazd i wyjazd z liczącego ok. 8 tys. mieszkańców miasta Poczajów w obwodzie tarnopolskim. W miasteczku znajduje się Ławra Poczajowska, gdzie nocą z soboty na niedzielę, mimo obowiązujących w kraju ograniczeń, zgromadziło się na liturgii paschalnej ok. 300 osób, które nie zachowywały między sobą odpowiedniego odstępu, a część z nich nie miała na sobie maseczek ochronnych.

 • 12:41
 • 12:28

  Singapur: Władze postanowiły przedłużyć obostrzenia wprowadzone na czas epidemii o kolejne cztery tygodnie.

 • 12:06

  Malezja: 57 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 5482. To piąty dzień z rzędu, kiedy liczba nowych przypadków jest dwucyfrowa; wcześniej było ich ponad 100 dziennie. W ostatniej dobie zmarły też trzy kolejne osoby zakażone, łącznie 92.

 • 12:01

  Węgry: Proboszcz ze wsi Eloeallas w komitacie (województwie) Fejer w środkowej części Węgier rozpoczął odprawianie "mszy samochodowych". O swej inicjatywie opowiedział we wtorek w Radiu Kossuth.

  Proboszcz Miklos Mihalyi oświadczył, że pierwszą mszę dla siedzących w samochodach wiernych odprawił w Niedzielę Wielkanocną.

  Jak wyjaśnił, nie chciał, by pandemia rozbiła niewielką, liczącą 50 osób wspólnotę parafian chodzących do kościoła, a przy tym zależało mu na przestrzeganiu zaleceń ograniczających możliwość gromadzenia się.

  Mihalyi powiedział, że na pomysł odprawiania takich mszy wpadł, wspominając wieczorne kino samochodowe nad jeziorem Velence, które organizowano latem w czasach jego dzieciństwa.

  Na 5 minut przed rozpoczęciem mszy samochody ustawiają się przed wyniesionym przy wejściu do kościoła ołtarzem. Wiernym wolno otworzyć szybę tylko z jednej strony, żeby "nawet przypadkiem nie przeniósł wirusa jakiś powiew", zaś komunia "jest przyjmowana tylko duchowo".

  Kierowcy są jednocześnie ministrantami i w odpowiednich momentach mszy zamiast dzwonienia włączają klaksony.

 • 11:24

  Hiszpania: 430 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby. Tym samym łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 wzrosła w tym kraju do 21 282 – poinformowało we wtorek hiszpańskie ministerstwo zdrowia.

  W czasie ostatnich 24 godzin odnotowano 3968 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2. Od początku pandemii zakażonych zostało 204 178 osób.

 • 11:23
 • 11:16

  Chiny rozmawiają z niektórymi innymi krajami na temat stworzenia szybkich procedur, umożliwiających podróże w sprawach biznesowych i technicznych, by zapewnić płynne funkcjonowanie łańcuchów dostaw – oświadczył we wtorek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang.

  W marcu chińskie władze zawiesiły do odwołania możliwość wjazdu do Chin kontynentalnych dla większości obcokrajowców. Decyzję uzasadniono koniecznością ochrony przed zakażeniami.

  Chiny doszły już do wstępnego porozumienia w sprawie procedur dotyczących ważnych podróży biznesowych i technicznych z Koreą Południową – powiedział rzecznik MSZ na rutynowym briefingu w Pekinie. Dodał, że rozmowy toczą się również z władzami Singapuru.

 • 11:01

  Indonezja: 375 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 7135. Zmarło 26 kolejnych zakażonych osób, łącznie 616.

 • 10:55

  Dania: Władze zapowiedziały we wtorek, że zakaz zgromadzeń większych niż 500 osób zostanie utrzymany co najmniej do 1 września. Zdementowały przy tym doniesienia, że od 10 maja przepisy dotyczące zgromadzeń zostaną poluzowane. Obecnie w kraju obowiązuje zakaz zgromadzeń większych niż dziesięcioosobowe.

 • 10:54

  Włochy: Premier Giuseppe Conte zapowiedział we wtorek, że w bieżącym tygodniu rząd przedstawi program przejścia do drugiej fazy walki z epidemią i łagodzenia restrykcji. Zastrzegł, że nie można osłabiać ostrożności, by zadowolić opinię publiczną, firmy czy regiony.

 • 10:17

  Filipiny: Zmarło 9 kolejnych osób zakażonych koronawirusem, wykryto 140 nowe przypadki zakażenia. Łącznie zmarło 437 osób, wykryto 6599 zakażeń. 654 pacjentów wyzdrowiało.

 • 10:07

  Polska: 144 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło pięć kolejnych osób. Łącznie 9737 przypadków i 385 zgonów.

 • 9:57

  Węgry: 23 zakażenia koronawirusem wykryto wśród mieszkańców schroniska dla bezdomnych w Budapeszcie, prowadzonym przez Czerwony Krzyż – poinformował we wtorek portal hvg.hu.

  Dziewięcioro zakażonych przetransportowano w niedzielę do szpitala, zaś pozostałe 14 osób odizolowano w jednym skrzydle schroniska, które znajduje się w XIII dzielnicy.

  U nikogo z personelu nie stwierdzono zakażenia.

 • 9:56

  Białoruś: W wielu szkołach w poniedziałek na zajęciach było niewielu uczniów. Według portalu Nasza Niwa w pierwszym dniu po feriach wiosennych w szkołach panował "kompletny chaos". Władze nie zamknęły placówek, ale dały rodzicom możliwość pozostawienia dzieci w domu.

  W związku z epidemią COVID-19 władze pozwoliły rodzicom decydować o tym, czy dzieci pójdą na zajęcia. - Tak jak przewidywaliśmy, 30-40 proc. uczniów przyszło na zajęcia do szkół. Na wsiach, gdzie sytuacja epidemiczna jest spokojna, ten odsetek jest jeszcze wyższy– powiedziała w poniedziałek wieczorem rzeczniczka ministerstwa zdrowia.

 • 9:49

  Rosja: 5642 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby, łącznie 52763 przypadki. Zmarło 51 kolejnych osób zakażonych, łącznie 456.

 • 9:30

  Singapur: 1111 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 9125.

 • 9:15

  Ukraina: Minionej doby potwierdzono 415 zakażeń koronawirusem, a 10 osób chorych na COVID-19 zmarło - podał we wtorek ukraiński resort ochrony zdrowia. Bilans zainfekowanych wzrósł do 6125, a zgonów do 161. Ogółem w kraju 367 osób zakażonych osób wyzdrowiało.

  Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow poinformował podczas wtorkowego briefingu, że łącznie zakażenie wykryto u 1138 pracowników medycznych i 399 dzieci.

  Oświadczył też, że jego resort będzie rekomendować przedłużenie w kraju restrykcji związanych z pandemią do 12 maja, przy jednoczesnym ich złagodzeniu. Zapowiedział możliwość otwarcia - przy zachowaniu pewnych ograniczeń - parków, muzeów i bibliotek.

 • 9:13

  Indonezja: Pod koniec muzułmańskiego miesiąca postu ramadanu w maju Indonezja zabroni tradycji masowych powrotów do rodzinnych miast i wsi, znanych jako "mudik", aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa - zapowiedział we wtorek prezydent tego kraju Joko Widodo.

 • 9:06
 • 8:18
 • 8:16

  Węgry: Liczba zmarłych osób chorych na COVID-19 wzrosła w ciągu ostatniej doby o 14 do 213. Łączna liczba zakażeń wyniosła zaś 2098 – poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii COVID-19.

  W ciągu ostatniej doby wykryto 114 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Do tej pory 287 osób uznano za wyleczone.

  Obecnie w szpitalach przebywają 842 osoby, z czego 82 oddychają przy pomocy respiratora.

 • 8:02

  Precyzyjne określenie pochodzenia nowego koronawirusa nie jest na razie możliwe - powiedział we wtorek Takeshi Kasai, rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w regionie zachodniego Pacyfiku. Dostępne informacje wskazują na pochodzenie zwierzęce patogenu - dodał.

  Ostrzegł też we wtorek, że dopóki wirus krąży po świecie, żadne państwo nie jest bezpieczne. Dlatego ewentualne łagodzenie restrykcji przez państwa musi być ostrożne i stopniowe, a obywatele muszą być przygotowani na "nowy styl życia" - dodał.

 • 7:43
 • 7:27

  Tajlandia: 19 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co jest najniższym przyrostem w kraju od ponad miesiąca. Łącznie w kraju wykryto 2811 przypadków zakażenia, a zmarło 48 osób zakażonych.

 • 7:24

  Panama: 191 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 4658 przypadków. Zmarło też 10 kolejnych osób zakażonych, łącznie 136.

 • 7:21

  USA: Prezydent Donald Trump zapowiedział w poniedziałek czasu miejscowego, że podpisze rozporządzenie wykonawcze tymczasowo zawieszające imigrację do Stanów Zjednoczonych z powodu epidemii COVID-19. Nie sprecyzował, kiedy ma ono wejść w życie.

  Przywódca USA argumentował na Twitterze swoją decyzję "koniecznością ochrony miejsc pracy naszych wspaniałych amerykańskich obywateli".

  Zawieszenie imigracji stanowiłoby poszerzenie obowiązującego zakazu przyjazdu do USA z większości państw europejskich, Chin, Kanady, Meksyku oraz Iranu - pisze portal The Hill.

 • 6:38

  Niemcy: W ciągu dobry potwierdzono 1 785 nowych przypadków zakażenia, zwiększając łączną liczbę zakażonych do ponad 143 tysięcy. W poniedziałek zmarły 194 osoby chore na COVID-19, bilans zgonów wzrósł do 4 598.

 • 6:36

  Włochy: Właściciele hotelu w górskim kurorcie Cortina d'Ampezzo na północy Włoch pozwali ministerstwo zdrowia Chin za straty poniesione z powodu epidemii koronawirusa. Chińskiemu resortowi zarzucają, że z opóźnieniem zawiadomił Światową Organizację Zdrowia o wirusie.

 • 6:22

  Chiny: W poniedziałek w Chinach kontynentalnych wykryto 11 nowych przypadków koroanwirusa, w porównaniu z 12 poprzedniego dnia. Cztery przypadki potwierdzono u osób, które powróciły z zagranicy - poinformowała we wtorek Narodowa Komisja Zdrowia.

  Według opublikowanego komunikatu wykryto również 37 przypadków koronawirusa u osób, które nie wykazywały żadnych symptomów chorobowych.

 • 5:59

  Włochy: 454 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu doby we Włoszech - podała w poniedziałek Obrona Cywilna. Łączny bilans zgonów wzrósł do 24114. Od początku epidemii potwierdzono ponad 180 tysięcy przypadków, ale obecnie w kraju choruje około 108 tysięcy osób. Po raz pierwszy ta liczba w ciągu doby zmniejszyła się.

 • 5:53

  Francja: W poniedziałek zmarło 547 osób zakażonych koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia. Francja stała się czwartym krajem po USA, Hiszpanii i Włoszech, w którym przekroczony został poziom 20 tysięcy zgonów spowodowanych COVID-19.

 • 5:42

  Australia: Wobec znacznego spadku nowych przypadków infekcji koronawirusem, władze australijskiego stanu Nowa Południowa Walia zamierzają w przyszłym miesiącu rozpocząć stopniowe otwieranie szkół.

 • 5:41

  Wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ jednomyślnie poparły rezolucję wzywającą do zapewnienia powszechnej dostępności przyszłej szczepionki na koronawirusa, a także innych środków ochrony i zapobieżenia spekulacji nimi.

 • 5:27

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje.

Autor:ads,mart, pp//now

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: